Balances and Scales
Filtered Search Results
Mettler Toledo™ Excellence Precision Balance
Precision Balances are highly intuitive and reliable with key features to simplify weighing tasks and increase efficiency.
| Electrical Requirements | Input: 100 - 240 V AC ± 10%, 50 - 60 Hz, 1.8 A |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |
METTLER TOLEDO Standard MA Precision Balance
METTLER TOLEDO Standard MA Precision Balances are highly accurate, simple to operate and built with high quality materials for proven long lasting performance.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | No |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Material | Metal, PBT |
METTLER TOLEDO Standard MA Legal for Trade Precision Balance
METTLER TOLEDO Standard MA Legal for Trade Precision Balances are highly accurate, simple to operate and built with high quality materials for proven long lasting performance.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | USB-A, RS232 |
| Material | Metal, PBT |
Sartorius Cubis™ II Precision (1-place) Balance, MCE Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (1-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Weight (Metric) | 5.4 kg |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (3-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Includes | Balance, Accessories, Power supply, Manual, Factory test report |
|---|---|
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
| Type | Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | Draft shield A: Motorized |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Width (Metric) | 240 mm |
Sartorius Cubis II™ Essential High Capacity Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis II™ Essential High Capacity Balance offers a high level of weighing accuracy with a large, high-contrast touch display that features factory-installed essential weighing applications for easy operation.
| Electrical Requirements | CR2030 |
|---|---|
| Type | High Capacity Toploader |
| Legal for Trade | Class III |
| Display Type | Touchscreen |
| Capacity | 36.2 kg |
| Connection Type | USB A USB B USB C RS-232 9 Pin peripheral connector for Sartorius accessories |
| Material | Lead (CAS 7439-92-1): This substance is present as an ingredient in brass alloys. It complies with the limit of 0.4% by weight of EU Directive 2011/65 / EU (RoHS) in these alloys. Bisphenol A (CAS 80-05-7): Bisphenol A is the raw material for the plastic polymers polycarbonate and polysulfone. Sartorius uses these two polymers in some plastic components. Bisphenol A is firmly bound in the structure of the plastic. If used as intented, no adverse health effects are to be expected. |
Sartorius Cubis™ II Precision (1-place) Balance, MCA Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 95 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120/240 V |
| Warranty | 10 years |
| Length (Metric) | 470 mm |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 240 mm |
| Measurement Time | 1 sec. |
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Amperage | 1.0 A |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 5.4 kg |
Sartorius Cubis™ II Precision (2-place) Balance, MCE User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision (2-Place) Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Type | Precision Balance |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance PROMO
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V (±10%) |
| Type | Internal Calibration |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balance |
| Material | Glass, PBT, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
Sartorius Cubis™ II Precision (2-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
Sartorius Cubis™ II Precision (3-place) Balance, MCA User Interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Height (Metric) | 122/284/373 mm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120/240 V |
| Type | Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class I |
| Display Type | Color TFT Touchscreen |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Width (Metric) | 240 mm |
OHAUS™ Explorer™ Analytical Balance
The Explorer™ Analytical Balance is extremely accurate and durable, and is ideal for laboratory and industrial environments.
| Readability | 0.1 mg |
|---|---|
| Stabilization Time | 3 sec. |
| Min. Sample Weight | 0.16 g |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter (English) Outer Pan | 3.5 in. |
| Diameter (Metric) Outer Pan | 90 mm |
| Type | Toploading Balances |
| Dimensions (L x W x H) | 393 x 230 x 350 mm (15.5 x 9.1 x 13.8 in.) |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Capacity | 320 g |
| Linearity | ±0.0002 g |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F, 85% RH, Non-condensing |
| Weight (English) | 15.2 lb. |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C, 85% RH, Non-condensing |
| Weight (Metric) | 6.9 kg |
Sartorius 100% Legal-for-Trade (NTEP) Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
NTEP-compliant Entris™ II legal for trade balances are the only ones in their class offering LED touch technology, 12 built-in applications and NTEP compliant lock-down external calibration. With 14 models to choose from, you'll surely find a model to meet your legal for trade weighing needs.
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
|---|---|
| Leveling | Manual |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | D-Sub Connector, 9-Pin |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Polybutylene Terephthalate (PBT); Glass; Stainless Steel |
| Calibration | NTEP compliant lock-down external calibration |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance; Certificate of Compliance |
| For Use With (Application) | Weighing, Dosing, Counting, Percentage Weighing, Net Total, Totalizing, Animal Weighing, Calculation, Density, Statistics, Peakhold, Checkweighing, Mass Unit Conversion, Underfloor Weighing |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCE User interface - PROMO
Cubis™ II Precision High-Capacity Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
Mettler Toledo™ HE73 Halogen Moisture Analyzer
The Mettler Toledo HE73 Halogen Moisture Analyzer is a robust, reliable and cost-effective solution for determining moisture content of your products.