Immunoassay Reagents and Kits
Kits, substrates, and reagents for a variety of immunoassay procedures, including ELISA, singleplex immunoassays, and multiplex immunoassays, that are ideal for the quantification of target antigens; substrates available in colorimetric, chemiluminescent, or chemifluorescent varieties.
We offer a variety of products for enzyme-linked immunosorbent assays (ELISA or EIA) including plates, reagents, and kits to help you detect and quantify peptides, proteins, antibodies, and hormones.
ELISA is an analytical method based on the highly specific interaction between an antigen and an antibody. For this assay, an antigen is attached to a solid surface, to which an antibody-enzyme complex is linked. When a substrate is added and incubated with the other materials, it produces a measurable product.
Filtered Search Results
Invitrogen™ Mouse D-Dimer ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 14161 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 46.88 ng/mL |
| Assay Range | 78.13 to 5000 ng/mL |
Invitrogen™ Total Cholesterol (TC) Colorimetric Assay Kit (single reagent, COD-PAP method)
These complete, ready-to-use kits include clear 96-well plate(s), other assay specific reagents, buffers, and a lot-specific technical data sheet.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human 4-1BB Ligand ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Conjugate | HRP |
|---|---|
| Interassay CV | <12% |
| Intraassay CV | <10 |
| Gene Symbol | TNFSF9 |
| Total Assay Time | 4 hrs 45 mins |
| Sample Volume | Plasma 50 μL, Serum 50 μL, Supernatant 50 μL |
| Assay Sensitivity | 0.2 ng/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 0.2 to 50 ng/mL |
| Test Time | 1 hrs 20 mins |
| Accession Number | 4 1 BB Ligand; 4 1 BBL; 41 BB Ligand; 4-1 BB ligand; 41 BBL; 4-1 BBL; 4-1 BB-L; AI848817; CD 137 Ligand; CD 137 L; CD137 Ligand; CD137L; Cd157l; CDw137L; costimulatory molecule; homolog of mouse 4-1 BB-L; Ly63l; receptor 4-1 BB ligand; TNFRSF9; Tnfsf9; TNLG5A; tumor necrosis factor (ligand) superfamily member 9; tumor necrosis factor (ligand) superfamily, member 9; tumor necrosis factor ligand 5 A; tumor necrosis factor ligand superfamily member 9; tumor necrosis factor superfamily member 9 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | 4-1 BBL (CD137L) |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plate,Standard,Assay Diluent concentrate,Biotinylated Detection Antibody,SAV-HRP,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 8744 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human IgG Subclass ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Immunoassay Kit Format | Sandwich ELISA Kit |
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Total Assay Time | 1 hr 10 min |
| Assay Sensitivity | Lot-specific μg/mL |
| Storage Requirements | 2-8°C |
| Assay Range | Lot-specific |
| Test Time | 20 min |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | Human IgG |
| Kit Contents | Pre-coated 96 well plates, Standard, Sample Diluent, Assay Buffer concentrate, Serum Control, MAbs to IgG Subclasses(4), Peroxidase-conjugated Antibody, Wash Buffer, Chromogen, Stop Solution, Adhesive Plate Covers,Standard,Sample Diluent,Assay Buffer concentrate,Serum Control,MAbs to IgG Subclasses(4),Peroxidase-conjugated Antibody,Wash Buffer,Chromogen,Stop Solution,Adhesive Plate Covers |
| Gene Alias | Immunoglobulin G; ImmunoglobulinGImmunoglobulin G; ImmunoglobulinG; |
| Product Type | ELISA |
| For Use With (Equipment) | Absorbance Microplate Reader |
| Sample Type | Serum |
| Label or Dye | HRP |
Invitrogen™ Human Orexin A ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3060 |
| Interassay CV | <10% |
| Intraassay CV | <10 |
| Assay Sensitivity | 37.5 pg/mL |
| Assay Range | 62.5 to 4000 pg/mL |
R&D Systems™ Mouse Proprotein Convertase 9/PCSK9 Quantikine ELISA Kit
Mouse Proprotein Convertase 9/PCSK9 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
Invitrogen™ Mouse IL-10 Uncoated ELISA Kit with Plates
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Mouse |
|---|---|
| Conjugate | HRP |
| Gene Symbol | IL-23,p19 |
| Total Assay Time | 24 hrs 30 mins |
| Sample Volume | Serum 100 μL, Supernatant 100 μL |
| Assay Sensitivity | 32 pg/mL |
| Storage Requirements | 2°C to 8°C |
| Assay Range | 32 to 4,000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Test Time | 1 hrs 45 mins |
| Accession Number | P18893 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-10 |
