Bench Scales
- (4)
- (1)
- (46)
- (7)
- (56)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (163)
- (16)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (37)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (22)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (6)
- (13)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (11)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (10)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (12)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (13)
- (3)
- (3)
- (7)
- (5)
- (1)
- (16)
- (5)
- (21)
- (2)
- (2)
- (26)
- (2)
- (36)
- (4)
- (20)
- (31)
- (8)
- (7)
Filtered Search Results
OHAUS™ Gold Series Pocket Scales
Science Education
A science education product.
A science education product.
Perfect for weighing jewelry, coins and small parts. OHAUS Gold Series Pocket Scales have large backlit LCD display and external calibration.
| Height (Metric) | 2 cm |
|---|---|
| Width (English) | 4.3 in. |
| Length (Metric) | 7.5 cm |
| Length (English) | 2.9 in. |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel |
| Width (Metric) | 11 cm |
| Battery Type | 2 AAA |
| Includes | Plastic |
| Repeatability | ±3 g |
| Type | Gold Series Pocket Scale |
| Dimensions (L x W x H) | 2.9 x 4.3 x 0.79 in. (7.5 x 11 x 2 cm) |
| Format | Gram, ounce, carat, Grain |
| Display Type | LCD |
| Linearity | ±3 g |
| Temperature Range (English) | 50°F to 77°F |
| Weight (English) | 0.16 lb. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008, AS/NZS4251.1, AS/NZS4252.1, CE |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 25°C |
| Weight (Metric) | 0.076 kg |
| Height (English) | 0.79 in. |
OHAUS™ Pocket Scales
Science Education
A science education product.
A science education product.
Great performance in a unique yet functional design.
| Height (Metric) | 1.9 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 3.66 in. |
| Width (English) | 2.87 in. |
| Readability | 0.1 g |
| Stabilization Time | <2 sec. |
| Material | ABS Plastic, Carbon Steel |
| Calibration | Digital external calibration |
| Width (Metric) | 7.3 cm |
| Battery Type | 2 Lithium |
| Includes | Two lithium batteries, mounting bracket |
| Repeatability | ±0.1 g |
| Type | FSE Pocket Scale |
| Format | Gram, ounce |
| Display Type | LCD |
| Depth (Metric) | 9.3 cm |
| Linearity | ±0.1 g |
| Temperature Range (English) | 65°F to 77°F |
| Weight (English) | 0.16 lb. |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2008 |
| Temperature Range (Metric) | 18°C to 25°C |
| Weight (Metric) | 0.07 kg |
| Height (English) | 0.74 in. |
Classroom Compact Scale
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for small classrooms and science labs with little counter space
A&D Engineering, Inc A&D SJ-HS Series Compact Bench Scales are basic multipurpose compact scales for industrial and portable laboratory weighing applications
A&D SJ-HS Series Compact Bench Scales are basic multipurpose compact scales for industrial and portable laboratory weighing applications
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
United Scientific™ Clear Plastic Spring Scales
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Clear Plastic Spring Scales are durable and easy to see.
| Type | Spring Scale |
|---|---|
| Legal for Trade | No |
| Length (Metric) | 17.8 cm |
| Readability | Analog |
| Display Type | Analog |
| Length (English) | 7 in. |
| Material | Plastic |
Adam Equipment CB 501 Compact Balance, 500g Capacity, 0.1g Readability
Adam Equipments CB compact balances can manage most small tasks, such as measuring compounds in chemistry classes, portioning at food service establishments, or weighing small animals. Compact and portable, the CB can easily be transported to the field, or from bench to bench in a science classroom. The CB is powered by battery or an optional AC adapter. A sealed keypad and one-piece housing make the CB simple to clean. The grade 304 stainless steel pan can be wiped down quickly and accommodates either single items or bulk powders. The CB compact scale boasts best-in-class performance and value. Its grade 304 stainless steel pan, sealed keypad and one-piece housing are easy to clean, while built-in battery operation means it can be used anywhere.Operates with AC adapter (not included) or batteries (included).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Enterprise Technology Solutions Dymo Digital Shipping Scale, 25 Lb Capacity, 8.2 X 9.2 Platform
ABILITYONE 7490016881538 Skilcraft DymoÂ/SKILCRAFTÂ Digital shipping scale with LCD screen provides accurate reading of shipping weights within 0.1 ounce and includes a tare function for measuring the weight of package contents. Scale with 25-pound capacity is compatible with Windows and Macintosh operating systems and can be powered via USB cable (included) or three AAA batteries (not included).
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline ULINE BALANCE SCALE
NC2823274 ULINE BALANCE SCALE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Vicam Digital Scale 110V w/Adapter
Digital Scale 110V w/Adapter
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Uline 35X35X35IN PORTABLE FLR SCALE
NC3666194 35X35X35IN PORTABLE FLR SCALE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
UNIVERCELLS TECHNOLOGIES SA SCALE-X HYDRO
NC3958370 SCALE-X HYDRO
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Grainger Platform Counting Bench Scale
Platform Counting Bench Scale LCD
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Grainger Platform Counting Bench Scale
Platform Counting Bench Scale LCD
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
UNIVERCELLS TECHNOLOGIES SA SCALE-X HYDRO MAN RECIRC LOOP
NC3958372 SCALE-X HYDRO MAN RECIRC LOOP
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
OAKLEY INC DMETCI 0.5G
NC3253345 DMETCI 0.5G
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More