GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1701 Capillary GC Column, df 0.50 μm
Often used for alcohols, oxygenates, pharmaceuticals, pesticides, and PCB applications.
Thermo Scientific™ TracePLOT™ TG-BOND Alumina GC Columns: KCl Deactivation
Use Thermo Scientific™ TracePLOT TG-BOND Alumina GC Columns for linear and quantitative analysis of polar unsaturated hydrocarbons.
| Max. Temperature | Up to 200°C |
|---|---|
| Stationary Phase | TracePLOT™ TG-BOND Alumina |
| For Use With (Application) | Polar Unsaturated Hydrocarbons Analysis,GC for Unsaturated Hydrocarbon Isomers,Linear and Quantitative Analysis of Polar Unsaturated Hydrocarbons |
MilliporeSigma™ Supelco™ Equity™-1 Capillary GC Column, df 5 μm
Designed for general purpose applications where a non-polar column is required.
| Max. Temperature | -60°C to +300°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Poly(dimethyl siloxane) |
| Polarity | Non-Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | G1, G2, G9 |
| Product Line | Equity |
Thermo Scientific™ TRACE™ TR-5MS GC Columns, 0.25μm, 0.25mm I.D., 30m length
Thermo Scientific™ TRACE TR-5MS GC Columns feature a popular GCMS phase for many applications.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 0.25 μm
This non-polar, general purpose column primarily provides a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
MilliporeSigma™ Supelco™ MET-Biodiesel Capillary GC Column, df 0.10 μm
Designed specifically for the determination of free and total glycerin in B100 biodiesel samples.
| Max. Temperature | -60°C to +400°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | Bonded |
| Diameter (Metric) Inner | 0.10 mm |
| Material | Metal |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.10 μm |
| USP Type | None |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL61 Capillary GC Column, df 0.20 μm
Designed for the analysis of neutral and moderately basic analytes.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, 0.50 μm, df 0.50 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.50 μm |
| Product Line | SPB |
Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns
Give greater stability and inertness at elevated temperatures and when working with highly active compounds with Thermo Scientific™ TraceGOLD™ TG-5MT Metal GC Columns.
| Max. Temperature | 330/350°C (Standard Columns), 430°C (Metal Columns) |
|---|---|
| Polarity | Low-Polar |
| USP Type | G27, G36 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CHIRALDEX™ G-TA Capillary GC Column, df 0.12 μm
CHIRALDEX™ G-TA is one of the top choices for the analysis of Group 1 CSPs (Surface Interactions, Complex Derivatives). It has been shown to be the most broadly-selective phase for the pharmaceutical industry, especially for the analysis of chiral intermediates and drug studies in various stages of clinical trials.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | 2,6-di-O-pentyl-3-trifluoroacetyl derivative of γ-cyclodextrin |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.12 μm |
| Product Line | Astec CHIRALDEX |
MilliporeSigma™ Supelco™ SLB™-IL60i Capillary GC Column, df 0.26 μm
Alternative to existing PEG/wax columns.
| Max. Temperature | 35°C to 280°C (isothermal or programmed) |
|---|---|
| Type | Capillary GC |
| Packing Material | 1,12-di(tripropylphosphonium)dodecane bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Polar |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.26 μm |
| USP Type | None |
| Product Line | SLB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-Octyl Capillary GC Column, df 1 μm
Used for confirmational analyses of PCB-containing samples.
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-5 Capillary GC Column, df 5 μm
Non-polar general purpose column provides primarily a boiling point elution order with a slight increase in selectivity, especially for aromatic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Packing Material | Poly(5% diphenyl/95% dimethyl siloxane) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 5 μm |
| Product Line | SPB |
MilliporeSigma™ Supelco™ SPB™-1000 Capillary GC Column, df 0.25 μm
Useful for analyses of volatile acidic compounds.
| Type | Capillary GC |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Acid-modified poly(ethylene glycol) |
| Material | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC) |
| Film Thickness | 0.25 μm |
| Product Line | SPB |