Harnesses and Harness Accessories
- (2)
- (1)
- (16)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (29)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (3)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (6)
- (9)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (16)
- (1)
- (5)
- (26)
- (5)
- (2)
- (96)
- (1)
- (20)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (93)
- (57)
- (31)
- (13)
- (2)
- (3)
- (11)
- (36)
- (6)
- (4)
- (75)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (6)
- (49)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (5)
- (2)
Filtered Search Results
3M™ DBI-SALA™ Vest-Type Harnesses
The culmination of more than twenty years of design, research, manufacturing know-how and on-the-job performance. Featuring coated, corrosion-resistant hardware, water-repellant and abrasion-resistant webbing and a build quality that is second to none.
| Size | Universal |
|---|
| Style | Vest |
|---|---|
| D-Ring Location | Back |
3M™ Protecta™ Vest-Style Retrieval Harness
3M™ Protecta™ Vest-Style Retrieval Harness features a fixed D-ring to minimize workday readjustment.
Werner Co. Arc Flash Standard Harness with Dielectric Pass Thru Legs
Arc Flash standard harness with back D-ring and dielectric pass-thru legs.
| Length (Metric) | 45.72 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 425 lb. |
| Color | Black,Yellow |
| Capacity (Metric) | 192.78 kg |
| Length (English) | 18 in. |
| Buckle Style (Leg) | Dielectric Pass-through |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Fall Protection |
| Webbing Material | Para-aramid synthetic fiber |
| Includes | Back Padding, Shoulder Padding, Lanyard Keeper |
| Dimensions (L x W x H) | 18 x 14.4 x 2.4 in. |
| Product Type | Iron Worker's Harness |
| Buckle Style (Chest) | Dielectric Pass Thru |
| Style | Welding High Heat |
| Weight (English) | 4 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI z359.11-2021,OSHA 29 CFR 1910.140 and 1926.502 |
| D-Ring Location | Back |
MSA™ V-FIT™ Construction Harness - Tongue Buckle Leg Straps
The V-FIT™ full body safety harness allows you to focus on your job - not your harness
| Length (Metric) | 64.5 cm |
|---|---|
| Capacity (English) | 400 lb. |
| Color | Gray |
| Capacity (Metric) | 181 kg |
| Length (English) | 25.4 in. |
| Buckle Style (Leg) | Tongue |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Working at Heights |
| Includes | Harness |
| Product Type | Fall Protection |
| Buckle Style (Chest) | RaceFLEX™ Quick-Connect Buckle |
| Style | Vest with shoulder padding |
| Weight (English) | 2 lb. |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11-2014 CSA Z259.10 |
3M™ DBI-SALA™ Personal Self-Rescue Kit, Rope
Self-Rescue Device for harnesses provides crew members the ability to rescue themselves in challenging situations. This rescue pack contains rope and easily accessible D-ring This rescue device has a universal design that integrates with most harnesses, making it a premium piece of safety gear.
| Product Type | Self-Rescue Device |
|---|
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Construction Style Positioning Harness
Manufactured using materials that won’t add unnecessary weight for ultimate comfort. Featuring aluminum back D-ring, belt with pad and side D-rings, locking quick connect buckle leg straps, and comfort padding.
3M™ Protecta™ Comfort Vest-Style Harness
Protecta™ Comfort Vest-Style Harness minimizes workday readjustment and is designed for comfort and convenience
| Tensile Strength (English) | 3600 lb./ANSI |
|---|---|
| Product Type | Comfort Vest-Style Harness |
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| D-Ring Location | Back |
| Buckle Style | Pass-Thru; Parachute; Tongue Buckle |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Mining Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X200 Comfort Mining Safety Harness is designed with high-quality components that have been developed to enhance the harnesses safety, fit, and functionality while working at height on your job site.
| Product Type | Mining Safety Harness |
|---|---|
| Capacity (English) | 420 lb. |
| Buckle Style (Chest) | Dual Lock Quick Connect |
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Buckle Style (Leg) | Dual Lock Quick Connect |
| Certifications/Compliance | ANSI Z359.11, OSHA 1910.140, OSHA 1926.502 |
| For Use With (Application) | Construction, General Industrial, General Manufacturing, Transportation |
| D-Ring Location | Back |
| Webbing Material | Polyester |
3M™ DBI-SALA™ Delta™ Construction Style Positioning Harness
Featuring coated, corrosion-resistant hardware, water-repellant and abrasion-resistant webbing and a build quality that is second to none. Also incorporates a web spreading design, positioning webbing wider apart on shoulder straps to eliminate abrasion on your neck.
| Capacity (English) | 420 lb. |
|---|---|
| Capacity (Metric) | 190 kg |
| Weight (English) | 5.6 lb. |
| D-Ring Location | Back, Side |
| Buckle Style | Tongue buckle |
| Webbing Material | Repel™ Polyester |
3M™ DBI-SALA™ ExoFit NEX™ Arc Flash Harness
PVC coated aluminum back D-ring, Nomex™/Kevlar™ fiber webbing and comfort padding, with locking quick connect buckle leg straps.
| Material | Lightweight Polyester |
|---|
3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X300 Comfort Construction Safety Harness
The 3M™ DBI-SALA™ ExoFit™ X300 is designed for those who refuse to compromise. The X300 harnesses are outfitted with high-quality components that have been developed to enhance the safety, convenience and performance for working at height on your job site.
| Length (Metric) | 40.64 cm |
|---|---|
| Product Type | Safety Harness |
| Buckle Style (Chest) | Auto-Locking Quick-Connect |
| Color | Gray |
| Length (English) | 16.0 in. |
| Material | Polyester |
| D-Ring Location | Back |
| Style | Vest |
|---|---|
| D-Ring Location | Back |