Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Human Tau (Total) ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Interassay CV | 6.5% |
| Intraassay CV | 4.6 |
| Incubation Time | 4 hr. |
| Gene Symbol | DDPAC,FTDP-17 L,MSTD,MTBT1,MTBT2,PPND,PPP1R103,TAU,MAPT |
| Total Assay Time | 4 hrs |
| Sample Volume | Cerebrospinal Fluid 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | <10 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Concentration | 31 to 2000 pg/mL |
| Assay Range | 31 to 2000 pg/mL |
| Marker Gene | Tau |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | P10636 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Tau |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Standard Dilution Buffer,Biotinylated Detection Antibody,Streptavidin-HRP,HRP Diluent,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 4137 |
| Sample Type | Cerebrospinal Fluid,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human IL-1 beta ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3553 |
| Interassay CV | 4.5% |
| Intraassay CV | 2.9 |
| Assay Sensitivity | 2 pg/mL |
| Assay Range | 33 to 1400 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
R&D Systems™ cAMP Parameter Assay Kit
cAMP Parameter Assay Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Cyclic AMP Levels in Various Samples |
|---|---|
| Target Species | Multi-species |
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Kit |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Cell Lysates,Plasma (EDTA, Heparin),Saliva,Serum,Urine |
| Assay Sensitivity | 8.57 pmol/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at -20° to -70°C. Use a manual defrost freezer and avoid repeated freeze-thaw cycles. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 3.75 to 240 pmol/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | Cross-species reactivity not tested. Cross-reactivity observed with 1 or more available related molecules. |
Invitrogen™ Mouse IL-2 Uncoated ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | DIF-alpha,TNFA,TNFSF2,TNLG1F,TNF |
| Total Assay Time | 24 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 2 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 2 to 200 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 45 mins |
| Accession Number | P04351 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-2 |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated,Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,Biotin-conjugated antibody,Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples,10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody,5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme,Enzyme: Pre-titrated Avidin-HRP,Substrate: 1X TMB Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16183 |
| Sample Type | Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin-2 |
Invitrogen™ Mouse Leptin ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Mouse IL-17A ProQuantum Immunoassay Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | FAM™ |
|---|---|
| Gene Symbol | IL17A |
| Total Assay Time | 2 hrs |
| Sample Volume | Plasma 2-5 μL, Serum 2-5 μL, Supernatant 2-5 μL |
| Assay Sensitivity | 0.3 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Assay Range | 0.32 to 25,000 pg/mL |
| Test Time | 30 mins |
| Accession Number | CTLA8; Ctla-8; cytokine; cytotoxic T-lymphocyte-associated antigen 8; cytotoxic T-lymphocyte-associated protein 8; il 17; Il17; IL-17; Il17a; IL-17 A; ILN; Interleukin; interleukin 17; Interleukin 17 (cytotoxic T-lymphocyte-associated serine esterase 8); interleukin 17 precursor; interleukin 17 A; interleukin 17 A-like; interleukin-17; Interleukin17A; interleukin-17 A; LOC100339322; R-IL-17-A |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-17 A |
| Kit Contents | Assay Dilution Buffer,Antibody-Conjugate A,Antibody-Conjugate B,Antibody-Conjugate Dilution Buffer,Standard,Master Mix,Ligase |
| For Use With (Equipment) | qPCR Instruments |
| Product Type | ProQuantum |
| Gene ID (Entrez) | 16171 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
Invitrogen™ pNPP Solution
Suitable for use in immunoassays
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Human VEGFR1/Flt-1 Quantikine ELISA Kit
Human VEGFR1/Flt-1 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Human IL-18 ProQuantum Immunoassay Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | qPCR Instruments |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3606 |
| Assay Sensitivity | <0.05 pg/mL |
| Assay Range | 0.064 to 1000 pg/mL |
R&D Systems™ Human CCL2/MCP-1 Quantikine ELISA Kit
Human CCL2/MCP-1 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human MCP-1 |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 6347 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Citrate, Heparin),Serum,Urine |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (200uL),Serum (100uL),EDTA Plasma (100uL),Heparin Plasma (100uL),Citrate Plasma (100uL),Urine (100uL) |
| Assay Sensitivity | 10pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 31.20 - 2000pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules. |
Invitrogen™ Mouse D-Dimer ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 14161 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 46.88 ng/mL |
| Assay Range | 78.13 to 5000 ng/mL |
Invitrogen™ Total Cholesterol (TC) Colorimetric Assay Kit (single reagent, COD-PAP method)
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Lactate Dehydrogenase (LDH) Colorimetric Activity Kit
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human S100B ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 6285 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 18.75 pg/mL |
| Assay Range | 31.25 to 2000 pg/mL |
Invitrogen™ Mouse Melatonin ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 4.69 pg/mL |
| Assay Range | 7.81 to 500 pg/mL |