Cold Resistant Gloves
- (13)
- (6)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (8)
- (8)
- (56)
- (46)
- (31)
- (2)
- (50)
- (61)
- (97)
- (18)
- (15)
- (15)
- (6)
- (1)
- (9)
- (31)
- (5)
- (9)
- (1)
- (9)
- (5)
- (212)
- (31)
- (66)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (4)
- (7)
- (43)
- (6)
- (7)
- (6)
- (3)
- (6)
- (3)
- (15)
- (4)
- (3)
- (66)
- (5)
- (11)
- (3)
- (1)
- (27)
- (4)
- (6)
- (7)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
National Safety Apparel™ Waterproof Shoulder Length Cryogenic Gloves
Gloves feature a breathable membrane for additional splash protection.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Description | Shoulder Length |
| Length (Metric) | 66 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 26 in. |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Cryogenic Liquids/Gases |
| Hand | Specific |
| Series | G99CRBEP_ _SH |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 2, EN 511 Convective Cold Performance Level 3 |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| Lining | Lined |
| Exterior Finish | Smooth |
| Liner Material | 3M™ Thinsulate™ |
| Glove Cuff Style | Slip-on |
| Product Line | Waterproof Cryogenic Gloves |
National Safety Apparel™ SaferGrip™ Mid-Arm Length Cryogenic Gloves
Gloves offer thermal protection against liquid nitrogen splashes and other cold temperature tasks. SaferGrip™ silicone-coated palm enhances grip and durability.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Description | Mid-Arm Length |
| Length (Metric) | 38 cm |
| Coating Material | Silicone |
| Color | Blue |
| Length (English) | 15 in. |
| Material | Nylon |
| Coated Area | Palm |
| For Use With (Application) | Cryogenic Liquids/Gases |
| Hand | Specific |
| Series | G99CRSGP_ _MA |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 3, EN 511 Convective Cold Performance Level 3, EN 388 Abrasion Level 4 |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| Lining | Lined |
| Exterior Finish | Smooth |
| Liner Material | 3M™ Thinsulate™ |
| Glove Cuff Style | Slip-on |
| Product Line | SaferGrip Cryogenic Gloves |
National Safety Apparel™ Cryogenic Kit with SaferGrip™ Elbow Length Gloves
Cryogenic glove kit includes SaferGrip™ silicone coated elbow length cryogenic gloves, faceshield unit with ratchet headgear, Teflon™ laminated nylon apron, faceshield bag.
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 2, EN 511 Convective Cold Performance Level 3 |
|---|---|
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| Color | Blue |
| Lining | Lined |
| Material | Nylon |
| Exterior Finish | Smooth |
| For Use With (Application) | Cryogenic Liquids and Gases |
| Hand | Ambidextrous |
National Safety Apparel™ Waterproof Elbow Length Cryogenic Gloves
Gloves feature a breathable membrane for additional splash protection.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Description | Elbow Length |
| Length (Metric) | 45.7 cm |
| Color | Blue |
| Length (English) | 18 in. |
| Material | Nylon |
| For Use With (Application) | Cryogenic Liquids/Gases |
| Hand | Specific |
| Series | G99CRBEP_ _EL |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 511 Contact Cold Performance Level 2, EN 511 Convective Cold Performance Level 3 |
| Product Type | Cryogenic Gloves |
| Lining | Lined |
| Exterior Finish | Smooth |
| Liner Material | 3M™ Thinsulate™ |
| Glove Cuff Style | Slip-on |
| Product Line | Waterproof Cryogenic Gloves |
National Safety Apparel™ Cryogenic Kit, Waterproof Elbow Length Gloves
Cryogenic glove kit includes waterproof elbow length cryogenic gloves, faceshield unit with ratchet headgear, Teflon™ laminated nylon apron, faceshield bag.
HeatPax™ Hand Warmers
HeatPax™ Hand Warmers are air activated and provide instant warmth.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific Waterproof Cryo Gloves
Safely handle samples from ultra-low and cryogenic storage with Thermo Scientific™ Waterproof Cryo Gloves, available in mid-arm, elbow-length and shoulder-length options. For Use With (Equipment) Cryogenic Preservation, Size: Large, Type: Waterproof Cryo Gloves, Length: 18 in.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMO ASHEVILLE 3P WATERPROOFGLOVE SHD XL
50869833 WATERPROOFGLOVE SHD XL
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
THERMO ASHEVILLE 3P WATERPROOFGLOVE SHOULDERM
50869831 WATERPROOFGLOVE SHOULDERM
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Super Gription Thermal Shield Nitrile Coated Gloves - Medium 12 pr/pack
Super Gription Thermal Shield Nitrile Coated Gloves - Medium 12 pr/pack
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Refrigiwear Inc. FG115-M 2115 REG REG BLACK/CHARCOAL MED Husky Freezer Gloves
With 100g of lightweight insulating power, these gloves keep your hands warm without compromising flexibility, letting you hold, grip, press, and do what you need to do to get the job done. Add on the touchscreen-capable thumb and index finger, and you�ll be knocking tasks off your list like the pro you are. The polyester knitted fabric and leather palm provide added durability and grip, while the ergonomic design provides a natural fit so your hand stays comfortable with little to no breaking in period.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Refrigiwear Inc. T679R NIB BLACK LARGE Extreme Freezer Glove-with NIB
Built for hard work in the coldest temperatures, you can put the Extreme Freezer Gloves through the ringer time & time again. With impact protection & just about the most durable construction you'll find, these insulated work gloves protect your hands from hazards on the job as well as harsh -30�F conditions. Keep out extreme winter weather with these pre-curved & ergonomic-fitted work gloves. The knitted fabric back with a synthetic leather palm & silicone grip pattern on the palm keeps your hands warm & your grip secure. Even the strongest winds won't cut through the 200g insulation in these tough impact protection gloves. & with the Touch-Rite Nib, you never have to remove your glove to use a touchscreen or keypad, keeping your hands safe & warm all day long. Nibs can be screwed off & easily replaced. Also available with Key-Rite Nib for key pads. The entire Extreme Collection, now offering complete head to toe protection, was designed for comfort, style, & the ultimate protection.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
ROTANO INTERNATIONAL LLC CTCH GLV HD PL ELBOW LG 5/CS
NC2940367 CTCH GLV HD PL ELBOW LG 5/CS
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
HEXARMOR PNTGRD ULTR 9032 GLV SM SZ7 PR
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3788630 PNTGRD ULTR 9032 GLV SM SZ7 PR
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
ROTANO INTERNATIONAL LLC CTCH GLV HD ELBOW MED 5/CS
NC2940368 CTCH GLV HD ELBOW MED 5/CS
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More