Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
MAPA™ AdvanTech TRIonic™ Natural Color Tripolymer Controlled Environment Gloves
Powder free gloves packed in bulk or pairs feature a Z-pattern raised grip on palm and fingers for wet and dry gripping capabilities. Tripolymer blend of nitrile, neoprene, and natural rubber provide comfort and durability with chemical and abrasion resistance. Recommended for Class 10/ ISO Class 4 critical environments.
| Thickness (Metric) | 0.50 mm |
|---|---|
| Series | AdvanTech TRIonic™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388:2016, EN ISO 374-1:2016, EN ISO 374-5:2016 |
| Length (Metric) | 36 cm |
| Color | Natural |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Length (English) | 14 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Tripolymer |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3577,ASTM F739,ASTM D471,21 CFR 170-199 |
| Sterility | Non-sterile |
MAPA™ TempDex 720 Nitrile-Coated Thermal Protection Gloves
Aramid Fiber knit construction provides cut resistance, while also offering protection from temperatures up to 150°C.
| Series | TempDex 720 |
|---|---|
| Coating Material | Nitrile |
| Temperature (Metric) Max | 150°C |
| Color | Orange |
| Material | Aramid Fiber |
| For Use With (Application) | Ceramic, Hot Material Handling, Steel Manufacturing, and Vulcanization |
| Glove Cuff Style | Knit |
MAPA™ ChemZoil™ NL339 Chemical Resistant Neoprene Gloves
Neoprene multi-layer gloves provide chemical resistance against acids and alkalis, such as concentrated hydrofluoric acid, oils, and greases.
| Grip Design | Pebbled |
|---|---|
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| EN 421 | Yes |
| EN388 Standard | EN 388:3121 |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Neoprene |
| For Use With (Application) | Chemical processing, alkaline units at petroleum refineries, metal plating operations, hazardous material handling, hazmat and chemical spills |
| Thickness (Metric) | 1.20 mm |
| Series | ChemZoil™ NL-339 |
| Certifications/Compliance (Europe) | Cat III CE 0334, EN 407:X1XXXX, EN 511 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | ABCJKL |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Liner Material | Cotton Knit |
| Glove Cuff Style | Pinked |
PIP™ Ambi-dex™ Turbo Powder Free Nitrile Gloves
Puncture resistant with enhanced dexterity and tactile sensitivity ideal for industries such as plumbing, automotive and other related environments.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.4 in. |
| Material | Nitrile |
| Sterility | Sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | Ambi-dex™ Turbo |
| Product Type | Nitrile Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600 |
| AQL | 4 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.12 mm |
SHOWA™ Nitrile Coated Seamless Knit Nylon Gloves
Flat dipped nitrile-coated gloves provide abrasion resistance and enhanced grip capabilities in dry conditions.
| Construction | Seamless Knit |
|---|---|
| Packaging Type | Polybag |
| Coating Material | Nitrile |
| EN388 Standard | 4121XX |
| Color | Green |
| Material | Nylon |
| Coated Area | Palm, Fingers |
| For Use With (Application) | Engineering, Component Assembly, Automotive Repairs, and Parts Handling |
| Hand | Specific |
| Glove Cuff Color | Natural |
| Series | 4500 |
| Product Type | Seamless Knit Gloves |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Knit |
Gloveworks Orange Industrial Grade Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Strong, durable nitrile gloves feature an aggressive raised diamond texture for enhanced grip. Designed for working with tools and machinery.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Series | GWON |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial |
| Color | Orange |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Finger Thickness (Metric) | 0.23 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.20 mm |
AMMEX™ Professional ABNPF Textured Black Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Powder free, black nitrile exam gloves resist punctures, rips, and tears and feature a micro-roughened texture for enhanced grip capabilities. Popular in public safety and healthcare uses.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Series | ABNPF |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Industrial |
| Color | Black |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Finger Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.08 mm |
PIP™ MaxiFlex™ Ultimate™ Nitrile Coated Nylon Lycra™ Gloves with Partial MicroFoam Grip
Micro-Foam Nitrile coating is compatible with light oils to provide abrasion resistance, and enhanced grip capabilities. Designed and developed as a breathable glove, the MaxiFlex™ Ultimate™ is ideal for precision handling in dry environments.
| Series | 34-874 |
|---|---|
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 1 |
| Construction | Seamless Knit |
| Product Type | Seamless Knit Gloves |
| Coating Material | Nitrile MicroFoam |
| Color | Gray,Black |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Material | Nylon,Spandex |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| For Use With (Application) | General Assembly, Micro-Engineering, Automotive Components, Horticulture, and Painting |
| Glove Cuff Style | Continuous Knit |
| Hand | Specific |
PIP™ Assurance™ Blue 15 mil Unlined Chemical Resistant Nitrile Gloves
Unsupported nitrile gloves provide protection from chemical and physical hazards. Commonly used in light chemical applications, printing and meat processing.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Grip Design | Raised Diamond |
| Length (Metric) | 33 cm |
| EN 421 | No |
| Applications | Industrial |
| EN388 Standard | EN 388:3101 |
| Color | Blue |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nitrile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.39 mm |
| Thickness (Metric) | 0.38 mm |
| Series | Assurance™ 50-N140B |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE, EN 374-3 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AJK |
| Product Type | Chemical-resistant Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199 |
| Glove Cuff Style | Straight |
| Palm Thickness (Metric) | 0.38 mm |
AMMEX™ Professional Nitrile Exam Disposable Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nitrile gloves with textured fingertips are dependable, durable and comfortable. Available in three different colors.
| Tensile Strength | 14 MPa |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.10 mm |
| Disposable | Single-use |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| AQL | 1.5 |
SHOWA™ N-DEX™ Plus 8005PF Nitrile Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Nitrile Gloves are 8 mil thick and three times more resistant to punctures than latex and vinyl.
| Tensile Strength | 9 MPa |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.20 mm |
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | 21 CFR 170-199, FDA, NFPA, OSHA |
| AQL | 1.5 |
MAPA™ TempDex 710 Sandy Nitrile-Coated Thermal Protection Gloves
Thin, anatomically-shaped gloves ensure dexterity and provide thermal protection from temperatures up to 150°C.
| Series | TempDex 710 |
|---|---|
| Coating Material | Sandy Nitrile |
| Temperature (Metric) Max | 150°C |
| Color | Yellow |
| For Use With (Application) | Construction, Ceramics, Heat Processing, and Pipe/Steel Handling |
| Glove Cuff Style | Knit |
QRP™ Qualatherm 50G Extreme High Temperature ESD-Safe Gloves
Electostatic dissipative gloves protect from dry contact temperatures ranging from -210°F to 1400°F, and packaged for ISO 5 (Class 100) cleanrooms.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Frame Type | Rimless |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Product Type | Women's Safety Glasses |
| Frame Material | Plastic |
| Material | Polycarbonate |
| Temple Style | Wraparound |
| For Use With (Application) | General manufacturing |
MAPA™ Krytech 579 Precision Work Gloves
Low risk, ISO B gloves provide standard protection for intricate handling in reasonably clean environments.
| Series | KryTech 579 |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | Cat. 2 CE, EN 420 |
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| EN388 Standard | EN 388:4342B |
| Color | White,Gray |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Material | HDPE |
| For Use With (Application) | Handling and sorting small sharp parts, finishing work |
| Glove Cuff Style | Knit |