HPLC Guard Columns and Cartridges
- (30)
- (1)
- (30)
- (14)
- (1)
- (4)
- (166)
- (1)
- (6)
- (120)
- (3)
- (1)
- (53)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (17)
- (23)
- (13)
- (2)
- (22)
- (3)
- (80)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (30)
- (3)
- (22)
- (9)
- (2)
- (24)
- (3)
- (1)
- (2)
- (55)
- (2)
- (69)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (332)
- (3)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (3)
- (15)
- (4)
- (1)
- (22)
- (2)
- (148)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (72)
- (1)
- (14)
- (130)
- (4)
- (95)
- (11)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (74)
- (18)
- (4)
- (3)
- (2)
- (23)
- (12)
- (10)
- (2)
- (4)
- (1)
- (36)
- (9)
- (2)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (42)
- (2)
- (3)
- (45)
- (3)
- (5)
Filtered Search Results
TSKgel™ GMHHR-H(S) HT Guard Column, 30 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Guard Column for use with 7.8 mm ID TSKgel GMHHR-H(S) HT Columns. TSKgel™ HT (High Temperature) Columns are for the analysis of organic-soluble polymers at temperatures up to 140°C.
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
Discovery™ RP-AmideC16 Supelguard™ Cartridges contain a Discovery™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits (2 μm porosity).
TSKgel™ SuperAW Guard Column, 7 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel Guard Columns are stand-alone and do not require separate holders. For use with TSKgel SuperAW2500-4000 Columns.
BIOshell™ A160 Peptide Phenyl-Hexyl, 2.7 μm HPLC Guard Cartridge, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The target analytes include peptides and polypeptides < 20 kDa.
| Particle Size | 2.7 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Phenyl-Hexyl (dimethylphenyl-hexylsilane) bonding |
| Matrix | Fused-Core™ particle platform |
| Length (Metric) | 0.5 cm |
| Endcapped | Endcapped |
| For Use With (Equipment) | HPLC: Suitable, L11 Per USP |
| pH | 2 to 9 |
| Quantity | 3/Pk. |
| Surface Area | 90 m2/g |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express C8 Guard Cartridge, 5 μm Particle Size
Ascentis™ Express Guard Columns provide physical (filtration) and chemical protection for costly analytical columns without compromising the very high performance of Ascentis™ Express columns.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Fused-Core HPLC Guard Cartridge |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 5 mm |
| Quantity | 3/Pk. |
| For Use With (Application) | HPLC |
| Product Line | Ascentis |
MilliporeSigma™ Chromolith™ Guard Cartridge Holder
Chromolith™ guard cartridge holder with 10mmL x 4.6mmID
| Column Type | Chromolith™ HPLC guard cartridge holder |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 4.6 mm |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIROBIOTIC™ T Chiral HPLC Guard Column Cartridge, 5 μm Particle Size
CHIROBIOTIC™ T columns utilize teicoplanin as a chiral selector.
MilliporeSigma™ Supelco™ Supelguard™ Guard Cartridge Holder - Direct-Connect
For use with Supelguard cartridge (2 cm L. x 3 to 4.6 mm I.D.)
MilliporeSigma™ Chromolith™ CN Guard Cartridges, 5-4.6
Functions in reverse phase (when in RP mode) or normal phase. MilliporeSigma™ Chromolith™ CN Guard Cartridges, 5-4.6 come in 3 pieces with 5mmL x 4.6mmID.
MilliporeSigma™ Supelco™ apHera™ NH2 HPLC Guard Column, 5 μm Particle Size
For use with apHera™ HPLC columns
MilliporeSigma™ LiChroCART™ Column/Purospher™ STAR Si Sorbent HPLC Guard Cartridge
HPLC guard cartridge
MilliporeSigma™ Chromolith™ Phenyl Guard Cartridge
Added directly in front of the main column to protect it from chemical or mechanical contamination
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard Cartridge Kit, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-18-DB Supelguard™ Cartridges contain a SUPELCOSIL™ packing, in a 2 cm stainless steel body, enclosed by polyether ether ketone (PEEK) encapsulated stainless steel frits.
MilliporeSigma™ Supelco™ apHera™ NH2 HPLC Guard Column, 5 μm Particle Size
apHera™ amino columns are based on covalently bonded polyamine specifically optimized for the separation of mono- and oligosaccharides.
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ Cellulose DMP Chiral HPLC Guard Kit, 5 μm Particle Size
Guard cartridges to protect Astec™ Cellulose DMP columns