ELISA Substrates and Reagents
- (7)
- (5)
- (402)
- (3)
- (95)
- (18)
- (62)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (478)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (523)
- (169)
- (2)
- (3)
- (2)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (75)
- (163)
- (146)
- (68)
- (2)
- (33)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (5)
- (6)
- (5)
Filtered Search Results
R&D Systems™ Human Phospho-TrkA DuoSet IC ELISA
contains the basic components required for the development of sandwich ELISAs to measure in cell lysates
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Phosphorylated Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 4914 |
| Quantity | 1 Kit |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human VCAM-1/CD106 DuoSet ELISA
Human VCAM-1/CD106 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human/Mouse/Rat Total GAPDH DuoSet IC ELISA
Human/Mouse/Rat Total GAPDH DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 24383 |
| Quantity | 1 Kit |
| Synonym | aging-associated gene 9 protein, EC 1.2.1, EC 1.2.1.12, EC 2.6.99.-, G3PD, G3PDH, GAPD, glyceraldehyde 3-phosphate dehydrogenase, glyceraldehyde-3-phosphate dehydrogenase, MGC88685, Peptidyl-cysteine S-nitrosylase GAPDH |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human,Mouse,Rat |
R&D Systems™ Human Total beta-Catenin DuoSet IC ELISA
Human Total beta-Catenin DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 1499 |
| Quantity | 1 Kit |
| Assay Range | 312.00 to 20000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human Siglec-5/Siglec-14 DuoSet ELISA
Sufficient for at least 15 96-well plates
R&D Systems™ Mouse Endoglin/CD105 DuoSet ELISA
Mouse Endoglin/CD105 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Mouse sVEGFR1/Flt-1 DuoSet ELISA
Mouse sVEGFR1/Flt-1 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Guinea Pig IL-10 DuoSet ELISA
Sufficient for at least 15 96-well plates
R&D Systems™ Human Endoglin/CD105 DuoSet ELISA
Human Endoglin/CD105 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ QuicKit Control for Human/Cynomolgus Monkey PD-L1/B7-H1
Control Set 1246
Invitrogen™ cAMP-Screen™ Wash Buffer
For use with the cAMP-Screen or cAMP-Screen Direct™ Immunoassay system.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Canine CCL5/RANTES DuoSet ELISA
Sufficient for at least 15 96-well plates