Harnesses and Harness Accessories
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (29)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (6)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (5)
- (26)
- (5)
- (2)
- (96)
- (1)
- (20)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (93)
- (57)
- (31)
- (13)
- (2)
- (3)
- (11)
- (36)
- (6)
- (4)
- (75)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (49)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Climbing Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Vest Climbing Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Climbing Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back, Front |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-Sala™ ExoFit NEX™ Construction Style Full Body Harness
Made for general construction work and have excellent tool-carrying capability
| Style | Construction Style |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| D-Ring Location | Back, Front, Side |
3M™ DBI-Sala™ Delta™ Vest Style Harnesses
No-Tangle™ triangular design creates frame that allows the harness to fall into place when donned.
| Buckle Style (Chest) | Pass-Through |
|---|
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Arc Flash Harness
PVC coated aluminum back D-ring, Nomex™/Kevlar™ fiber webbing and comfort padding, with locking quick connect buckle leg straps.
3M™ DBI-Sala™ Delta™ Full Body Harness
Full body harness falls into place, allowing for quick and easy use.
| Style | Vest |
|---|
3M™ DBI-SALA™ Utility Pouch with Zipper
3M™ DBI-SALA™ Utility Pouch with Zipper can hold up to 5 lb. of tools and materials
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Iron Worker's Harness
Back and side D-rings, belt with adjustable support straps and pad, shoulder pads, pass-thru buckle leg straps.
3M™ DBI-SALA™ Delta™ II No-Tangle™ Construction Harnesses
No-tangle design holds harness shape for easy donning
| Material | Polyester Webbing |
|---|---|
| Certifications/Compliance | Meets or exceeds ANSI Z359 and applicable OSHA regulations. |
| D-Ring Location | Back, Side |
3M™ DBI-SALA™ Spray Can/Bottle Holster
3M™ DBI-SALA™ Spray Can/Bottle Holster with adjustable closure strap conforms to the size of many containers
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Mining Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Mining Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Mining Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X300 Comfort Vest Climbing/Positioning/Rescue Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X300 is designed for those who refuse to compromise. The X300 harnesses are outfitted with high-quality components that have been developed to enhance the safety, convenience and performance for working at height on your job site.
| Length (Metric) | 40.64 cm |
|---|---|
| Product Type | Climbing/Positioning/Retrieval Safety Harness |
| Buckle Style (Chest) | Auto-Locking Quick-Connect |
| Color | Gray |
| Length (English) | 16.0 in. |
| Buckle Style (Leg) | Auto-Locking Quick-Connect |
| Material | Polyester |
| D-Ring Location | Back, Front, Hip, Shoulder |
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Vest-Style Welder's Harness
Feature coated, corrosion-resistant hardware and water-repellant, abrasion-resistant webbing. 3M™ DBI-SALA™ Delta™ Vest-Style Welder's Harness incorporates a web spreading design, which positions the webbing wider apart on shoulder straps to eliminate abrasion on your neck.
| Style | Vest |
|---|---|
| D-Ring Location | Back |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Tower Climbing/Positioning/Suspension Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Tower Climbing/Positioning/Suspension Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back, Front, Hip |
| Webbing Material | Polyester |
Honeywell™ Miller™ DuraFlex™ Python™ Harnesses
Combine stretchable DuraFlex torso straps with lightweight, cushioned shoulder straps for ultimate comfort
| Certifications/Compliance | Meets all applicable OSHA, ANSI, and CSA requirements. |
|---|