Manual Thermometers
- (16)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (8)
- (2)
- (14)
- (6)
- (2)
- (15)
- (9)
- (43)
- (11)
- (2)
- (1)
- (2)
- (140)
- (4)
- (3)
- (2)
- (136)
- (3)
- (1)
- (7)
- (3)
- (8)
- (6)
- (1)
- (2)
- (88)
- (3)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (59)
- (1)
- (1)
- (10)
- (19)
- (6)
- (8)
- (5)
- (11)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (49)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (61)
- (2)
- (1)
- (1)
- (22)
- (87)
- (3)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (91)
- (1)
- (3)
- (14)
- (12)
- (15)
- (30)
- (41)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (37)
- (8)
- (3)
- (12)
- (2)
- (6)
- (7)
- (5)
- (5)
- (4)
- (5)
- (5)
- (16)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (311)
- (49)
- (5)
- (8)
- (2)
- (15)
- (11)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (14)
- (1)
- (39)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (10)
- (4)
- (39)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (13)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Dry Block/Incubator Thermometers
Designed for use in all standard heating blocks and water baths.
| For Use With (Application) | Standard heating blocks and water baths |
|---|
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Partial Immersion Thermometers are ideal for use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories and the pharmaceutical industry.
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
|---|---|
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2017, A2LA, NIST |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
Fisherbrand™ Nonmercury Verification Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, and incubators with traceability to NIST.
| Product Type | Verification Thermometer |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST |
Fisherbrand™ Enviro-Safe™ Liquid-In Glass Verification Thermometers with Compliance Report
Feature a PFA-fluoropolymer safety coating and Enviro-Safe EnviroKleen™ environmentally friendly fill.
| Includes | Certificate of Compliance and individual serial number |
|---|---|
| Accuracy | 0.5°C |
| Thermometer Fill | Enviro-Safe™ Liquid |
| Material | Glass |
| Grade | Precision |
| Subdivision | 0.5°C |
| Certifications/Compliance | NIST |
Fisherbrand™ Traceable™ Vaccine Refrigerator/Freezer Thermometer
Monitors temperature of vaccine in freezers, water baths, heating blocks, incubators, and refrigerators with enclosed temperature-buffered sensor.
| Height (Metric) | 19 mm |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 25.4 cm |
| Length (Metric) | 70 mm |
| Length (English) | 2.75 in. |
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Material | ABS Plastic |
| Bottle Fill | Glycol |
| Max. Temperature (Metric) | 70°C |
| For Use With (Application) | Monitoring temperature in freezers, water baths, heating blocks, incubators and refrigerators |
| Battery Type | AA Alkaline (1) |
| Accuracy | ±1°C |
| For Use With (Equipment) | Refrigerators/Freezers |
| Product Type | Fridge/Freezer Digital Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 158°F |
| Temperature Range (English) | -58°F to +158°F |
| Length (English) Cable | 10 in. |
| Weight (English) | 4 oz. |
| Certifications/Compliance | ISO 17025, A2LA, NIST |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +70°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital LCD |
| Resolution | 1°C |
| Height (English) | 0.75 in. |
| Product Type | Spirit Thermometer |
|---|---|
| Thermometer Fill | Red Spirit |
| Material | Glass |
| Grade | Student |
| Length (English) Overall | 12 in. |
| Length (Metric) Overall | 305 mm |
Fisherbrand™ PFA Safety Coated Liquid-In-Glass Partial Immersion Thermometers
In the event of breakage, the PFA fluoropolymer safety coating keeps the liquid and glass encapsulated.
| Thermometer Fill | Organic |
|---|---|
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |
Fisherbrand™ Enviro-Safe™ Easy-Read™ General Purpose Liquid-in-Glass Thermometers
Environmentally friendly liquid-in-glass thermometers.
Fisherbrand™ Precision Liquid-in Glass Verification Thermometers with Compliance Report
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST.
| Includes | PFA Fluoropolymer coating, Certificate of Compliance and individual serial number |
|---|---|
| Bottle Size | 60 mL |
| Thermometer Fill | Organic |
| Subdivision | 0.1°C |
| Certifications/Compliance | NIST |
Fisherbrand™ Traceable™ Refrigerator/Freezer Ultra™ Thermometer
Science Education
A science education product.
A science education product.
Monitor two different areas at the same time with Traceable™ Refrigerator/Freezer Ultra™ Thermometer.
| Bottle Size | 2.5 x 6.3 cm (1 x 2.5 in.) |
|---|---|
| Min. Temperature (English) | -58°F |
| Max. Temperature (Metric) | 70°C |
| For Use With (Application) | Monitoring temperatures in freezers, water baths, heating blocks, incubators, and refrigerators |
| Width (Metric) | 6.99 cm |
| Accuracy | ±0.5°C (-30°C to +50°C), ±1°C otherwise |
| For Use With (Equipment) | Monitoring Temperature in Freezer, Water Bath, Heating Block, Incubator and Refrigerator |
| Product Type | Refrigerator/Freezer Ultra Thermometer |
| Max. Temperature (English) | 158°F |
| Temperature Range (English) | -58°F to +158°F |
| Weight (English) | 4 oz. |
| Temperature Range (Metric) | -50°C to +70°C |
| Min. Temperature (Metric) | -50°C |
| Calibrated | Yes |
| Display | Digital |
| Resolution | 0.1° |
H-B Instrument™ Easy-Read™ General Purpose Liquid-In-Glass Thermometers: Partial Immersion
Easy-to-read partial immersion thermometers
| Thermometer Fill | Enviro-Safe™ Liquid |
|---|---|
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | Traceable to NIST. Includes a multi-language (English, French, German, Italian, Portuguese, and Spanish) Statement of Accuracy and Traceability. |
| For Use With (Application) | Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries. |
H-B Instrument™ FRIO-Temp™ Precision Liquid-in-Glass Verification Thermometers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens with traceability to NIST™ and DAkkS.
H-B Instrument™ Durac™ Plus™ Precision Verification Thermometers
To verify sample temperatures in freezers, refrigerators, incubators and ovens.
| Includes | Multilanguage instructions, statement of accuracy indicating accuracy traceable to NIST |
|---|---|
| Product Type | Precision Verification Thermometer |
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
| Bottle Fill | Glass Beads |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025:2005, A2LA, NIST, DAkkS |
H-B Instrument™ Easy-Read™ Individually Calibrated Liquid-In-Glass Thermometers: Partial Immersion
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Individual Calibration Report as needed for many standard operating procedures
| Thermometer Fill | Enviro-Safe™ Liquid |
|---|---|
| Immersion Type | Partial Immersion |
| Material | Glass |
| Grade | Precision |
| Certifications/Compliance | Each thermometer includes an individualized Thermometer Calibration Report stating corrections to one-tenth of the smallest division, unique report number and NIST standards used for the calibration. Individually serialized and made in the USA |
| For Use With (Application) | Ideal for use in chemical/petrochemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, pharmaceutical and medical industries, dairies, breweries and distilleries. |
| Immersion Length | 76 mm |
Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Total Immersion Thermometers: Blue Organic Fill
With blue organic filling solution. Fisherbrand™ General Purpose Liquid-in-Glass Total Immersion Thermometers are ideal for use in chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing and the petrochemical industry.
| Includes | Multilanguage instructions, statement of accuracy |
|---|---|
| Thermometer Fill | Blue Organic Liquid |
| Immersion Type | Total Immersion |
| Material | Glass |
| For Use With (Application) | Chemical laboratories, universities, scientific institutions, food and beverage processing, petrochemical laboratories, pharmaceutical industry, medical industry, manufacturers, dairies, breweries and distilleries |