Universal Pipette Tips
Disposable pipette tips designed to fit single and multichannel pipettes from most manufacturers; offer acceptable performance compared to pipette specific tips and can be used with a variety of pipette models.
Single-use universal pipette tips are designed for compatibility with most mechanical and electronic single and multichannel pipettors.
Universal pipette tips are available in a range of types, sizes, colors, styles, and packaging configurations and may be designed for specific purposes or tasks.
- Capacity or volume based on the pipettor size
- Filters to reduce contamination and cross-contamination
- Color
- Sterility or autoclavability
- Tip style: beveled, tapered, wide bore, round, flat, or gel-loading
- Length: short or extended
- Purity: metal-free or DNase-, RNase-, ATP-, Bioburden-, PCR inhibitor-, endotoxin-, or pyrogen-free for genomic and biologic applications
- Surface treatments to reduce retention
- Packaging options to help facilitate re-stocking or eliminate waste
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (108)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (9)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (8)
- (36)
- (5)
- (36)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (4)
- (8)
- (8)
- (3)
- (7)
- (148)
- (1)
- (26)
- (179)
- (4)
- (6)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (30)
- (1)
- (65)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (7)
- (152)
- (1)
- (2)
- (19)
- (36)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (11)
- (41)
- (2)
- (2)
- (1)
- (56)
- (1)
- (1)
- (4)
- (26)
- (191)
- (7)
- (16)
- (2)
- (70)
- (6)
- (1)
- (5)
- (7)
- (5)
- (12)
- (2)
- (5)
- (1)
- (37)
- (5)
- (39)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (5)
- (746)
- (4)
- (807)
- (7)
- (80)
- (533)
- (2)
- (186)
- (8)
- (4)
- (16)
- (24)
- (1)
- (7)
- (3)
- (411)
- (7)
- (4)
- (28)
- (1)
- (21)
- (2)
- (8)
- (1)
- (130)
- (32)
- (25)
- (42)
- (180)
- (27)
- (218)
- (36)
- (11)
- (27)
- (15)
- (636)
- (2)
- (25)
- (1)
- (2)
- (1)
- (174)
- (1)
- (6)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (142)
- (1)
- (1)
- (29)
- (3)
- (67)
- (212)
- (5)
- (166)
- (103)
- (8)
- (33)
- (39)
- (11)
- (2)
- (213)
- (8)
- (1)
- (10)
- (10)
- (111)
- (3)
- (1)
- (17)
- (25)
- (27)
- (4)
- (97)
- (1)
- (3)
- (11)
- (281)
- (9)
- (1)
- (4)
- (1)
- (251)
- (33)
- (6)
- (6)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ SureOne™ Beveled Pipette Tips, Universal Fit, Without Graduations
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers a full line of universal fit beveled pipet tips
| Clean Claims | DNase, RNase, and DNA Free |
|---|---|
| Tip Style | Beveled |
| Format | Bulk |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Volume (Metric) | 1 to 200 μL |
| Graduated | No |
| Filtered | Non-filtered |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Product Line | SureOne |
| Tip Style | Gel Loading |
|---|---|
| Shape | Flat |
| Length (Metric) | 4.5cm |
| Length (English) | 1.77 in. |
| Volume (Metric) | 0.1 to 10 μL |
| Graduated | Yes |
| For Use With (Application) | Gel electrophoresis |
| Graduations | 2μL |
Fisherbrand™ SureOne™ 10uL Ultra Micropoint Pipette Tip, Universal Fit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers a full line of universal fit ultra micropoint pipet tips
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
|---|---|
| Color | Natural |
| Volume (Metric) | 0.1 to 10 μL |
| Product Line | SureOne |
Fisherbrand™ Standardization Pipet Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Premium virgin polypropylene resin and advanced molding methods produce a superior, high-quality pipette tip.
| Clean Claims | DNase, RNase, DNA, and Pyrogen Free |
|---|---|
| Length (Metric) | 8.7cm |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Color | Natural |
| Length (English) | 3.4 in. |
| Volume (Metric) | 200 to 1000 μL |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Tip Style | Gel Loading |
|---|---|
| Length (Metric) | 8.3cm |
| Length (English) | 3.26 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 to 200 μL |
| Graduated | Yes |
| For Use With (Application) | Gel electrophoresis |
| Graduations | 5μL |
Invitrogen™ Barrier (Filter) Tips, 200 μL size
Barrier tips prevent cross-contamination of samples by means of an aerosol filter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gilson™ EXPERTTM Universal Fit Pipette Tips
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Featuring patented, low-retention polymer that creates a hydrophobic surface to minimize sample binding when dispensing
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Clear |
| Quantity | 200/Cs. |
| Filtered | Non-filtered |
| For Use With (Application) | Gel Loading |
| Clean Claims | RNase free, DNase free, Human DNA free, Endotoxins free, PCR Inhibitors free |
| Format | Rack |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Product Type | Air Displacement Tips |
| Packaging | Racked |
| Model | Gel Loading |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | EXPERT |
United Scientific™ Micropipette Tips, Bulk PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Disposable tips intended for use with most brands of pipettors.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Tip Style | Standard |
| Format | Bagged |
| For Use With (Equipment) | Universal Fit |
| Packaging | Bagged |
| Graduated | No |
| Filtered | Non-filtered |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | DNase, RNase and Pyrogen free |
| For Use With (Application) | Pipetting |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Graduations | No |
| Sterility | Non-sterile |
MP Biomedicals™ Superpack Pipette Tips
Gives superior results, optimal yield, and minimal sample loss compared to inferior pipette tips. Superpack Pipette Tips are available in bulk or in 10 x 96 sterile or non-sterile racks.
| Color | Natural |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Superpack |
Invitrogen™ Barrier (Filter) Tips, 20 μL size
Barrier tips prevent cross-contamination of samples by means of an aerosol filter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Color | Clear |
|---|
| Color | Blue |
|---|
| Color | Clear |
|---|
Thermo Scientific™ Finnpipette Labtip Blue, 1000/bag
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Produced from the highest quality virgin polypropylene