Heat Resistant Gloves
- (4)
- (10)
- (4)
- (4)
- (4)
- (14)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (5)
- (5)
- (5)
- (9)
Filtered Search Results
Transforming Technologies Static Safe Cleanroom Hot Gloves 11 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made with Nomex™ fabric that is inherently flame resistant, high-temperature fiber.
| Product Type | Heat-resistant Gloves |
|---|---|
| Packaging Type | Box |
| Temperature (Metric) Max | 300°C |
| Color | Gray |
| Weight (English) | 1 lb. |
| Material | Nomex |
| For Use With (Application) | Semiconductors, Reflow Ovens, Baking Ovens, Medical Devices |
Transforming Technologies Static Safe Cleanroom Hot Gloves - 16 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Made with heat resistance Nomex™ fabric with ESD carbon yarns.
| Applications | Industrial,Laboratory,Healthcare |
|---|---|
| Product Type | Heat-resistant Gloves |
| Temperature (Metric) Max | 450°C |
| Color | White |
| Material | Nomex |
| Gender | Unisex |
| Glove Cuff Style | Rolled |
QRP™ 70G Qualatherm™ Cleanroom Mid-Temperature Gloves - 12 in.
PolyTuff silicone elastomer formulation offers clean, liquid-proof protection against chemicals, solder, and temperatures up to 450°F. Gloves are RoHS compliant and packaged for ISO 5 (Class 100) cleanrooms.
| Length (Metric) | 30.5 cm |
|---|---|
| Applications | Industrial |
| Coating Material | Silicone |
| Temperature (Metric) Max | 230°C |
| Color | White |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Silicone Elastomer |
| For Use With (Application) | Ceramics, Diffusion Furnaces, Food Handling/Processing, and Quartz Wafer Boats |
| Hand | Specific |
| Accelerator Free | Yes |
| Series | 70G |
| Product Type | Heat-resistant Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Glove Cuff Style | Open |
QRP™ 70G Qualatherm™ Cleanroom Mid-Temperature Gloves - 12 in.
PolyTuff silicone elastomer formulation offers clean, liquid-proof protection against chemicals, solder, and temperatures up to 450°F. Gloves are RoHS compliant and packaged for ISO 5 (Class 100) cleanrooms.
QRP™ 75G Qualatherm™ Cleanroom Mid-Temperature Gloves - 23 in.
PolyTuff silicone elastomer formulation offers clean, liquid-proof protection against chemicals, solder, and temperatures up to 450°F. Gloves are RoHS compliant and packaged for ISO 5 (Class 100) cleanrooms.
Transforming Technologies GL9100 Series - Static Safe Hot Gloves - Polyester - 14 in.
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The GL9100 series ESD safe cleanroom hot glove provides static protection and thermal protection without compromising cleanliness.
| Product Type | Heat Protection Gloves |
|---|---|
| Temperature (Metric) Max | 150°C |
| Length (English) | 14 in. |
| Lining | Knit Lining |
| Material | Polyester,Carbon Fiber |