Safety Vests
- (20)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (138)
- (109)
- (28)
- (165)
- (1)
- (2)
- (159)
- (2)
- (3)
- (3)
- (8)
- (2)
- (25)
- (67)
- (46)
- (1)
- (3)
- (54)
- (4)
- (1)
- (46)
- (49)
- (40)
- (1)
- (1)
- (2)
- (58)
- (48)
- (8)
- (56)
- (10)
- (3)
- (1)
- (16)
- (1)
- (17)
- (51)
- (8)
- (3)
- (1)
- (67)
- (9)
- (8)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (1)
- (8)
- (8)
- (13)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (433)
- (126)
- (15)
- (2)
- (14)
- (12)
- (79)
- (9)
- (4)
- (2)
- (1)
- (7)
- (285)
- (4)
- (3)
- (2)
- (4)
- (21)
- (2)
- (1)
- (2)
- (56)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
Filtered Search Results
PIP™ High-Visibility Economy Mesh Safety Vest
Ideal for construction, municipalities, shipyards, and anywhere hi-visibility apparel is necessary.
| Length (Metric) | 71.1 cm |
|---|---|
| Product Type | High-visibility Vest |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 28 in. |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI Class 2 |
| Tape Type | 2 in. Silver reflective stripes |
| Closure Type | Hook and Loop |
PIP Hi-Vis Apparel Vest Yellow
ANSI Type R Class 2 Two-Tone Eleven Pocket Surveyors Vest with Solid Front and Mesh Back
| Construction | Solid Front, Mesh Back |
|---|---|
| Product Type | High-visibility Vest |
| Color | Hi-vis Yellow |
| Material | Polyester |
| Closure Type | Zipper |
| No. of Pockets | 11 |
Bullard™ Isotherm™ 2 Cooling Vest
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Interchangeable front/back cooling system reduces heat-related illness
| Cooling Time | 2.5 hours |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 107-2010 Class 2 |
PIP Hi-Vis Apparel Vest Orange
ANSI Type R Class 2 Two-Tone Eleven Pocket Surveyors Vest with Solid Front and Mesh Back
| Construction | Solid Front, Mesh Back |
|---|---|
| Color | Hi-vis Orange |
| Material | Polyester |
| Closure Type | Zipper |
| No. of Pockets | 11 |
Ergodyne™ GloWear™ 8246Z Type R Class 2 Two-Tone Mesh Vest with Reflective Binding
Breathable mesh, plenty of storage and reflective binding accents.
| Material | Polyester |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI-compliant polyester mesh |
Ergodyne™ Chill-Its™ 6602MF Evaporative Microfiber Cooling Towel
Chill-Its™ 6602MF Microfiber Cooling Towel is designed to create a long-lasting cool feeling while absorbing and holding water.
| Material | Microfiber |
|---|---|
| Certifications/Compliance | UPF 50 |
| For Use With (Application) | Construction,Freight/Baggage,Drilling/Mining,Iron/Steel Work,Agriculture,Solar,Landscaping/Grounds |
| Dimensions (L x W) | 9.8 x 40.9 in. (24.9 x 103.9 cm) |
Pyramex™ RVZ22SE Series - Self Extinguishing Safety Vest
Pyramex™ RVZ22SE Series - Self Extinguishing Safety Vest with ANSI/ISEA 107-2015 safety compliance
| Material | Polyester |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 107-2015, Type R - Class 2 |
| Tape Type | China Brand Silver |
| Closure Type | Zipper |
| No. of Pockets | 2 |
Pyramex Safety Products Hi-Vis Safety Vest with Reflective Tape
Pyramex Safety™ Hi-Vis Safety Vest with Reflective Tape features a zipper front closure.
| Material | Polyester Mesh |
|---|---|
| Tape Type | 2 in. Silver reflective stripes |
| Closure Type | Zipper |
| No. of Pockets | 2: 1 outside, 1 inside |
| Tape Type | 2 in. Reflective stripes |
|---|
Pyramex™ RVZ26 Series - Hi-Vis Lime Safety Vest
Pyramex™ RVZ26 Series - Hi-Vis Lime Safety Vest with ANSI/ISEA 107-2015 safety compliance
| Color | Hi-vis Lime |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 107-2015, Type R - Class 2 |
| Tape Type | China Brand Flat Silver |
| Closure Type | Zipper |
| No. of Pockets | 2 |
Pyramex™ Hi-Vis Mesh Safety Vests
Pyramex™ Hi-Vis Mesh Safety Vests with ANSI/ISEA 107-2015 safety compliance
| Color | Hi-vis Lime |
|---|---|
| Material | Polyester Mesh |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 107-2015, Type R - Class 2 |
| Tape Type | China Brand Flat Silver |
| Closure Type | Hook and Loop |
New Pig Pyramex™ Class 2 Cooling Safety Vest
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Work comfortably for an 8 hour shift in this special material cooling vest with adjustable waistband and soft outer shell
PIP™ ANSI Type R Class 3 Two-Tone Breakaway Vest
Type R/Class 3 apparel is intended for workers who require the highest level of visibility, have large task loads, and need to be visible throughout a full range of body motions. Ideal for construction, survey crews, utility workers, and emergency response personnel.
| Construction | 5 Point Breakaway |
|---|---|
| Product Type | High-visibility Vest |
| Color | Hi-vis Yellow |
| Material | Polyester Mesh |
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 107-2015 Class 3 Type R |
| For Use With (Application) | Construction, Survey Crews, Utility Workers, Railway Workers, and Emergency Response Personnel |
| Tape Type | Two-Tone |
| Closure Type | Hook and Loop |
| No. of Pockets | 4 |
PIP™ Hi-Vis Vests
Ideal for additional levels of safety for low risks activities where ANSI compliance is not required, such as shopping cart retrievers, dog walkers, parking lot attendants, joggers, delivery vehicle drivers, recreational workers.
| Length (Metric) | 71.1 cm |
|---|---|
| Product Type | High-visibility Vest |
| Size (English) Chest | 45 in. |
| Size | One Size |
| Length (English) | 28 in. |
| Material | Polyester |
| Closure Type | Hook and Loop |
| Size (Metric) Chest | 114.3 cm |
| No. of Pockets | None |
Pyramex™ RVZ24 Series - Safety Vest
Pyramex™ RVZ24 Series - Safety Vest with ANSI/ISEA 107-2015 safety compliance
| Material | Polyester |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ANSI/ISEA 107-2015, Type R - Class 2 |
| Tape Type | China Brand Silver |
| Closure Type | Zipper |
| No. of Pockets | 8 |