Ultrafiltration Filters and Devices
- (1)
- (8)
- (45)
- (35)
- (4)
- (5)
- (16)
- (45)
- (14)
- (34)
- (28)
- (1)
- (5)
- (2)
- (18)
- (47)
- (170)
- (26)
- (88)
- (1)
- (1)
- (21)
- (68)
- (1)
- (15)
- (10)
- (68)
- (3)
- (1)
- (52)
- (19)
- (2)
- (2)
- (7)
- (3)
- (1)
- (3)
- (66)
- (11)
- (1)
- (6)
- (9)
- (47)
Filtered Search Results
Sartorius Vivacon™ 500 DNA Concentrator
For up to 500 μL, Vivacon™ 500 are centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 500 μL samples. They are also the product of choice for protein fractionation applications. The use of Hydrosart™ membranes results in high recoveries from dilute samples.
| Width (English) | 0.48 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 4.5 cm |
| Length (English) Back Spin | 1.87 in. |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Length (English) | 1.77 in. |
| Volume (Metric) | 0.5 mL |
| Sample Volume | 500 μL |
| Length (Metric) Back Spin | 4.75 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Volume (Metric) Hold Up | <5 μL |
| Concentration | 50ng/mL |
| For Use With (Application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Width (Metric) | 1.24 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 0.32 cm2 |
| Type | Concentrator |
| Sample Type | DNA, peptide |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x W) | 1.77 x 0.48 in. (4.5 x 1.24cm) |
Sartorius Vivaflow™ 50R Crossflow Casettes
Unique, Plug and Play laboratory crossflow devices for concentrating samples like viruses and antibodies
| Includes | Pressure indicator, flow restrictor and size 16 PVC peristaltic tubing and fittings |
|---|---|
| Type | Crossflow Cassette |
| Format | Cassette |
| For Use With (Equipment) | Labscale TFF System |
| Sample Type | Protein, Virus, Nanoparticles |
| Material (Membrane) | Cellulose |
| Volume (Metric) | 1 L |
| Sample Volume | 1 L |
| Material | Acrylic |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Concentrating viruses and antibodies |
| Sterility | Non-sterile |
Sartorius Vivapore 10
Vivapore 10 solvent absorption concentrators are disposable ultrafilters for macromolecule concentration from up to 10 mL aqueous samples.
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 10 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
10 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 10 kDa |
| Filter Code | PLGC |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 1 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
1 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Filter Code | PLAC |
|---|---|
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
Sartorius Vivacon™ 2 DNA Concentrator
Centrifugal units for fast DNA concentration and buffer exchange of 2 ml samples
| Width (English) | 0.62 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 12.5 cm |
| Length (English) Back Spin | 4.52 in. |
| Material (Membrane) | Cellulose |
| Length (English) | 4.92 in. |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Sample Volume | 2 mL |
| Length (Metric) Back Spin | 11.5 cm |
| Material | Polycarbonate |
| Volume (Metric) Hold Up | 10 μL |
| Concentration | 50ng/mL |
| For Use With (Application) | DNA concentration, desalting, buffer exchange, fractionation |
| Width (Metric) | 1.6 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 0.95 cm2 |
| Type | DNA Concentrator |
| Sample Type | DNA, peptide |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| Dimensions (L x W) | 4.92 x 0.62 in. (12.5 x 1.6cm) |
Sartorius Collection Tubes for Vivacon™ 500, Bulk Pack (100 pcs)
Bulk pack (100 pieces) of collection reservoirs for use with Vivacon 500 centrifugal units.
MilliporeSigma™ Millex™-GV Filter for Samplicity G2, PVDF, 0.22 μm
Used for non-sterile filtration on the Samplicity™ G2 system. This 33mm syringe filter with a hydrophilic Durapore™ PVDF membrane and 0.22μm pore size is used to prepare solutions prior to chromatography or other instrument analyses.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Filter Code | GV |
| Volume (Metric) Working | ≤2 mL (limited by vial volume) |
| Housing Material | Polypropylene |
| Material (Membrane) | PVDF (Hydrophilic) |
| Temperature (Metric) Max | 45°C |
| Color | Yellow/Natural |
| Volume (Metric) Hold Up | ≤80 μL after air purge |
| For Use With (Application) | Analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 4.5 cm2 |
| Includes | Millex filter and Easy-Fill funnel, Female Luer-Lok inlet/Male Luer Slip outlet |
| For Use With (Equipment) | Samplicity G2 Filtration System |
| Sample Type | Aqueous, Mild organic |
| Diameter (Metric) Filter | 33 mm |
| Max. Inlet Pressure | 8.6 bar (125 psi) |
| Hold up Volume (After Air Purge) | ≤80 μL |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 30 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
30 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 30 kDa |
| Filter Code | PLTK |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 50 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
50 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 50 kDa |
|---|---|
| Filter Code | PBQK |
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
| For Use With (Equipment) | Pellicon XL 50 Cassette, Labscale TFF System |
|---|
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 5 kDa NMW, Biomax Polyethersulfone
5 kDa NMWL, Biomax polyethersulfone. Assemble your Amicon Stirred Cell with the membrane of your choice.
| MWCO | 5 kDa |
|---|---|
| Housing Material | PES |
| Quantity | 10Pack |
| Material | PES |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 100 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
100 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 100 kDa |
| Filter Code | PLHK |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |
MilliporeSigma™ Ultrafiltration Discs, 3 kDa NMW, Ultracel™ Regenerated Cellulose
3 kDa NMWL, Ultracel™ regenerated cellulose
| Type | Ultrafiltration Disc |
|---|---|
| MWCO | 3 kDa |
| Filter Code | PLBC |
| Housing Material | Regenerated Cellulose (RC) |
| Material (Membrane) | Regenerated Cellulose |
| Filter Type | Ultrafiltration |
| For Use With (Application) | Protein purification; protein concentration; protein desalting |