Bottletop Filters
- (8)
- (56)
- (4)
- (50)
- (1)
- (53)
- (4)
- (9)
- (1)
- (20)
- (160)
- (19)
- (1)
- (8)
- (17)
- (9)
- (1)
- (52)
- (6)
- (9)
- (27)
- (4)
- (18)
- (5)
- (147)
- (10)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (94)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Disposable PES Bottle Top Filters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase sample protection with Fisherbrand Sterile Disposable Bottle Top Filters with PES Membranes. The polyethersulfone (PES) membranes have low extractables and low protein binding for use in sterile filtration and clarification of cell culture media and serum.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Bottle Top Unit |
| Material (Membrane) | PES |
| Certifications/Compliance | Non-pyrogenic per USP Standard Lot-to-Lot |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Centrifuge Tube Top Vacuum Filters, CA Membrane
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Filters directly into centrifuge tube minimizing unnecessary transfers. Corning™ Centrifuge Tube Top Filters offer a viewing slot in base that lets you measure volumes as low as 5mL.
| Connectors | Hose |
|---|---|
| Type | Tube Top Vacuum Filter System |
| For Use With (Equipment) | 4.5 cm bottle neck |
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Color | Clear |
| Volume (Metric) | 150 mL |
| No. per Case | 12/Cs. |
| Graduated | Yes |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| For Use With (Application) | For the filtration of cell culture media, biological fluids, and other aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 13.6 cm2 |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rapid-Flow™ Sterile Disposable Bottle Top Filters with PES, CN, SFCA or Nylon Membranes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Achieve fast flow rates and high throughput for increased filtration efficiency with Nalgene Rapid-Flow sterile disposable bottle top filters.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Bottle Top Filter |
| Material | Polystyrene |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, HPF, 0.45 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 2.1 cm |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Material (Membrane) | PTFE |
| Color | Natural |
| Material | HDPE |
| Diameter (Metric) Membrane | 2.5 cm |
| For Use With (Application) | Clarifying of aqueous and organic solutions with high particulate levels, analytical sample prep |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.9 cm2 |
| Includes | Two different media, one graduated glass fiber prefilter, one 0.45 μm membrane filter |
| Connectors | Female Luer Lock/Male Luer Slip |
| Type | Millex-HPF/LCR Filter Unit |
| Diameter (Metric) | 2.5 cm |
| Diameter (Metric) Filter | 2.5 cm |
| Filter Type | Hydrophilic LCR |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Height (English) | 0.82 in. |
MilliporeSigma™ Millex™ Syringe Filter, Hydrophilic PTFE, HPF, 0.20 μm
For removing particulates, reducing signal-to-noise ratios and maintaining flat baselines
| Pore Size | 0.2 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 2.1 cm |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Material (Membrane) | PTFE |
| Color | Natural |
| Volume (Metric) | 100 mL |
| Material | HDPE |
| Diameter (Metric) Membrane | 2.5 cm |
| For Use With (Application) | Clarifying of aqueous and organic solutions with high particulate levels |
| Sterility | Non-sterile |
| Filtration Area | 3.9 cm2 |
| Includes | Two different media, one graduated glass fiber prefilter, one hydrophilic PTFE membrane filter |
| Connectors | Female Luer Lock/Male Luer Slip |
| Type | Millex-HPF/LCR Filter Unit |
| Diameter (Metric) | 2.5 cm |
| Diameter (Metric) Filter | 2.5 cm |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Height (English) | 0.82 in. |
GVS Bottle Top Filter, 1 L
GVS Disposable Bottle Top Filters available with membrane filters of MCE, PES, Nylon, PVDF, or CA.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Bottle |
| For Use With (Equipment) | Bottle |
| Sample Volume | 1000 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Sterile |
GVS Bottle Top Filter, 250 mL
GVS Disposable Bottle Top Filters available with membrane filters of MCE, PES, Nylon, PVDF, or CA.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Bottle |
| For Use With (Equipment) | Bottle |
