Calibration Weights
Accurate and stable reference standards for calibrating weighing equipment, including variously certified/accredited weights and weight sets from different classes. Products may be constructed of aluminum, stainless steel, brass, iron, and other alloys.
Calibration weights (also known as reference weights or test weights) are manufactured to meet high tolerances and accuracy. They are used to spot-check the performance and verify the calibration of analytical balances, precision balances, and general-purpose scales in research laboratories, educational settings, and other working environments. Some calibration weights may also be used as reference weights for the calibration of improvised or non-certified weights.
How Are Calibration Weights Made?
Calibration weights may be take the form of simple discs, cylinders, wires, or leaves. Sold separately or as sets, they may also be supplied with tweezers, gloves, and a protective case. Calibration weights are often supplied as accessories for specific balance brands and models.
Calibration weights are made from polished brass, aluminum, special stainless steels, or other metals for durability, anti-magnetization, and resistance to corrosion or wear that may affect their accuracy.
Available in nominal values from a few milligrams to 10 kg or more, they may be supplied with certificates or statements of accuracy, compliance, and traceability.
How Are Calibration Weights Classified?
Calibration weights are classified based on accuracy by organizations such as ASTM, OIML, and NIST. The appropriate classification depends on the resolution of the balance and the degree of accuracy needed to satisfy a particular weighing application.
Principal Classes of Calibration Weights:
• Class M1: For standard scales
• Class F1: For precision electronic balances
• Class E2: For highly accurate analytical balances
- (44)
- (2)
- (1)
- (21)
- (944)
- (70)
- (23)
- (56)
- (12)
- (1)
- (74)
- (42)
- (23)
- (2)
- (2)
- (10)
- (11)
- (24)
- (20)
- (49)
- (51)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (273)
- (19)
- (1)
- (25)
- (2)
- (1)
- (6)
- (15)
- (1)
- (7)
- (4)
- (7)
- (4)
- (9)
- (23)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (52)
- (5)
- (15)
- (14)
- (40)
- (1)
- (14)
- (45)
- (8)
- (14)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (3)
- (90)
- (61)
- (47)
- (64)
- (69)
- (3)
- (2)
- (25)
- (11)
- (1)
- (50)
- (34)
- (3)
- (32)
- (2)
- (9)
- (42)
- (31)
- (1)
- (21)
- (17)
- (11)
- (23)
- (9)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (16)
- (9)
- (21)
- (11)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (31)
- (29)
- (31)
- (15)
- (1)
- (21)
- (2)
- (41)
- (1)
- (8)
- (35)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (8)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (42)
- (33)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (29)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (46)
- (1)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (11)
- (4)
- (4)
- (5)
- (12)
- (5)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (32)
- (53)
- (29)
- (2)
- (44)
- (1)
- (32)
- (1)
- (44)
- (1)
- (30)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Mettler Toledo™ ASTM Weight: 10kg 4, with Plastic Case
Mettler Toledo ASTM knob weights are designed to resist dust and moisture intrusion, offering a long term stability. High gloss polish: experience, combined with special skill acquired through years of weight polishing guarantee the consistent high quality for all customer demands.
Mettler Toledo™ Below Balance Hook for MS-L
For Medium, large size platform, (integral to small size platform).
Troemner™ ASTM Analytical Precision Class 1 Weight Set with Traceable Certificate
Troemner Calibration Weight Sets Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
Troemner™ Electronic Balance ASTM Class 3 Weight with Traceable Certificate
Troemner Individual Calibration Weights Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances.
| Includes | Protective Case |
|---|---|
| Product Type | Calibration Mass |
| Material | Stainless Steel (303) |
| Certifications/Compliance | Traceable Certificate |
| Case Material | Polycarbonate |
Troemner™ Stainless Steel Electronic Balance Calibration Weights, Class 1 with NVLAP Certificate
Precision-crafted of stainless steel, with a highly polished finish
| Includes | Polypropylene case |
|---|---|
| Classification | ASTM Class 1 |
| Quantity | Each |
| Certifications/Compliance | NVLAP, ISO9001 |
Troemner™ Stainless Steel Class 1 Weight with ISO/IEC 17025 Accredited Certificate
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Calibration Mass |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Certifications/Compliance | ISO/IEC 17025 Accredited Certificate |
| Case Material | Polycarbonate |
| Density | 7.95 g/cm3 |
Troemner™ Stainless Steel Class 7 Weight Hanger
Manufactured from stainless steel. The Troemner™ Stainless Steel Class 7 Weight Hanger is used for rough weighing operations in physical and chemical laboratories.
Troemner™ Stainless Steel Class 1 Weight
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
| Shape | Flat |
|---|---|
| Height (Metric) Case | 6.35 cm |
| Product Type | Calibration Mass |
| Tolerance | 0.01 mg |
| Height (English) Case | 2.5 in. |
| Material | Stainless Steel (304) |
| Certifications/Compliance | No Certificate |
| Case Material | Polycarbonate |
| Density | 7.95 g/cm3 |
Troemner™ Stainless Steel Class 7 Slotted Weight
Manufactured from stainless steel. The Troemner™ Stainless Steel Class 7 Slotted Weight is used for rough weighing operations in physical and chemical laboratories.
Troemner™ Stainless Steel Class 7 Hook Weight
Manufactured from stainless steel. The Troemner™ Stainless Steel Class 7 Hook Weight is used for rough weighing operations in physical and chemical laboratories.
Troemner™ ASTM Class 3 Weight
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Calibration Mass |
| Material | Troemner Alloy 8 |
| Certifications/Compliance | No Certificate |
| Case Material | Polycarbonate |
Troemner™ Stainless Steel Class 7 Hook Weight
Manufactured from stainless steel. The Troemner™ Stainless Steel Class 7 Hook Weight is used for rough weighing operations in physical and chemical laboratories.
Troemner™ 400 g Electronic Balance UltraClass Weight
Combine high precision with the advantage of two-piece construction. UltraClass weights, exclusive to Troemner™ are the most precise two-piece weights available with weight tolerances that equal ANSI/ASTM E617 Class 0 or OIML R 111 Class E2 tolerances.
| Includes | Cylindrical Weight, Polycarbonate Case, Glove |
|---|---|
| Mass | 400 g |
| Length (Metric) | 8.89 cm |
| For Use With (Equipment) | Calibration of high-precision analytical balances with readability as low as 0.01 mg |
| Height (Metric) Case | 11.43 cm |
| Product Type | Two-Piece Analytical Weight |
| Classification | UltraClass |
| Tolerance | 0.49 mg |
| Quantity | Each |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Reference standard calibration |
| Case Material | Polycarbonate |
| Density | 7.95 g/cm3 at 20°C |
Troemner™ Stainless Steel Class 1 Weight
Troemener Individual Calibration Weights are Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances
| Shape | Cylindrical |
|---|---|
| Product Type | Calibration Mass |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Certifications/Compliance | No Certificate |
| Density | 7.95 g/cm3 |
Troemner™ Electronic Balance ASTM Class 4 Weight with Protective Case
Troemner Individual Calibration Weights Adjusted to Meet or Exceed ASTM Class 1-4 Tolerances.
| Includes | Protective Case |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Height (Metric) Case | 11.43 cm |
| Product Type | Calibration Mass |
| Height (English) Case | 4.5 in. |
| Material | Stainless Steel (316) |
| Certifications/Compliance | No Certificate |
| Case Material | Polycarbonate |
| Density | 7.95 g/cm3 |