Electrical Safety Gloves
- (133)
- (18)
- (2)
- (12)
- (2)
- (5)
- (17)
- (35)
- (78)
- (10)
- (57)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (60)
- (15)
- (88)
- (2)
- (2)
- (1)
- (139)
- (18)
- (23)
- (40)
- (4)
- (65)
- (3)
- (60)
- (42)
- (16)
- (57)
- (2)
- (63)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (15)
- (14)
- (136)
- (48)
- (46)
- (47)
- (266)
Filtered Search Results
Strem, An Ascensus Company STREM CHEMICALS INC
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3930045 DIMETHYLCADMIUM ELEC GR
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Beckman Coulter T11-RD1
T11-RD1
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Ansell Activarmr Electrical Gloves - Class 0, Black, Xl
AnsellActivarmrElectrical Gloves Class 0 Black Xl
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Beckman Coulter C-S T11-RD1B4-FITC
C-S T11-RD1B4-FITC
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Grainger Low Volt NP Digital Tstat H or C Wired
Grainger is a leading industrial supply company offering over 1.5 million products from thousands of trusted MRO suppliers. They provide products and services to help keep facilities up and running. Grainger offers a wide selection of equipment, tools, lighting, safety supplies, and more. Their website allows customers to easily search and find MRO products for their business. Grainger focuses on fast, reliable shipping and has over 300 branches nationwide. They aim to provide an exceptional customer experience.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Beckman Coulter C-S T11-FITC
C-S T11-FITC
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Ansell Activarmr Electrical Gloves - Class 00, Red, Xl
AnsellActivarmrElectrical Gloves Class 00 Red Xl
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline Ansell Activarmr Electrical Gloves - Class 00, Black, Medium
AnsellActivarmrElectrical Gloves Class 00 Black Medium
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Grainger Low Volt NP Digital Tstat H or C Wired
Grainger is a leading industrial supply company offering over 1.5 million products from thousands of trusted MRO suppliers. They provide products and services to help keep facilities up and running. Grainger offers a wide selection of equipment, tools, lighting, safety supplies, and more. Their website allows customers to easily search and find MRO products for their business. Grainger focuses on fast, reliable shipping and has over 300 branches nationwide. They aim to provide an exceptional customer experience.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Grainger Low Volt NP Digital Tstat H or
Low Volt NP Digital Tstat H or C Wired
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Andwin Scientific VOLT HEATED GLOVE LARGE
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3862580 VOLT HEATED GLOVE LARGE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSC
5000768565 NOVAX ELECTRICAL GLOVE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Honeywell Salisbury™ Class 2 High-Voltage Black Lineman's Gloves - 18 in.
Gloves are constructed of natural rubber for dielectric protection, and meet or exceed all requirements of ANSI/ASTM D120. Class 2 insulating gloves will protect workers from up to 17,000 V.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Honeywell Salisbury™ LP Series Low Voltage Cowhide Leather Lineman's Glove Protectors
Glove protectors are 10 in. long and feature a straight cuff with shirred elastic back. Wear over insulating rubber gloves for mechanical protection against cuts, abrasions, and punctures.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Series | ILP10 |
|---|---|
| Length (Metric) | 25.4 cm |
| Applications | Industrial |
| For Use With (Equipment) | Rubber Insulating Gloves |
| Product Type | Glove Protectors |
| Coating Material | Uncoated |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 10 in. |
| Material | Top Grain Cowhide Leather |
| Certifications/Compliance | Meets ASTM F696 Specifications |
| For Use With (Application) | Mechanical Protection |
| Glove Cuff Style | Straight |
Honeywell Salisbury™ Class 00 Natural Rubber Lineman Gloves Kit - 11 in.
Kit includes a pair of natural rubber electrical insulating gloves, a pair of compatible leather glove protectors, and a storage bag. Class 00 insulating gloves will protect workers from up to 500 V.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Certifications/Compliance (Europe) | IEC 60903 |
|---|---|
| Length (Metric) | 28 cm |
| Applications | Industrial |
| Product Type | Electrical Insulating Gloves Kit |
| Voltage | 500 V |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | Rubber |
| Certifications/Compliance | ANSI/ASTM D120, Class 00, Type I,ASTM F696 |
| For Use With (Application) | Electrical Utility Work |
| Glove Cuff Style | Rolled |