| Sample Volume | 250 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Sterile |
GVS Bottle Top Filter, 500 mL
GVS Disposable Bottle Top Filters available with membrane filters of MCE, PES, Nylon, PVDF, or CA.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Type | Filter Bottle |
| For Use With (Equipment) | Bottle |
| Sample Volume | 500 mL |
| Filter Type | Membrane Filter |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Steritop™ Threaded Bottle Top Filters
The Stericup™ vacuum filtration system is the most efficient single-use, disposable Bottle Top Filter process for sterile media preparation. Combine this Steritop™ filter unit with a receiver flask (sold separately) for processing and storing volumes from 150 to 1000 mL in a single, ready-to-use format.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Outlet Fitting | 45 mm |
| Material | Polystyrene |
| Sterility | Sterile |
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Height (Metric) | 7.6 cm |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Outlet Fitting | 6 mm stepped hose barb, filling bell |
| Material (Membrane) | PES |
| No. per Case | 3Pack |
| Material | SAN |
| Sterility | Sterile |
| Type | Bottle Top Filter |
| Outlet Style | 6mm stepped hose barb, filling bell |
| Diameter (Metric) Filter | 9.9 cm |
| Max. Inlet Pressure | 75 psi forward, 5 psi reverse |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| Height (English) | 2.99 in. |
MilliporeSigma™ Steritop™ Sterile Vacuum Bottle-Top Filters
Filter and sterilize faster with a large 7.3cm diameter filter. Steritop™ Sterile Vacuum Bottle-Top Filters are sterile, threaded bottle-top filters with 0.22 micron pore size for vacuum filtration and sterilization of tissue culture media, protein and DNA solutions, and virus suspensions.
| Pore Size | 0.22 μm |
|---|---|
| Diameter (English) | 4.9 in. |
| Temperature (English) Operating | 113°F |
| Diameter (Metric) | 12.5 cm |
| Material | Polystyrene |
| Diameter (Metric) Membrane | 7.3 cm |
| Temperature (Metric) Operating | 45°C |
| For Use With (Application) | Sterilize tissue culture media and additives, protein solutions, virus suspensions, DNA and other aqueous solutions |
| Sterility | Sterile |
| Filtration Area | 40 cm2 |
Corning™ Disposable Sterile Bottle-Top Filters, 0.45μm Membrane
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for use on glass or polystyrene media bottles with 33 and 45mm neck sizes. Corning™ Disposable Sterile Bottle-Top Filters are ideal for filtration of tissue culture media and components, biological fluids, other solutions.
| Includes | Square membrane filter, graduated funnel of clear polystyrene with polyethylene neck orange adapter, and tubing adapter |
|---|---|
| Pore Size | 0.45 μm |
| Disposable | Single-use |
| Connectors | Hose |
| Type | Bottle Top Vacuum Filter |
| Material (Membrane) | Cellulose Acetate |
| Material | Polystyrene |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| For Use With (Application) | Ideal for filtration of tissue culture media and components, biological fluids, other solutions |
| Sterility | Sterile |
Corning™ Disposable Sterile Bottle-Top Filters with 0.22μm Membrane
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for use on glass or polystyrene media bottles with 33 and 45mm neck sizes. Corning™ Disposable Sterile Bottle-Top Filters are ideal for filtration of tissue culture media and components, biological fluids, other solutions.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Connectors | Hose |
| Type | Bottle Top Vacuum Filter |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| For Use With (Application) | Ideal for filtration of tissue culture media and components, biological fluids, other solutions |
| Sterility | Sterile |
Synthware™ Filter Funnels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Used in conjunction with vacuum source to filter and collect fluids
| Pore Size | 40 to 60 μm |
|---|---|
| Type | Filter Funnel |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
Cytiva Whatman™ Three-piece Filter Funnel
Features quick and easy filtration. Whatman™ Three-piece Filter Funnels dismantle quickly for the insertion of a new filter. Funnels are available with a choice of three plates and come in several sizes.
| Includes | Acrylic plate |
|---|---|
| Type | Filter Funnel |
| Material | Polypropylene |