Safety Vests
- (20)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (138)
- (109)
- (28)
- (165)
- (1)
- (2)
- (159)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (2)
- (25)
- (67)
- (46)
- (1)
- (3)
- (54)
- (4)
- (1)
- (46)
- (49)
- (40)
- (1)
- (1)
- (2)
- (58)
- (48)
- (8)
- (56)
- (10)
- (3)
- (1)
- (16)
- (1)
- (17)
- (51)
- (8)
- (3)
- (1)
- (67)
- (9)
- (8)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (8)
- (8)
- (13)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (433)
- (126)
- (15)
- (2)
- (14)
- (12)
- (79)
- (9)
- (4)
- (2)
- (1)
- (7)
- (285)
- (4)
- (3)
- (2)
- (4)
- (21)
- (2)
- (1)
- (2)
- (56)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
Filtered Search Results
PIP™ ANSI Type R Class 2 Expandable Two-Tone Mesh Breakaway Vest
Type R/Class 2 apparel is necessary for workers exposed to traffic traveling over 25 mph and those who work against complex backgrounds. Ideal for construction, municipalities, shipyards, or anywhere that hi-vis apparel is required.
| Construction | 5 Point Breakaway/Expandable |
|---|---|
| Length (Metric) | 71 cm |
| Product Type | High-visibility Vest |
| Color | Hi-vis Yellow |
| Length (English) | 28 in. |
| Material | Polyester Mesh |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 107-2015 Class 2 Type R |
| For Use With (Application) | Construction, Surveying, Shipyards, and Municipalities |
| Tape Type | Two-Tone |
| Closure Type | Zipper |
| No. of Pockets | 3 |
PIP™ Viz-Up™ ANSI Type R Class 2 Expandable Mesh Breakaway Vest
Type R/Class 2 apparel is necessary for workers exposed to traffic traveling over 25 mph and those who work against complex backgrounds. Ideal for construction, municipalities, shipyards, or anywhere that hi-vis apparel is required.
PIP™ ANSI Type R Class 2 Three Pocket Mesh Breakaway Vest
Type R/Class 2 apparel is necessary for workers exposed to traffic traveling over 25 mph and those who work against complex backgrounds. Ideal for construction, municipalities, shipyards, or anywhere that hi-vis apparel is required.
| Construction | 5 Point Breakaway |
|---|---|
| Product Type | High-visibility Vest |
| Color | Hi-vis Yellow |
| Material | Polyester Mesh |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 107-2015 Class 3 Type R |
| For Use With (Application) | Construction, Municipalities, Shipyards, and Railroads |
| Tape Type | Level 2 Silver Reflective (2 in.) |
| Closure Type | Hook and Loop |
| No. of Pockets | 3 |
| Material | Polyester |
|---|---|
| Tape Type | 2 in. 3M™ Scotchlite™ reflective stripes |
Ergodyne™ GloWear™ Hi-Vis Class II Vests
High visibility, glowing vests keep workers safe on the job
| Material | Polyester |
|---|
Ergodyne™ GloWear™ Two-Tone Hi-Vis Class 3 Surveyor Vest
Surveyor Vest is loaded with six pockets and built with durable, yet breathable ANSI/ISEA compliant polyester mesh for maximum visibility in both daylight and nighttime conditions
| Material | Polyester |
|---|
| Material | Polyester |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI-compliant polyester mesh |
Allegro™ Industries Cooling Insert Vests
Ideal for use under HazMat suits and other protective clothing
| For Use With (Equipment) | Ideal for under HazMat suits and other protective clothing |
|---|---|
| For Use With (Application) | Protect and provide comfort to workers who must function in environments with excessive heat |
Ergodyne™ GloWear™ 8250ZHG Type R Class 2 Hi-Gloss Surveyors Vest
Hi-Gloss, solid front, mesh back, zipper closure
| Color | Orange |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI-compliant poly solid front/mesh back |
| No. of Pockets | 2 inside, 4 outside |
Ergodyne™ Chill-Its™ 6601 Economy Evaporative Cooling Towel
Chill-Its™ 6601 Economy Evaporative Cooling Towel is designed to absorb water and create a feeling colder than ambient air temperature.
Ergodyne™ Chill-Its™ 6220 Phase Change Cooling Vest Charge Packs
Chill-Its™ 6220 Phase Change Cooling Vest Charge Packs are suitable for use with a variety of cooling vests.
| Cooling Time | Packs Maintain Constant 64°F (18°C) for up to 4 hours |
|---|---|
| Product Type | Cooling Pack |
| Color | Clear |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Cotton with Gel Polymer |
| For Use With (Application) | Cooling Vest |
Ergodyne™ GloWear™ 8356FRHL Type R Class 3 FR Modacrylic Vest
Class 3 Flame Resistant Modacrylic Vest constructed of modacrylic mesh fabric with a hook and loop closure and D-ring access.
| Construction | Made with GlenGuard™ FR Fabric |
|---|---|
| Color | Lime |
| Material | Modacrylic Mesh Fabric, Aramid Fibers |
Ergodyne™ GloWear™ 8244PSV Type P Class 2 Expandable Public Safety Vest
ANSI-compliant vest with adjustable sides. Ideal for wearing over turnout gear.
| Material | Polyester |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI-compliant polyester mesh |
Ergodyne™ Chill-Its™ 6230 Standard Phase Change Cooling Vest with Packs
Chill-Its™ 6230 Standard Phase Change Cooling Vest with Packs keeps workers cool and safe while maintaining a cool temperature for up to 4 hours when activated.
| Cooling Time | Packs Maintain Constant 64°F (18°C) for up to 4 hours |
|---|---|
| Product Type | Cooling Vest |
| Color | Tan |
| Quantity | 1/Ea. |
| Material | Cotton |
| For Use With (Application) | Fire Rescue, EMT, Construction, Utilities |
Pyramex Safety Products Hi-Vis, Snap Front Safety Vest
Pyramex Safety™ Hi-Vis, Snap Front Safety Vest features 2 in. 3M™ reflective material with 4 in. contrasting color trim
| Includes | Flashlight pocket, Mic tab, Reinforced D-ring slot, Metal grommets |
|---|---|
| Color | Lime |
| Material | Polyester |
| Tape Type | 2 in. silver reflective tape, 4 in. contrasting color trim |
| Closure Type | Snap Front |
| No. of Pockets | 14: 10 outside, 4 inside |