Thermometer Accessories
- (7)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
Filtered Search Results
Cole-Parmer™ Thermocouple General-Purpose Surface Probe
The Thermocouple General-Purpose Surface Probe is designed to measure the temperature at the surface without penetrating the material.
| Includes | 5 ft. Color-coded ANSI Coiled Cable with Mini Connector |
|---|---|
| Product Type | Thermocouple Probe |
Oakton™ Calibration Certificate for Glass Thermometer, 3PTS
Calibration traceable to the National Institute of Standards and Technology
Fisherbrand™ Traceable™ AC Adapter
Traceable™ AC Adapter simplifies the use of thermometers, and hygrometers
| Voltage | 100/240 V |
|---|---|
| Hertz | 50/60 Hz |
Cole-Parmer™ Digi-Sense™ Optional Tri-Pod Stand for Meters
Get the most out of your thermocouple meter with these accessories.
Thermco Products Carry Case for ACCD4010K Precision Handheld Digital Thermometer
Durable protective carry case designed specifically for the ACCD4010K precision handheld digital thermometer.
Accessories for the 20250-40 Digi-Sense™ Temperature Humidity Touch-screen Recorder
The touch-screen reader has 8GB on board memory to provide virtually unlimited data logging capacity
| For Use With (Equipment) | Temperature/RH Touch Screen Recorder with NIST Traceable Calibration (20250-40) |
|---|
Cole-Parmer™ Thermocouple General-Purpose Probe with Miniconnector
Thermocouple General-Purpose Probe with Miniconnector is designed for use with liquids, gases and semisolids.
| For Use With (Equipment) | Thermocouple thermometer |
|---|---|
| Product Type | Thermocouple Probe |
| Max. Temperature (English) | 1400°F |
| Temperature Range (English) | -310°F to +1400°F |
| Min. Temperature (English) | -310°F |
| Material | Stainless Steel,ABS Plastic |
| Temperature Range (Metric) | -190°C to +760°C |
| Max. Temperature (Metric) | 760°C |
| Min. Temperature (Metric) | -190°C |
Hillrom Wall Holder for SureTemp™ Thermometer
Wall Holder for SureTemp™ Plus 690 and 692 Electronic Thermometers.
Graham-Field™ HealthTeam Probe Covers for Digital Thermometers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Thermco Products Inc 60ml PETG plastic bottle w/Biosafe Liquid & Magnets
60ml bottle with insulating liquid for liquid-in-glass thermometer and/or temperature probes to monitor temperatures in freezers, refrigerators, incubators, oven and other laboratory instruments. Bottle is filled with bio-safe glycol and has dual magnets to install on doors or wall of the instrument saving space
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Polyscience Thermometer Holder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
PolyScience™ Thermometer HolderFor use with:• PolyScience Circulating Baths • PolyScience Stainless Steel Open Bath Systems • PolyScience Polycarbonate Open Bath Systems • PolyScience Specialty Products • PolyScience Cryoprecipitate Bath
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermco Products Inc 60ml PETG plastic bottle w/sand
60ml bottle with insulating sand for liquid-in-glass thermometer and/or temperature probes to monitor temperatures in low temp freezer & oven and other laboratory instruments. Bottle is filled with sand and has dual magnets to install on doors or wall of the instrument saving space
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Braintree Scientific Rectal Probe for Mice, 3/4"""" L .028dia. .065 tip
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Animal Rectal Probes for fast intermittent measurements. Smooth ball tip. Stainless steel shaft. Smooth ball tip, 1" long stainless steel shaft, .059" dia. .125" tip diameter, 5' lead length. Time constant .8 secs. The RET-4 Rectal probe for very small animals (neonatal mice). Flexible polyurethane sheath with smooth rounded tip (see inset). 36" long (can be made longer). Outside diameter nominal 0.032" (max at tip 0.04"). Time constant 0.18 seconds. Max temp. 140C. May be sterilized by Gas (ETO), Gluteraldehyde solution or autoclave. **Sold for research purposes only and not for human use**
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermco Products Inc 8 inch protective metal armor for liquid in glass thermometers
The metal armors are made of nickel ptated brass and have slotted front so the temperature can be easily read. A suspension ring is included to hang the thermometer
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Digi-Sense Type-K, Fiberglass-Insulated Probe, Mini-Connector, Exposed, 10ft 24 -Gauge
Probe features a flexible fiberglass insulated wire used for high-temperature measurements. All insulated-wire probes include straight insulated cable with no handle and feature ANSI color-coded mini connectors: type J - black, type K - yellow, and type T - blue. Response Time: 0.5 seconds or greater.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More