Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Ansell AlphaTec™ 55-303 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS and Isolator gloves provide physical protection and chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons
Ansell AlphaTec™ 55-308 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS and Isolator gloves provide physical protection and chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons
Ansell AlphaTec™ 55-305 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene isolator gloves are designed to guard against aggressive chemicals in medium-duty environments.
Ansell™ BioClean™ Chemotherapy Protective Apron with Sleeves BCAS
Ansell™ BioClean™ Chemotherapy Protective Apron with Sleeves BCAS provides protection against a range of cytotoxic drugs.
Ansell BioClean™ Nitrile Cleanroom RABS/Isolator Gloves
BioClean™ Nitrile Clean RABS/Isolator Gloves are manufactured from nitrile with incredibly low levels of particles and excellent ESD properties. Designed for use in injectable manufacturing and pharmaceutical production areas, our CGL series of gloves are cleanroom processed and packed.
| Length (Metric) | 84 cm |
|---|---|
| Size | 9.75 |
| Color | White |
| Length (English) | 33 in. |
| Latex Free | Yes |
Ansell AlphaTec™ 55-300 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS and isolator gloves provide chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons and offer strong physical protection against abrasions, cuts and punctures.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 71 cm |
| Port Size (Metric) | 15.2 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 28 in. |
| Material | Neoprene Polymer |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.51 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:2100A, EN ISO 374-1:2016 Type A, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator, RABS Gloves |
| Port Size (English) | 6 in. |
| Latex Free | Yes |
Ansell AlphaTec™ 85-500 EPDM Isolator Gloves, 8 in. Port Size
Non-clean, non-sterile 16 mil thick ethylene propylene diene rubber (EPDM) gloves are designed for repeated autoclave sterilization, reducing the need for glove replacements.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 20.3 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | EPDM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.40 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:2111A, EN ISO 374-1:2016 Type B - KLP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 85-303 CSM Isolator Gloves, 10 in. Port Size
Chlorosulfonated polyethylene (CSM) 24 mil thick RABS and isolator gloves are designed for high resistance against concentrated acids and bases. Soft, flexible material provides ease of use.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 25 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | CSM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:3101A, EN ISO 374-1:2016 Type B-AMP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 10 in. |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 85-305 CSM Isolator Gloves, 12 in. Port Size
Chlorosulfonated polyethylene (CSM) 24 mil thick RABS and isolator gloves are designed for high resistance against concentrated acids and bases. Soft, flexible material provides ease of use.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 30.5 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | CSM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:3101A, EN ISO 374-1:2016 Type B-AMP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 12 in. |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 85-501 EPDM Isolator Gloves, 8 in. Port Size
Non-clean, non-sterile 24 mil thick ethylene propylene diene rubber (EPDM) gloves are designed for repeated autoclave sterilization, reducing the need for glove replacements.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 20.3 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | EPDM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:2111A, EN ISO 374-1:2016 Type B - KLP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 2000 Standard Lab Coats, Bound
Low-linting lab coats provide a protective barrier to low concentration liquid chemicals and liquid and particulate biological hazards.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Packaging Type | Individually Packaged |
| Color | White |
| Material | Microporous Polyethylene Laminate |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Food Processing, Metal Fabrication, Cleanroom Cleaning and Preparing, Production Line Support and Maintenance, Veterinary |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
| Resistance | Chemicals |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE CATEGORY III (Type PB (6)-B, EN 14126) |
| Seam Type | Bound |
| Model | 209 |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | ASTM F1670, ASTM F1671 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Zipper |
Ansell AlphaTec™ 08-352 Neoprene Gloves, Knit Liner
Neoprene work gloves provide chemical resistance and offer a rough finish dip that makes handling wet, slippery materials easier and safer.
| Grip Design | Rough |
|---|---|
| Length (Metric) | 30.48 cm |
| EN388 Standard | EN 388:3121B, EN 388:3121 |
| Color | Green |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Neoprene |
| For Use With (Application) | Bulk chemical handling and transport, cleaning and de-greasing, handling alkalies, salts, oils, acids, caustics, alcohols and specialty chemicals |
| Thickness (Metric) | 0.38 mm |
| Series | AlphaTec™ 08-352 |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category III, EN 407 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AKLMNPT |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Liner Material | Interlock Cotton |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Ansell AlphaTec™ 08-354 Neoprene Gloves, Interlocked Knit Lining
Liquid-proof industrial neoprene gloves offer a rough finish dip that makes handling wet, slippery materials easier and safer.
| Grip Design | Rough |
|---|---|
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| EN 421 | No |
| EN388 Standard | EN 388:3121B, EN 388:3121 |
| Color | Green |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Neoprene |
| Thickness (Metric) | 0.76 mm |
| Series | AlphaTec™ 08-354 |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009; Category III, EN 407:X1XXXX |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AKLMNPT |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Liner Material | Interlock Cotton |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Ansell AlphaTec™ 62-401 Latex Gloves, Cotton Lining
Ansell AlphaTec™ Glove with Liquid-Proof Coating is comfortable for intensive use.
| Thickness (Metric) | 1.35 mm |
|---|---|
| EN ISO 374-1 | Type A |
| Length (Metric) | 32 cm |
| EN 421 | No |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Color | Blue |
| Length (English) | 13 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Latex |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Ansell AlphaTec™ 87-108 Heavyweight Chemical Protection Natural Rubber Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Black rubber latex gloves, formerly known as Emperor ME108, are 24 inches long and have a high resistance to water-based chemicals. Ideal for heavy duty environments.
| Chlorinated | Yes |
|---|---|
| Grip Design | Smooth |
| Length (Metric) | 61 cm |
| EN 421 | No |
| EN388 Standard | EN 388:3121B |
| Color | Black |
| Length (English) | 24 in. |
| Material | Latex |
| Thickness (Metric) | 1.50 mm |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| Certifications/Compliance (Europe) | REACH Compliant, CE 0493, EN420:2003 + A1:2009; Category lll |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | AKLMPT |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | No |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | REACH Compliant |
| Glove Cuff Style | Beaded |