| Kit Contents | Capture Antibody: Pre-titrated,Purified antibody,Detection Antibody: Pre-titrated,HRP-conjugated antibody,Standard: Recombinant protein for generating standard curve and calibrating samples,10X Coating Buffer: Buffer for plating the Capture Antibody,5X ELISA/ELISPOT Diluent: Buffer for blocking and diluting the Detection Antibody and Enzyme,Substrate: 1X TMB Solution,Certificate of Analysis: Lot-specific instructions for dilution of antibodies and standards,96 Well Plate: High affinity 96-well plate (included with product Cat. Nos. ending in suffixes -22, -76, -86) |
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
| Product Type | ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 16153 |
| Sample Type | Serum,Supernatant |
| Label or Dye | HRP |
| Synonym | Interleukin 10, CSIF, Cytokine Synthesis Inhibitory Factor |
Invitrogen™ Human IL-1 beta ProQuantum Immunoassay Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target Species | Human |
|---|---|
| Conjugate | FAM™ |
| Gene Symbol | IL-1; IL1-BETA; IL1F2 |
| Total Assay Time | 2 hrs |
| Sample Volume | Plasma 2-5 μL, Serum 2-5 μL, Supernatant 2-5 μL |
| Assay Sensitivity | <0.05 pg/mL |
| Storage Requirements | -20°C |
| Assay Range | 0.064 to 10000 pg/mL |
| For Use With (Application) | Cytokine Protein Quantitation |
| Test Time | 30 mins |
| Detection Method | Taqman™ Real-time PCR |
| Accession Number | P01584 |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | IL-1 beta |
| Kit Contents | Assay Dilution Buffer,Antibody-Conjugate A,Antibody-Conjugate B,Antibody-Conjugate Dilution Buffer,Standard,Master Mix,Ligase |
| For Use With (Equipment) | qPCR Instruments |
| Product Type | ProQuantum |
| Gene ID (Entrez) | 3553 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | FAM™ |
Invitrogen™ Human TNF alpha ProQuantum Immunoassay Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Immunoassay Kit Format | Proximity-based Immunoassay |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | FAM™ |
| Incubation Time | 1 hr. |
| Total Assay Time | 2 hrs |
| Sample Volume | Plasma 2-5 μL, Serum 2-5 μL, Supernatant 2-5 μL |
| Assay Sensitivity | <0.01 pg/mL |
| Storage Requirements | Frozen at -20°C |
| Assay Range | 0.0128 to 5000 pg/mL |
| For Use With (Application) | Protein Quantitation |
| Test Time | 30 mins |
| Detection Method | Taqman™ Real-time PCR |
| Regulatory Status | RUO |
| Target | TNF alpha |
| Kit Contents | Assay Dilution Buffer,Antibody-Conjugate A,Antibody-Conjugate B,Antibody-Conjugate Dilution Buffer,Standard,Master Mix,Ligase |
| For Use With (Equipment) | qPCR Instruments |
| Product Type | ProQuantum |
| Gene ID (Entrez) | 7124 |
| Sample Type | Plasma,Serum,Supernatant |
| Label or Dye | FAM™ |
Invitrogen™ Multispecies AKT/ERK Activation InstantOne™ ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Human GM-CSF ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 1437 |
| Interassay CV | 4.8% |
| Intraassay CV | 5.7 |
| Assay Sensitivity | <3 pg/mL |
| Assay Range | 7.8 to 500 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
Invitrogen™ Human IL-10 ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 3586 |
| Interassay CV | 2.8% |
| Intraassay CV | 3.3 |
| Assay Sensitivity | 1 pg/mL |
| Assay Range | 11 to 1335 pg/mL |
| For Use With (Application) | Colorimetric |
Invitrogen™ Bovine IFN gamma ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 281237 |
| Interassay CV | 2.6% |
| Intraassay CV | 3 |
| Assay Sensitivity | semi-quantitative |
| Assay Range | semi-quantitative |
| For Use With (Application) | Colorimetric Detection |
Invitrogen™ Human alpha Synuclein ELISA Kit
ELISA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | Colorimetric Microplate Reader |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 6622 |
| Interassay CV | 6.4% |
| Intraassay CV | 5.7 |
| Assay Sensitivity | 0.2 ng/mL |
| Assay Range | 0.23 to 15 ng/mL |
R&D Systems™ Human CCL2/MCP-1 Quantikine ELISA Kit
Human CCL2/MCP-1 Quantikine ELISA Kit from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Specificity | Natural and Recombinant Human MCP-1 |
|---|---|
| Target Species | Human |
| Conjugate | HRP |
| Product Type | Solid Phase Sandwich ELISA |
| Gene ID (Entrez) | 6347 |
| Sample Type | Cell Culture Supernatant,Plasma (EDTA, Citrate, Heparin),Serum,Urine |
| Sample Volume | Cell Culture Supernates (200uL),Serum (100uL),EDTA Plasma (100uL),Heparin Plasma (100uL),Citrate Plasma (100uL),Urine (100uL) |
| Assay Sensitivity | 10pg/mL |
| Storage Requirements | Store the unopened product at 2° to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Assay Range | 31.20 - 2000pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules. |