Label Tapes
- (1)
- (9)
- (5)
- (18)
- (15)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (10)
- (20)
- (7)
- (7)
- (2)
- (13)
- (3)
- (9)
- (19)
- (4)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (74)
- (16)
- (24)
- (1)
- (15)
- (3)
- (1)
- (9)
- (9)
- (37)
- (1)
- (149)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (54)
- (2)
- (59)
- (56)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (122)
- (1)
- (11)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (6)
- (16)
- (19)
- (6)
- (1)
- (2)
- (10)
- (1)
- (92)
- (12)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (18)
- (47)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Self-Adhesive Label Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
All-purpose—even sticks to plastics during autoclaving.
| Format | Tape |
|---|---|
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -9 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Diameter (English) | 1 in. |
|---|---|
| Format | Tape |
| Length (Metric) | 13 m |
| Diameter (Metric) | 2.5 cm |
| Length (English) | 14 yd. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Bel-Art™ Write-On™ Paper Label Tapes
Use pencil, ball-point pen, or solvent ink marker to create labels that remain legible under the most demanding laboratory conditions. Paper label tapes resist moisture and most solvents and are great for use in low temperature applications.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Format | Roll |
| Material | Paper |
| Coating | None |
| For Use With (Application) | For use in low temperature applications |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Rubber,Resin |
Brady™ BradyPrinter i5100 i7100 Rotating Self-laminating Vinyl Wire Labels
Identify your wires from any angle with B-427 Rotating Vinyl Wire Labels. Simply print your labels and then peel, fold, and wrap – they’ll rotate freely for easy ID on even closed network connections.
| Includes | Overlaminate Included |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| For Use With (Equipment) | BradyPrinter i5100; BradyPrinter i7100; THT 3 in. Core Printer |
| Color | White/Translucent |
| Temperature Range (English) | -94°F to +158°F |
| Material | Self-laminating Vinyl |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM D 1000; ASTM D 2979; ASTM G 155; UL Recognized |
| For Use With (Application) | Wire and Cable Labeling |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
| Width (Metric) | 13 mm |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.75 in. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 4/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, Rainbow Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 13 m |
| Diameter (Metric) | 1 in. I.D. |
| Length (English) | 14 yd. |
| Temperature Range (English) | -10 to +250°F |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Oil resistant, Waterproof, Acid resistant and excellent for color coding |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, 1 in. wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Useful for many labeling applications—will adhere to most surfaces and can be written on.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Temperature Range (English) | -10° to 250°F |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23° to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Brady™ B30 Series Polyester Label Material
Designed to withstand exposure to solvents and multiple cycles of harsh condition washes for printed circuit boards, high adhesion, and adhere to powder-coated surfaces
| Coating | None |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Brady™ i5300 Glossy White Component and Barcode Labels
Permanent polyester (B-423) is ideal for electronic PCB and component identification, barcode labels, rating plates and solar panel identification.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 10,000 Labels |
| Material | Polyester (B-423) |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to 230°F |
| Coating | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Height (English) | 0.2 in. |
Brady™ i5300 White Polyester Labels with Permanent Adhesive
Thermal transfer printable, permanent polyester (B-422) labels are ideal for use in all commercial and industrial applications.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 10,000 Labels |
| Material | Polyester (B-422) |
| For Use With (Application) | Barcode Labeling, Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Inventory and Inspection Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | -40°F to 212°F |
| Coating | None |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Height (English) | 0.2 in. |
Brady™ B30 Series Tedlar Label Material
For cable and wire bundle applications and label applications requiring self-extinguishing properties
Brady™ B30 Series Product Identification Labels
Permanent polyester (B-423) is ideal for electronic PCB and component identification, barcode labels, rating plates and solar panel identification.
Brady™ B30 Series Paper Label Material
Provides contrast and smear resistance for thermal transfer and barcode printing
Brady™ B33 Series High Adhesion Preprinted Danger Labels
Ultra Aggressive Polyester (B-483) is perfect for labeling products and general ID and can be applied to powder coated, smooth, textured or irregular surfaces.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 Label |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | DANGER |
| Color | Red on White |
| Temperature Range (English) | -40°F to 248°F |
| Material | Polyester (B-483) |
| For Use With (Application) | Barcode Labeling, Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Inventory and Inspection Labeling, General Identification |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent (Rubber-based) |