General Purpose Lab Coats and Jackets
- (64)
- (128)
- (18)
- (64)
- (1)
- (20)
- (5)
- (4)
- (4)
- (5)
- (6)
- (16)
- (10)
- (39)
- (10)
- (18)
- (17)
- (2)
- (31)
- (8)
- (4)
- (26)
- (18)
- (6)
- (58)
- (4)
- (24)
- (26)
- (4)
- (748)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (175)
- (7)
- (1)
- (140)
- (1)
- (1)
- (1)
- (90)
- (1)
- (76)
- (1)
- (17)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1)
- (202)
- (173)
- (206)
- (89)
- (1)
- (214)
- (18)
- (1)
- (279)
- (20)
- (1)
- (141)
- (523)
- (5)
- (121)
- (7)
- (19)
- (13)
- (3)
- (431)
- (19)
- (30)
- (13)
- (30)
- (198)
- (1,050)
- (127)
- (261)
- (24)
- (1,057)
- (17)
Filtered Search Results
3M™ Disposable Protective Lab Coat, Series 4440
Offers a barrier against non-hazardous particles and liquid splashes in light duty applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Construction | Microporous Laminate |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE Category 1 |
| Seam Type | Serged |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Weight (English) | 1.93 oz. |
| Material | Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Catering, Cleanrooms, Electronics Manufacturing, General Maintenance, Laboratories |
| Closure Type | Zipper |
Red Kap™ Women's Button-Front Lab Coats
Wrinkle-resistant with button closure lab coat features princess seams on the front and back for a flattering feminine fit.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Length (Metric) | 97.15 cm |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Length (English) | 38.25 in. |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Women's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Traditional Collar Lab Coats, White
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Thickness | 3-ply |
| Resistance | Fluids |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Hip-length |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
Ansell Kimtech™ A8 Certified Lab Coats with Knit Cuffs and Collar
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Breathable SMS lab coats protect from light fluid contact and feature soft knit cuffs and 3 pockets. Choose from white or blue colors.
| Includes | Hanging Neck Loop |
|---|---|
| Disposable | Limited-use |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Style | Mid-calf Length |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Ansell Kimtech™ A8 Certified Lab Coats with Knit Cuffs + Extra Protection
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A8 certified lab coats with extra protection are made for environments where low to moderate exposure to chemicals or fluids is a risk.
| Includes | Hanging Neck Loop |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Knee-length |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Medicom™ SafeWear™ High Performance Lab Coats, Deep Blue
Single-use procedure SMS lab coats are designed to protect health professionals and patients from cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Deep Blue |
| Material | SMS Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Matching Sewing Thread Color |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Model | 8107 |
| Latex Free | Yes |
| Style | Knee-length |
| No. per Pack | 12 Coats/Pk., 5 Packs/Cs. |
| Certifications/Compliance | AAMI, PB70 Level 2, FDA Class 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
Red Kap™ Men's High-Performance White Lab Coats
Wrinkle-resistant lab coat with five-button closure features 3 pockets for storage of tools and personal items. Choose from regular or long length styles.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Polyester, Combed Cotton |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Men's |
| Closure Type | Buttons |
| Finish | Pre-cure Durable Press |
| Collar Type | Notched Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Blueberry
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Color | Blueberry |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Thickness | 3-ply |
| Resistance | Fluids |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Model | 3660BB |
| Latex Free | Yes |
| Style | Hip-length |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
Apex Aseptic Extra-Safe™ Lab Coats, Ceil Blue
Static-free unisex lab coat is made with a 3-layer SMS material to provide protection and comfort in a variety of environments.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Color | Ceil Blue |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Thickness | 3-ply |
| Resistance | Fluids |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Model | 3660CB |
| Latex Free | Yes |
| Style | Hip-length |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
CritiCore Protective Wear Unisex Cotton Lab Coats
Unisex Lab Coats are made of breathable, comfortable, 100% cotton fabric and feature a quick-release five-snap front and knit cuffs.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Length (Metric) | 99.06 cm |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Length (English) | 39 in. |
| Material | Cotton |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | General Laboratory, Medical, Healthcare |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lapel |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Medicom™ SafeWear™ Hipster Jacket™, White
The SafeWear™ Hipster Jacket™, White is premium protective apparel made from top-quality materials and designed to provide reliable barrier protection without sacrificing comfort or style.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | Single-use Lab Coat |
| Color | White |
| Latex Free | Yes |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
Medicom™ SafeWear™ Hipster Jacket™, Black
The SafeWear™ Hipster Jacket™, Black is premium protective apparel made from top-quality materials and designed to provide reliable barrier protection without sacrificing comfort or style.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | Black |
| Latex Free | Yes |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
Red Kap™ Women's White Lab Coats
Women's polyester cotton lab coat features button front and exterior pockets.
| Resistance | None |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Construction | Sewn |
| Cuff Style | Hemmed |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Color | White |
| Style | Standard Length |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Women's |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Buttons |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
Red Kap™ Women's Gripper-Front Lab Coats
Women's poly cotton lab coat features interior chest pocket and two lower pockets for storage of tools and personal items.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | Sewn |
| Length (Metric) | 97.2 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 38.25 in. |
| Material | Polyester,Cotton |
| Gender | Women's |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Resistance | None |
| Cuff Style | Hemmed |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Style | Standard Length |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
DenLine™ Uniforms Protection Plus™ DL151BJ Ladies Long Length Lab Coats
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ladies full cut, a-line design lab coats are constructed with fluid and stain resistant fabric that meets AAMI PB70 Level 2 for use in BSL-1 and BSL-2 laboratories.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Construction | 360° Fluid Resistance Front, Shoulders, and Back |
| Length (Metric) | 99 cm |
| Length (Metric) Cuff | 10.1 cm |
| Length (English) | 39 in. |
| Sleeve Style | Tapered |
| Material | Polyester,Carbon |
| Permeability | Overall Air Permeability 18 CFM (ASTM D737) |
| Gender | Women's |
| For Use With (Application) | Anatomic Pathology, Clinical Pathology, Clinical Laboratory, Phlebotomy, Specimen Collection, Research, Dental |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Hang Loop |
| Resistance | Fluids,Stains |
| Length (English) Cuff | 4 in. |
| Cuff Style | Knit |
| Product Type | General Purpose Lab Coat |
| Latex Free | Yes |
| Style | Full-length |
| Weight (English) | 0.7 lb. |
| Certifications/Compliance | OSHA 29 CFR 1910, AAMI PB70 Level 2 Protection |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Traditional |