Electrophoresis Gel Stains
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (18)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (7)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (7)
- (5)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Calbiochem™ FASTsilver™ Gel Staining Kit
Rapid and sensitive method for detecting protein and nucleic acids fractionated by PAGE
Thermo Scientific™ Pierce™ Reversible Protein Stain Kit for Nitrocellulose Membranes
Reversibly stain proteins on nitrocellulose or PVDF membrane after transfer from polyacrylamide gels with this sensitive Ponceau S alternative.
MilliporeSigma™ EZFluor™ 1-step Fluorescent Protein Gel Stain
Fluorescent protein gel stain that requires only a single 5 to 30 minute staining step without fixation.
| Description | Absorbance: 288 nm; Emission: 603 nm |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Storage Requirements | Store at 2 to 8°C, protect from light |
| Detection | Fluorescence |
Silver Protein, Mild, 19-23%, Spectrum™ Chemical
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| CAS | 9015-51-4 |
|---|---|
| Color | Brown, Dark Brown, Black |
| Concentration | 19 to 23% |
Invitrogen™ Multiplexed Proteomics™ Phosphoprotein Gel Staining Kit (Includes MPP33301, 40 μl Standard and S12001)
For distinguishing a low amount of a highly phosphorlyated protein from a higher amount of a less phosphorylated protein
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Multiplexed Proteomics™ Phosphoprotein Gel Stain Kits (with Pro-Q™ Diamond and SYPRO™ Ruby Gel Stains)
Our new Pro-Q Diamond Phosphoprotein Gel Stain provides a convenient method for selectively staining phosphoproteins in acrylamide gels, without the need for blotting or phosphoprotein-specific antibodies and western blot analysis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Target Molecule | Proteins (Phosphoproteins) |
| Product Type | Phosphoprotein Gel Stain Kit |
| Label or Dye | SYPRO Ruby, Pro-Q Diamond |
| Detection Location | In-Gel Detection |
| Product Line | PRO-Q, SYPRO |
| Detection Method | Fluorescence |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ OmniPur™ Ethidium Bromide, Molecular Biology Grade
Used for visualization of nucleic acids in gels.
Thermo Scientific™ Pierce™ Midi Gel Power Staining Kit
The Thermo Scientific Pierce Power Staining kits are designed for fast Coomassie dye staining of protein gels. The Pierce Midi Gel Power Staining Kit enables rapid Coomassie dye staining of proteins in midi-size polyacrylamide gels and the removal of unbound stain from the gel matrix.
Coomassie Brilliant Blue R-250, Electrophoresis Grade, MP Biomedicals™
Coomassie Brilliant Blue R-250, Electrophoresis Grade stain is for use in protein gel staining.
| Purity or Quality Grade | Electrophoresis |
|---|---|
| CAS | 6104-59-2 |
| Form | Powder |
| Molecular Weight (g/mol) | 825.971 g/mol |
MilliporeSigma™ EZFluor™ UV 1-step Fluorescent Protein Gel Stain
Fluorescent protein gel stain that requires only a single 5 to 30 minute staining step without fixation.
| Description | Absorbance: 288 nm; Emission: 603 nm |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Storage Requirements | Store at 2 to 8°C, protect from light |
| Detection | Fluorescence |
Novus Biologicals™ 5X COOMASSIEnano Concentrate Protein Staining Solution
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Easy-to-reconstitute protein staining solution for SDS-PAGE gels
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Thiol Fluorescent Probe IV
Acts as fast-reacting, sensitive thiol-specific fluorogenic probe.
Invitrogen™ Lumio™ Green Detection Kit
Enables immediate visualization of Lumio™ fusion protein bands directly in a polyacrylamide gel
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More