Rotary Evaporators
- (81)
- (1)
- (15)
- (6)
- (1)
- (6)
- (81)
- (15)
- (1)
- (6)
- (96)
- (15)
- (1)
- (81)
Filtered Search Results
Heidolph™ Hei-VAP Industrial Rotary Evaporator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hei-VAP Industrial Rotary Evaporator is perfectly designed for a great deal of different distilling processes, from standard evaporation without vacuum control up to complex distillation processes with vacuum control.
| Speed | 6 to 160 rpm |
|---|---|
| Type | Motor Lift Rotary Evaporator |
| Certifications | NRTL |
| Voltage | 230 V |
| Temperature Range (Metric) | 20°C to 180°C |
Heidolph™ Hei-VAP Ultimate Rotary Evaporator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heidolph™ Hei-VAP Ultimate Evaporator allows precise setting of rotation speed and heating bath temperature on the 7 in. digital touch display or for quick access during an active process, directly via the knobs on the operating panel.
| Speed | 10 to 280 rpm |
|---|---|
| Height (Metric) | 887 mm G3 Glassware, 920 mm G3 XL Glassware |
| Electrical Requirements | 115 V |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Length (Metric) | 739 mm |
| Capacity (Metric) | 5 L Evaporating Flask, 4.5 L Bath |
| Wattage | 1400 w |
| Material | Stainless Steel V4A Bath |
| Includes | Glassware set, Rotary evaporator |
| Type | Rotary Evaporator |
| Timer | Yes |
| Voltage | 115 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 20°C to 210°C |
| Display | 7 in. LCD Color Graphic Display |
Heidolph™ Hei-VAP Core Rotary Evaporator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Control rotation speed and heating temperature. Easily adjust immersion depth up to 160 mm and the tilt angle of the evaporating flask from 20 to 80°
| Speed | 10 to 280 rpm |
|---|---|
| Type | Rotary Evaporator |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Timer | No |
| Capacity (Metric) | 5 L Evaporating Flask, 4.5 L Bath |
| Wattage | 1400 w |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Stainless Steel V4A Bath |
| Temperature Range (Metric) | 20°C to 210°C |
| Display | 3.5 in. LCD Display |
Heidolph™ Hei-VAP Expert Rotary Evaporator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heidolph™ Hei-VAP Expert Evaporator allows precise setting of rotation speed and heating bath temperature on the 5 in. digital touch display or, for quick access during an active process, directly via the knobs on the operating panel.
| Speed | 10 to 280 rpm |
|---|---|
| Height (Metric) | 887 mm G3 Glassware, 920 mm G3 XL Glassware |
| Electrical Requirements | 115 V |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Length (Metric) | 739 mm |
| Capacity (Metric) | 5 L Evaporating Flask, 4.5 L Bath |
| Wattage | 1400 w |
| Material | Stainless Steel V4A Bath |
| Includes | Glassware set, Rotary evaporator |
| Type | Rotary Evaporator |
| Timer | Yes |
| Voltage | 115 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 20°C to 210°C |
| Display | 5 in. LCD Color Graphic Display |
Heidolph™ Hei-VAP Expert Control Rotary Evaporator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heidolph™ Hei-VAP Expert Control Evaporator allows precise setting of rotation speed and heating bath temperature on the 5 in. digital touch display or, for quick access during an active process, directly via the knobs on the operating panel.
| Speed | 10 to 280 rpm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 115 V |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Length (Metric) | 739 mm |
| Capacity (Metric) | 5 L Evaporating Flask, 4.5 L Bath |
| Wattage | 1400 w |
| Material | Stainless Steel V4A Bath |
| Includes | Glassware set, Rotary evaporator |
| Type | Rotary Evaporator |
| Timer | Yes |
| Voltage | 115 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (Metric) | 20°C to 210°C |
| Display | 5 in. LCD Color Graphic Display |
Heidolph™ Hei-VAP Ultimate Control Rotary Evaporator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heidolph™ Hei-VAP Ultimate Control Evaporator allows precise setting of rotation speed and heating bath temperature on the 7 in. digital touch display or, for quick access during an active process, directly via the knobs on the operating panel.
| Includes | Glassware set, Rotary evaporator |
|---|---|
| Speed | 10 to 280 rpm |
| Type | Rotary Evaporator |
| Electrical Requirements | 115 V |
| Temperature Accuracy | ±1°C |
| Timer | Yes |
| Length (Metric) | 739 mm |
| Capacity (Metric) | 5 L Evaporating Flask, 4.5 L Bath |
| Voltage | 115 V |
| Wattage | 1400 w |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Stainless Steel V4A Bath |
| Temperature Range (Metric) | 20°C to 210°C |
BUCHI Rotavapor R-220 Pro Industrial Evaporator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for distillation, drying and concentration of large volumes in industrial environments.
| Speed | 5 to 150 rpm |
|---|---|
| Type | Rotary Evaporator |
| Capacity (Metric) | 20 L |
| Voltage | 230 V |
| Model | Rotavapor R-220 Pro |
| Temperature Range (Metric) | Ambient to 180°C |
Uline Control Box For Adjustable Hei
Control Box For Adjustable Height Workstations
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
ADVANCED CHEMICAL SENSORS HYDROGEN PEROXIDE VAP MONITOR
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3237856 HYDROGEN PEROXIDE VAP MONITOR
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Perkin Elmer US LLC SW LIBRARY WILEY SOLVENTS VAP
SW LIBRARY WILEY SOLVENTS VAP
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
PENN TOOL INC PRECISE HEX ER COLLET 2 7 HEI
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3731560 PRECISE HEX ER COLLET 2 7 HEI
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Med Vet International MED VET INTERNATIONAL
5000585159 ISOFLURANE/VAP/TECH/III/EACH
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MSC
5000534714 6/150MM .0005 W/CS ELEC HEI
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Grainger LegendPlate High White/Black Rectangular
The Eaton Legend Plate 30 mm Panel Mounting Pushbutton is a 30 mm diameter round metal pushbutton switch. It has a black plastic button cap and is rated for 10 amps at 250 volts AC. The pushbutton has silver contacts and includes a legend plate for custom engraving. It mounts into a panel cutout and secures with two threaded studs and hex nuts. This industrial pushbutton switch is commonly used for machine controls and industrial equipment.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
ARTISAN INDUSTRIES INC MINI EVAPORATOR SPARE PART KIT
NC3858487 MINI EVAPORATOR SPARE PART KIT
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More