Manual Multichannel Pipettes
- (67)
- (7)
- (4)
- (24)
- (14)
- (5)
- (27)
- (74)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (14)
- (2)
- (18)
- (4)
- (6)
- (14)
- (4)
- (4)
- (37)
- (37)
Filtered Search Results
Gilson™ PIPETMANTM Multichannel Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The PIPETMANTM Multichannel Pipette reduces the force needed to aspirate and dispense liquids.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Warranty | 3 Years |
| Description | Adjustable Volume |
| Width (English) | 12.87 in. |
| Quantity | 1 |
| Material | Metal Ejector |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Width (Metric) | 32.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | Diamond Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMANTM Multichannel Trade-In PROMO
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Send in your used or broken pipettes and save on select Gilson models. All used brands and models qualify and a pre-postage bag will be included with the order. Refurbished pipettes will be donated to Seeding Labs, who distributes to labs and universities around the world who need it most.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 38 mm |
| Dispensing Speed | Manual |
| Warranty | 3 Years |
| Description | Adjustable Volume |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Metal Ejector |
| Width (Metric) | 152 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | Diamond Tips |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Height (English) | 1.5 in |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Globe Scientific Diamond PosiStop Pipettors, 8-Channel
Diamond PosiStop 8-channel LTS pipettors offer precision, comfort, and flexibility with a 360° rotating manifold and individually calibrated channels. ISO17025-certified for accuracy and backed by a 3-year warranty, they're lightweight, ergonomic and built for high-performance multichannel work.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Type | Adjustable Volume Pipette |
| Number of Channels | 8 |
| Compatible Tips | Rainin LTS |
| Material | PVDF, Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
Globe Scientific Diamond PosiStop Pipettors, 12-Channel
Diamond PosiStop 12-channel LTS pipettors deliver precision and comfort with a 360° rotating manifold and individually calibrated channels. ISO17025-certified and backed by a 3-year warranty, they're lightweight, ergonomic, and ideal for high-throughput, multichannel pipetting tasks.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Type | Adjustable Volume Pipette |
| Number of Channels | 12 |
| Compatible Tips | Rainin LTS |
| Material | PVDF, Stainless Steel |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
Gilson™ MyPIPETMANTM Select Multichannel
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ergonomic, safe, and reliable, MyPIPETMANTM Select offers volume setting choice and optional handle personalization for optimal use in various protocols.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic, Textured |
| Type | Multichannel Adjustable Volume Pipette |
| Compatible Tips | PIPETMAN DIAMOND Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | MyPipetman |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipette Trade-In PROMO
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Send in your used or broken pipettes and save on select Gilson models. All used brands and models qualify and a pre-postage bag will be included with the order. Refurbished pipettes will be donated to Seeding Labs, who distributes to labs and universities around the world who need it most.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Dispensing Speed | Manual |
| Finger Style | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The PIPETMANTM L Multichannel Pipet is a lightweight multichannel pipet with lockable volume that has been designed to fit naturally in your hand.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Finger Style | Ergonomic |
| Warranty | 1 Year |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipettes Trade-In Promo
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Send in used or broken pipettes and save on select Gilson models. All used brands and models qualify and a pre-postage bag will be included with the order. Refurbished pipettes will be donated to Seeding Labs, who distributes to labs and universities around the world who need it most.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| For Use With | Pipette Tip 500 to 5000 μL |
| Color | Blue |
| System Type | Metal Ejector |
| Volume (Metric) | 100 to 1200 μL |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | PIPETMAN DIAMOND Tips D1200, DF1200ST |
| Model | Pipetman™ L |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enhanced from the legendary PIPETMANTM Classic with a newly designed body for improved comfort and a state-of-the-art volume-locking mechanism for precision.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| For Use With | Pipette Tip 500 to 5000 μL |
| Width (English) | 5.98 in |
| Color | Blue |
| System Type | Metal Ejector |
| Volume (Metric) | 100 to 1200 μL |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene, PVDF, PBT |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Manual Air Displacement Pipette |
| Compatible Tips | PIPETMAN DIAMOND Tips D1200, DF1200ST |
| Model | Pipetman™ L |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ Multichannel PipetmanTM L Pipetter Trade-in Promotion
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for performance and comfort, PipetmanTM L Multichannel Pipette comes in a comprehensive range of models, adapted to your needs in the lab. Comfortable, precise, accurate, and reliable, offers optimized performance across channels for uniform sample delivery.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| For Use With | Pipette Tips |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Multichannel Pipette |
| Compatible Tips | Diamond™ D200 Tips |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman L |
Gilson™ PIPETMANTM L Multichannel Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for performance and comfort, PIPETMANTM L Multichannel Pipette comes in a comprehensive range of models, adapted to your needs in the lab. Comfortable, precise, accurate, and reliable, PIPETMANTM L variable volume multichannel models offer optimized performance across channels for uniform sample delivery and are perfect solutions when pipetting on microplates.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Width (English) | 5.98 in |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Manual Liquid Handling |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Compatible Tips | Most major brands |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMAN™ L Multichannel Pipet PROMO
The PIPETMAN™ L Multichannel Pipet is a lightweight multichannel pipet with lockable volume that has been designed to fit naturally in your hand.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Dispensing Speed | Manual |
| Finger Style | Ergonomic |
| Warranty | 1 Year |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ PIPETMAN™ L Multichannel Pipette PROMO
Designed for performance and comfort, PIPETMAN™ L Multichannel Pipette comes in a comprehensive range of models, adapted to your needs in the lab.
| Grip Type | Ergonomic |
|---|---|
| Disposable | Reusable |
| Dispensing Speed | Manual |
| Type | Pipette |
| Width (English) | 5.98 in. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Manual Liquid Handling |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Sterility | Non-sterile |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |