Nucleic Acid Reaction Assay Microplates
- (1)
- (15)
- (1)
- (2)
- (100)
- (10)
- (426)
- (10)
- (12)
- (59)
- (217)
- (19)
- (2)
- (3)
- (2)
- (1)
- (49)
- (27)
- (56)
- (15)
- (7)
- (45)
- (1)
- (4)
- (107)
- (2)
- (45)
- (2)
- (1)
- (218)
- (1)
- (461)
- (5)
- (6)
- (3)
- (12)
- (15)
- (126)
- (8)
- (85)
- (1)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (1)
- (20)
- (1)
- (12)
- (8)
- (1)
- (1)
- (44)
- (2)
- (14)
- (1)
- (3)
- (2)
- (7)
- (9)
- (126)
- (282)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ PCR Plate, 96-well, semi-skirted, flat deck, black lettering
96-well semi-skirted PCR plates with a flat deck for improved sealing in PCR and qPCR applications.
Axygen™ 96-Well Rigid PCR Microplate, Non-sterile
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
96-well half skirt automation compatible PCR microplate
Corning™ Thermowell™ 96-Well Polycarbonate PCR Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from ultrathin polycarbonate for fast, consistent heat transfer. Corning™ Thermowell™ 96-Well Polycarbonate PCR Microplates are ideal for the polyerase chain reaction (PCR) method of DNA amplification.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Well Color | Clear |
| Lid | Without Lid |
| Color | Clear |
| No. per Case | 25/Cs. |
| Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| For Use With (Application) | PCR |
| Well Shape | Round |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Armadillo™ PCR Strip Plate, 96 well, clear
Thermo Scientific Armadillo 96-well PCR strip plates are the ultimate in high-performance PCR plastics. They combine the rigidity of a polycarbonate frame with thin-walled polypropylene wells to provide superior thermal cycling performance under all conditions without warping.
Thermo Scientific™ Armadillo™ PCR Strip Plate, 96 well, clear, white well
Thermo Scientific Armadillo 96-well PCR strip plates are the ultimate in high-performance PCR plastics. They combine the rigidity of a polycarbonate frame with thin-walled polypropylene wells to provide superior thermal cycling performance under all conditions without warping.
BRANDTECH™ BRAND™ 384-Well Rigid Frame PCR Plates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
384-well PCR plates are an economical solution for automatic, high-throughput analyses.
| Skirt Style | Full |
|---|---|
| Length (Metric) | 26 cm |
| RNase Free | Yes |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Profile | Low Profile |
| Format | Standard |
| Certifications/Compliance | BIO-CERT PCR Quality |
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 9 cm |
| Dnase Free | Yes |
| Lid | No |
| Color | Frosted |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.03 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Product Type | PCR 96-well plate |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | Bagged |
| No. per Pack | 50 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 48-Well Non-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Skirt Style | Non-skirted |
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Quantity | 20/Pk. |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.2 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 6 x 8 |
| No. of Wells | 48 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Certifications/Compliance | RNase, DNase, DNA-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Semi-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY, Low Profile
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Skirt Style | Semi-skirted |
|---|---|
| RNase Free | Yes |
| For Use With (Application) | qPCR |
| Profile | Low |
| Includes | Plates only |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Total Volume (Metric) Well | 14.4 mL |
| Certifications/Compliance | DNA, DNase, RNase-free |
| Disposable | Single-use |
| Dnase Free | Yes |
| Volume (Metric) Working | 0.15 mL |
| Lid | Without Lid |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| Volume (Metric) Well | 0.15 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Binding Type | Untreated |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | 10 bags of 5 |
| No. per Pack | 50 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Non-Skirted Microplates, BIO-CERT™ PCR QUALITY, Low Profile
Optimized for reliable and precise results in a wide range of PCR applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Skirt Style | Non-skirt |
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | qPCR |
| Volume (Metric) Well | 0.15 mL |
| Sterility | Non-sterile |
| Profile | Low |
| Includes | Plates only |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cyclers |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | 10 bags of 5 |
| No. per Pack | 50 |
| Certifications/Compliance | DNA, DNase, RNase-free |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
Greiner Bio-One UV-Star™ 96-well Microplates
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for measurements of DNA / RNA and protein concentrations at 260 and 280nm, respectively. Greiner Bio-One UV-Star™ 96-Well Microplates are eliminate the use of expensive and fragile quartz glass for routine laboratory work.
BRANDTECH™ BRAND™ 96-Well Rigid Frame PCR Plates, BIO-CERT™ PCR QUALITY
For medium and high sample throughput, these 96-well plates are an efficient solution for PCR and qPCR.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Length (Metric) | 26 cm |
| Binding Property | Untreated |
| Material | Polycarbonate,Polypropylene |
| Fit for Purpose | PCR Ready |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Barcode | No Barcode |
| Surface Treatment | Non-treated |
| Packaging | Bagged |
| Certifications/Compliance | BIO-CERT PCR Quality |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Well Shape | Conical Bottom (V-well) |
Greiner Bio-One UV-Star™ 384-well Microplate Flat Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Used for measuring protein concentration at 280nm.
QuantStudio™ Absolute Q™ MAP16 Plate Kit
The Applied Biosystems QuantStudio Absolute Q MAP16 Plate Kit is a key component of the QuantStudio Absolute Q Digital PCR System.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Thermo Scientific™ SuperPlate PCR Plate, 96-well, semi-skirted
96-well PCR plates with a flat deck for improved sealing in PCR and qPCR applications.
Applied Biosystems™ MicroAmp™ TriFlex 3 x 32-Well PCR Reaction Plate
For use with Applied Biosystems™ ProFlex™ 3 x 32-well PCR System, (Cat. No. 4484073) and all Applied Biosystems standard 96-well thermal cyclers
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Skirt Style | Semi |
| No. of Wells | 32, 96 |
| For Use With (Equipment) | Thermal Cycler, Genetic Analyzer, DNA Analyzer |
| Barcode | No Barcode |
| Color | Optical |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | Certified DNA/RNase Free |
| Product Line | MicroAmp |