GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ γ-DEX™ 325 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Capillary GC column is also known as open tubular column. The carrier gas flows through the central aperture and is unrestricted throughout the length of the column.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ Petrocol™ DH Capillary GC Column, df 0.50 μm
Designed for the analysis of complex hydrocarbon mixtures.
MilliporeSigma™ Supelco™ Carboxen™-1010 PLOT Capillary GC Column, df 30 μm
Porous-layer open-tubular (PLOT) columns are a powerful tool used in gas chromatography for analysis of fixed gases, light hydrocarbons and volatile solvents. They are mostly preferred over traditional columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ Nukol™ Capillary GC Column, df 0.50 μm
Useful for the analyses of volatile acidic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Acid-modified poly(ethylene glycol) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| Product Line | Nukol |
MilliporeSigma™ Supelco™ Empty Glass GC Column, for Varian™ 3000, 4000, 6000, and Vista (FID, Inj. A to Det. A, On-Column)
Empty column may be used for packing adsorbents for temperature-programmed desorption (TPD) instrumentation.
| Type | Empty GC |
|---|---|
| Packing Material | None |
| Material | Glass Column |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60 Capillary GC Column, df 0.14 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
MilliporeSigma™ Supelco™ PTA-5 Capillary GC Column, df 3 μm
PTA-5 Capillary GC Column is a specially treated nonpolar capillary column, and is primarily dedicated towards amino compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOWAX™ 10 Capillary GC Column, df 1 μm
Polar column that is suitable for the analyses of solvents, fatty acid methyl esters (FAMEs), food, flavor and fragrance compounds, alcohols, and aromatics.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(ethylene glycol) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 1 μm |
| Product Line | SUPELCOWAX |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-5 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| USP Type | G27, G36 |
| Product Line | Equity |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1 Capillary GC Column, df 1 μm
This column is often used for traditional general purpose applications, where a non-polar column is required. Analytes will be separated primarily according to boiling point.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-624SilMS GC Columns, 1.4μm film thickness, 0.25mm I.D., 30m length
Optimize volatile organics analysis with this low-bleed, midpolarity GC column with high thermal stability.
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-WaxMS B GC Columns
Identify basic analytes with high performance, sensitivity, and reproducibility without derivatization or column priming.
| Max. Temperature | 200/220°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TraceGOLD™ TG-WAXMS B |
| Polarity | Polar |
| Max. Temperature | 280/300°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Trace™ TR-V1 |
| Polarity | Mid-Polar |
| USP Type | G43 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Watercol™ 1910 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Enables the convenient measurement of water by GC.