Balances and Scales
Filtered Search Results
Mettler Toledo™ Standard Line Weight Set: 1mg-2kg E2 AL
Standard Line Weights. Specially used stainless steel, including the mg range, ensures anti corrosive surfaces with low magnetization and susceptibility values. Solid, one piece construction and mirror-polished surface grades give stable values.
METTLER TOLEDO Advanced MX Legal for Trade Precision Balance
METTLER TOLEDO Advanced MX Legal for Trade Precision Balances feature a precise weigh cell and automatic internal adjustment. The SmartPan stabilizes in any weighing environment, ensuring you receive consistently accurate results.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, USB-C, Ethernet |
| Material | Metal |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCE User interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision High-Capacity Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Type | High Capacity Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 412 mm |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V ±10% |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Weight (Metric) | 15.8/17.1 kg |
OHAUS™ Scout™ SPx Portable Balances PROMO
Ideal for laboratory and industrial applications, the OHAUS Scout comes in a slim, stackable design with large backlit LCD.
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120/240 V |
| Warranty | 10 years |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | Draft shield R: Stainless steel frame |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
Sartorius Entris™ II Essential Precision Balance PROMO
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
OHAUS™ Navigator Portable Precision Balance
The Navigator series offers essential weighing applications at a competitive price point.
| Electrical Requirements | AC adapter (included) or 4 C batteries (not included) |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | LCD |
| Material | ABS, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | IEC/EN 61010-1, IEC/EN 61326-1 Class B, Basic environments; FCC Part 15 Class B; Canada ICES-003 Class B, CE, RCM |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balance
Adventurer™ Precision Balance strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities.
| Display Type | Color Touchscreen |
|---|---|
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Material | Metal Base, ABS Top Housing, Stainless Steel Pan |
| Certifications/Compliance | Metrology: OIML R76, EN 45501 (Class I, nmax 320000, Class II, nmax 52000), Product Safety: EN 61010-1, IEC 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC 61326-1, EN 61326-1 (Emissions Class B, Immunity Industrial Requirements), GLP/GMP Compliant |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances
Strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances, NTEP Certified
Delivers accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput. OHAUS Explorer Precision Balances feature a color touch display that can be separated from the weighing base.
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Depth (English) | 10.2 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Automation Interface | Touch screen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Includes | AC adapter, user manual, AutoCal™ fully-auto |
| Type | Precision Balance |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 26 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | Bi-directional RS-232, USB |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
OHAUS™ Pioneer Px Precision Balances
OHAUS Corporation™ Pioneer Px Precision Balance offers high accuracy and repeatability for applications in laboratory, industrial and education settings. Features a second line display for additional information and connectivity for easy communication
| Pan Shape | Round |
|---|---|
| Electrical Requirements | Power Input: 100 to 240V ∼ 200mA 50 to 60Hz 12 to 18VA; Power Output: 12 VDC 0.5A |
| Warranty | 2 Years |
| Length (Metric) | 321 mm |
| Material | Cast Aluminum Base, Plastic Top Housing |
| Width (Metric) | 209 mm |
| Repeatability | ±1 Division |
| Leveling | Integrated level bubble |
| Display Type | 2-line Backlit LCD |
| Linearity | ±2 Divisions |
| Connection Type | RS232, USB |
| Frequency | 50/60 Hz 12/18 VA |
| Certifications/Compliance | Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, CSA |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| Weighing Modes | Basic Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Animal Weighing, Density Determination |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCA User Interface PROMO
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Readability | 0.1 g |
| Stabilization Time | 1.5 sec. |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 400 mm |
| Measurement Time | 2 sec. |
| Includes | Balance Accessories, Power supply, Manual, Factory test report, QP99 software |
| Type | High Capacity Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1 USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 15.8/17.1 kg |
Sartorius Cubis II MTS Balance PROMO
The combinability of the display unit, weighing module, draft shield, software packages for various applications and functions and a comprehensive range of accessories allows the individual adaptation of the Cubis™ II balance to all weighing tasks.
| Type | Balance |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | D-sub connector, 9-pin |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Type | High Capacity Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 15.8/17.1 kg |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Includes | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
|---|---|
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | Draft shield I: Motorized with ionizer |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Width (Metric) | 240 mm |