Safety Clothing
Filtered Search Results
AlphaProTech Critical Cover™ SureGrip™ Shoe Covers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Shoe covers with serged seams are constructed from a durable material with inherent anti-skid properties for dry environments. Also available in conductive styles for ESD concerns.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Sole Type | Non-skid |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Color | Blue |
| Material | SureGrip™ |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
AlphaProTech Critical Cover™ AquaTrak™ Shoe Covers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fluid resistant material provides slip and fall protection in both wet and dry conditions. Choose from white, blue, or black in three different sizes.
| Resistance | Fluid |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Sole Type | Seamless |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Packaging Quantity | 75 Pairs/Cs. |
| Style | Butterfly |
| Latex Free | Yes |
| Material | AquaTrak™ |
| Closure Type | Elastic Ankle |
| Sterility | Non-sterile |
AlphaProTech Critical Cover™ SafeStep™ Shoe Covers
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
High-performing, environmentally friendly shoe cover features inherent non-skid physical properties. Choose from four sizes to ensure a proper fit.
| Resistance | Dry Particulates,Fluid,Light Chemical Splash |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Product Type | Controlled Environments Shoe Covers |
| Color | White |
| Packaging Quantity | 100 Pairs/Cs. |
| Material | Thermoplastic Polymers |
| Sterility | Non-sterile |
AlphaProTech Critical Cover™ UltraGrip™ Boot Covers with Elastic Ankle
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
High-top boot covers feature soft, strong, and flexible Microbreathe™ material with a high vapor transmission rate for all day comfort.
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Sole Type | Anti-skid |
| Product Type | Controlled Environments Boot Covers |
| Color | White |
| Packaging Quantity | 100 Pairs/Cs. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ASTM D751 |
| Closure Type | Elastic Top and Ankles |
| Sterility | Non-sterile |
AlphaProTech Critical Cover™ GenPro™ Frocks
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polypropylene frocks offers protection for non-hazardous environments. Ideal for facility visitors.
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Color | White |
| Sleeve Style | Raglan Sleeve |
| Material | Composite Fabric |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Snap Mandarin |
| Sterility | Non-sterile |
AlphaProTech Critical Cover™ NuTech™ Frocks
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Microporous composite material frock is ideal for visitors and other wearers who do not require highly protective garments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Color | White |
| Sleeve Style | Raglan Sleeve |
| Material | Microporous Fabric |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Snap |
| Sterility | Non-sterile |
AlphaProTech Critical Cover™ ComforTech™ Frocks
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Controlled environments frocks are constructed using a high quality microporous composite fabric that is breathable, lightweight, and strong. Available in snap or zipper close styles.
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Color | White |
| Sleeve Style | Raglan Sleeve |
| Material | ComforTech™ Fabric |
| Collar Type | Mandarin |
AlphaProTech Critical Cover™ ComforTech™ Lab Coats
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Strong, lightweight and breathable ComforTech material provides protection from fluids, light chemical splash, particles and biologicals without compromising comfort.
| Resistance | Fluids,Light Chemical Splash,Particulates,Biologicals |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Material | Microporous Composite Fabric |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Tapered |
| Sterility | Non-sterile |
Red Kap™ Women's Button-Front Lab Coats
Wrinkle-resistant with button closure lab coat features princess seams on the front and back for a flattering feminine fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Length (Metric) | 97.15 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 38.25 in. |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
West Chester Polypropylene Disposable Beard Covers
Polypropylene disposable beard cover provides protection against non-hazardous dry particulates.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | General Purpose Beard Cover |
| Length (Metric) | 45.72 cm |
| Size | One Size |
| Color | White |
| Length (English) | 18 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Food Industry, Light Maintenance |
Bulwark™ Concealed Snap Front Cotton Lab Coats
Flame-resistant coats ideal for manufacturing industry or in university labs.
| Resistance | Flame |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | Navy |
| Model | KLL6NV RG |
| Material | Cotton,Nylon |
| Certifications/Compliance | NFPA 2112 |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Snaps |
| Finish | Ammonia Cure, Heat Cure |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Hazard Rating | Class 1 |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Color | Light Blue |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Chemical, Oil, Gas, Petrochemical, Electrical, Utilities |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | Side Vent Openings |
| Resistance | Flame |
| Model | KEL2LBRG |
| Weight (English) | 7 oz. |
| Arc Flash Rating | 7.7 Calories/cm2 |
| Certifications/Compliance | ASTM F2302, NFPA 70E, ASTM F1506 |
| Closure Type | Buttons |
| Collar Type | Lapel |
| Weight (Metric) | 0.19 kg |
Valutek™ Polypropylene Cleanroom Sleeves
Disposable polypropylene sleeves are lightweight, strong, and durable. Recommended for use in a cleanroom Class 100-1,000 (ISO 5-6) critical environments.
Keystone Safety Polypropylene Arm Sleeves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Lightweight, breathable fabric provides protection from dry particulates, dirt, and grime.