Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
DuPont™ Tyvek™ 400 Boot Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
High boot covers with elastic top offers an inherent barrier against particles and provides durability even after wear and abrasion.
| Thickness | 5.9 mil |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 45.72 cm |
| Seam Type | Serged |
| Sole Type | Anti-skid |
| Product Type | Boot Covers |
| Color | White |
| Material | Tyvek |
| For Use With (Application) | Lead and Asbestos Abatement, Remediation, General Maintenance, Spray Painting, Cleaning |
| Closure Type | Elastic Top and Ankles |
| Sterility | Non-sterile |
| Height (English) | 18 in. |
Ansell KleenGuard™ A20 Shoe Covers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Unique A20 fabric is comprised of five layers of stacked barrier protection (SMMMS) against hazardous particles.
Ansell KleenGuard™ A10 Polyethylene Light-Duty Apron
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Economical, disposable protection
Kimtech™ A5 Sterile Over Boots with Anti-slip Sole
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile cleanroom over boots with anti-slip soles featuring innovative Clean-Don™ technology for aseptic donning. Suitable for EU GMP ISO 5 Grade A sterile cleanrooms, the over boots are vacuum-packed and made from light and breathable fabric.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Controlled Environments Boot Covers |
| Packaging Type | Triple Bagged, Vacuum Packed |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Packaging Quantity | 100 Pairs/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Material | SMS |
| Closure Type | Elastic Top with Ankle Ties |
| Sterility | Sterile |
Ansell TouchNTuff™ 93-700 Sterile Nitrile Cleanroom Gloves
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile nitrile gloves deliver protection and durability when transferring liquids. Compatible with Class 100 (ISO 5) environments.
| Length (Metric) | 30 cm |
|---|---|
| EN 421 | Yes |
| Color | Green |
| Length (English) | 11.8 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Series | TouchNTuff™ 93-700 |
| Certifications/Compliance (Europe) | Category III, EAC TP TC 019:2011, EN 420:2003 + A1:2009, EN ISO 374-1:2016 |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi WITH Virus Protection |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6978-05,FDA 21 CFR 177.2600 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 9001:2015, ISO 13485, ISO 14001 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Cuff Style | Elastic |
|---|---|
| For Use With (Application) | Chemical processing, electronics manufacturing, food processing, food service, forestry, natural gas, oil refining, pharmaceutical |
DuPont™ Tyvek™ 400 Coveralls with Elastic Wrists and Ankles, Vending Packaged
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Individually packaged coveralls for PPE vending feature elastic wrists and ankles to provide an ideal balance of protection, durability, and comfort.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Description | Flashspun HDPE |
| Color | White |
| Quantity | 25/Cs. |
| Waist Style | Elastic |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Lead and Asbestos Abatement, Remediation, General Maintenance, Operations, Spray Painting, Cleaning |
| Sterility | Non-sterile |
| Resistance | Particle |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Packaging | Individually Packaged for PPE Vending |
| Model | TY125SWH |
| Latex Free | Yes |
| Ankle Style | Elastic |
| Hood Type | Unhooded |
| Certifications/Compliance | ASTM D1777, D3776, D774, D5733, D5034, D257, AATCC 127 |
| Closure Type | Front Zipper |
| Collar Type | Laydown |
Ansell Duratouch™ 34-725 Vinyl Gloves
Premium quality vinyl gloves offer protection for food service jobs.
| Thickness (Metric) | 0.07 mm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Length (Metric) | 24 cm |
| Applications | Industrial |
| Color | Clear |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Vinyl |
| Powdered | Powder Free |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177-2600,ISO 9001 |
| AQL | 0.65 |
| Finger Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Medicom™ SafeMask™ SofSkin™ Face Masks
SofSkin™ procedural face masks with earloops are ultra-soft, lightweight, non-irritating and remain cool on skin.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Medical/Procedural Face Mask |
| Size | Standard |
| Latex Free | Yes |
| Style | Pleated |
| Material | Polypropylene |
| Fastening Type | Earloops |
| Sterility | Non-sterile |
Medicom™ SafeWear™ High Performance Lab Coats, Deep Blue
Single-use procedure SMS lab coats are designed to protect health professionals and patients from cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Deep Blue |
| Material | SMS Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Matching Sewing Thread Color |
| Model | 8107 |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 12 Coats/Pk., 5 Packs/Cs. |
| Certifications/Compliance | AAMI, PB70 Level 2, FDA Class 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
Medicom™ SafeBasics™ Shoe Covers
Shoe covers intended to be worn during various medical or healthcare-related procedures to protect patients and materials.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Sewn |
| Product Type | Shoe Covers |
| Color | Blue |
| Material | Non-woven Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Animal Health, Dental, Health and Wellness, Industrial, Laboratory and Research, Medical |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell AlphaTec™ Solvex™ 37-676 Nitrile Chemical Resistant Gloves
Nitrile gloves deliver optimal results in wet or dry work environments where chemical resistance is crucial.
| Chlorinated | Yes |
|---|---|
| Grip Design | Reversed Lozenge |
| Length (Metric) | 33 cm |
| EN 421 | No |
| Applications | Industrial |
| EN388 Standard | EN 388:4101X, EN 388:4101 |
| Color | Green |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Nitrile |
| For Use With (Application) | Chemical plants and transportation, chemical processing, Oil refining and Petrochemicals, cleaning and de-greasing, exposure to chemicals, Solvents, hazardous liquids, PVC cements or standing Water, janitorial and maintenance work |
| Finger Thickness (Metric) | 0.43 mm |
| Thickness (Metric) | 0.38 mm |
| Series | AlphaTec™ Solvex™ 37-676 |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 5 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 1149 |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | JKLOPT |
| Product Type | Chemical-resistant Gloves |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Liner Material | Cotton Flock |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
| Palm Thickness (Metric) | 0.43 mm |
Medicom™ SafeWear™ High Performance Lab Coats, Plum Purple
Single-use procedure SMS lab coats are designed to protect health professionals and patients from cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Deep Purple |
| Material | SMS Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Matching Sewing Thread Color |
| Model | 8109 |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 12 Coats/Pk., 5 Packs/Cs. |
| Certifications/Compliance | AAMI, PB70 Level 2, FDA Class 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
Ansell Nitrilite™ 93-401 Nitrile Cleanroom Gloves
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Non-sterile cleanroom gloves feature dexterity, comfort, and long wear potential. Designed for use in Class 10 (ISO 4) cleanroom environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | Yes |
| Length (Metric) | 30 cm |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Finger Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | Nitrilite™ 93-401 |
| Certifications/Compliance (Europe) | Category III, EN 420:2003 + A1:2009, EN ISO 374-1:2016, EN ISO 374-5:2016 |
| Product Type | Controlled Environment Gloves |
| Cleanroom Class | Class 10 (ISO 4) |
| Model | 93-401 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 9001:2015 |
| AQL | 1.5 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.11 mm |
Hourglass International™ HandPRO™ FreeStyle1100™ Nitrile Exam Gloves
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Nitrile exam gloves with low dermatitis potential are made from patented, accelerator-free LOW DERMA™ Technology nitrile to reduce the risk of developing type IV chemical allergies.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory,Industrial |
| Chemotherapeutic Rated | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Thickness (Metric) | 0.12 mm |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | HandPRO™ Freestyle 1100™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN455, European Commission Regulation (EU) No. 10/2011 |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM D6978-05,ASTM F1671,FDA 21 CFR 177.2600,USP 800 |
| AQL | 1.5 |