Gel Electrophoresis Equipment and Supplies
Filtered Search Results
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 4-12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Bolt Bis-Tris Plus Gels are precast polyacrylamide gels designed for optimal separation of a wide range of protein sizes under denaturing conditions.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Separation Type | Denaturing |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 16 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Bolt, WedgeWell |
Invitrogen™ E-Gel™ Power Snap Electrophoresis Device
Designed for fast and convenient E-Gel™ agarose gel electrophoresis, from DNA sample loading to gel image.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SYBR™ Safe DNA Gel Stain
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Highly sensitive stain for visualization of DNA in agarose or acrylamide gels
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Agarose (Protein Electrophoresis Grade), Fisher BioReagents™
CAS: 9012-36-6 Molecular Formula: C12H18O9
| CAS | 9012-36-6 |
|---|---|
| Molecular Formula | C12H18O9 |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Mini Protein Gels, 4–12%, 1.0–1.5 mm
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing |
| Storage Requirements | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gel Kits, 4–20%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Novex Tris-Glycine Mini Gels, WedgeWell format, are polyacrylamide gels that provide reproducible separation of a wide range of proteins into well-resolved bands with two times the loading capacity.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| GelThickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 7 Months |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | Novex, WedgeWell |
Invitrogen™ NuPAGE™ Antioxidant
Proprietary reagent that maintains proteins in a reduced state during protein gel electrophoresis
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ E-Gel™ EX Agarose Gels
Invitrogen E-Gel EX precast agarose gels are designed for ultrasensitive and convenient DNA and RNA sample electrophoresis in as little as 10 to 20 minutes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | E-Gel |
| Sample Loading Volume | 20 μL |
| Product Type | EX Agarose Gel |
| Well Design | Single Comb |
| Label or Dye | SYBR Gold |
| Wells | 11-well |
Thermo Scientific™ DNA Gel Loading Dye (6X)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Prepare DNA markers and samples for loading on agarose or polyacrylamide gels with Thermo Scientific™ 6X DNA Loading Dye.
Invitrogen™ E-Gel™ Agarose Gels with SYBR™ Safe DNA Gel Stain
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel precast agarose gels with SYBR Safe DNA gel stain are designed for fast, convenient, and safe DNA sample electrophoresis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
| Label or Dye | SYBR Safe |
| Wells | 11-well |
Thermo Scientific™ GelCode™ Blue Stain Reagent
GelCode Blue Stain Reagent is a ready-to-use protein stain based on colloidal coomassie dye G-250 that provides nanogram-level detection in polyacrylamide gels and for in-blot detection.
| Content And Storage | Store at 4°C. |
|---|---|
| Target Molecule | Protein |
| Product Type | Protein Gel Stain |
| Label or Dye | Coomassie |
| Color | Blue |
| Detection Location | In-Blot Detection, In-Gel Detection |
| Product Line | GelCode |
| Detection Method | Colorimetric |
Invitrogen™ SYBR™ Green I Nucleic Acid Gel Stain, 10,000X concentrate in DMSO
Extremely sensitive stain for detecting double-stranded DNA (dsDNA) in agarose and polyacrylamide gels
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | • Supplied as a 10,000X concentrate in DMSO Store at -20°C, protected from light in a dessicator. |
| Target Molecule | DNA |
| Product Type | Nucleic Acid Gel Stain |
| Label or Dye | SYBR Green I |
| Detection Location | In-Gel Detection |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ E-Gel™ 48 Agarose Gels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel 48 high-throughput precast agarose gels with or without SYBR Safe DNA Gel Stain are designed for fast, convenient, and less-hazardous DNA sample electrophoresis.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
Invitrogen™ PowerEase™ Touch Power Supply
Invitrogen PowerEase Touch power supplies are user-friendly and easy to use with a 4.3-inch backlit LCD touchscreen. The touchscreen and user interface design make setting up custom protocols or selecting one of the pre-programmed gel electrophoresis and transfer methods a breeze.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Type | Power Supply |
|---|---|
| Content And Storage | Includes the power supply and a quick reference card. |
| Quantity | 1 each |
| For Use With (Application) | Gel Electrophoresis |
| Product Line | PowerEase Touch |