Vortex Mixers
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (14)
- (4)
- (1)
- (4)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (39)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (4)
- (5)
- (6)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Heidolph™ Multi Reax Vortex Mixer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique shaker to accommodate up to 26 vessels with various diameters.
Fisherbrand™ Pulsing Vortex Mixer
Powerful pulsing vortex action produces excellent cell disruption for glass bead procedures.
| Shipping Weight (Metric) | 4.5 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 12.7 cm |
| Electrical Requirements | 120 V, 1.2 A, 135 W |
| Length (Metric) | 20.2 cm |
| Orbit | 2.5 mm |
| Length (English) | 7.97 in. |
| Wattage | 135 W |
| Width (Metric) | 12.1 cm |
| Product Type | Pulsing Vortex Mixer |
| Warranty and Service Offering | 5 year limited warranty on parts and labor. |
| Weight (English) | 10 lb. |
| Shipping Weight (English) | 10 lb. |
| Weight (Metric) | 4.5 kg |
| Height (English) | 5 in. |
MilliporeSigma™ MilliSentials™ Vortexer-U
The MilliSentials™ Vortexer provides powerful agitation to liquid samples within sealed containers.
OHAUS™ Heavy Duty Vortex Mixer
OHAUS™ Heavy Duty Vortex Mixer is a variable speed mixer designed for continuous duty. Mixers are available in two different varieties.
| Shipping Weight (Metric) | 6.8 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 16 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 2.5 lb. |
| Width (English) | 6.6 in. |
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Tube Capacity | 1.5/2 mL |
| Orbit | 4.9 mm |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Operating Modes | On mode, Touch mode |
| Width (Metric) | 16.8 cm |
| Includes | Cup Head, Universal Holder with Cover, Foam Microtube Insert for 1.5 to 2.0 mL Microtubes, and a Detachable 3-Wire Cord/Plug |
| Voltage | 120 V |
| Model | VXHDAL |
| Shipping Weight (English) | 15 lb. |
| Speed Range | 300 to 2500 rpm |
| Height (English) | 6.3 in. |
Fisherbrand™ Microplate Advanced Vortex Mixers
Designed for shaking microplates or tubes for strong, consistent mixing action.
| Includes | Cup head, single microplate holder, 3-wire cord and plug |
|---|---|
| Width (English) | 5.4 in. |
| Length (Metric) | 26.7 cm |
| Plug Type | US Plug |
| Orbit | 3.9 mm |
| Product Type | Microplate Vortex Mixer |
| Length (English) | 10.5 in. |
| Width (Metric) | 13.7 cm |
| Speed Range | 300 to 2500 rpm |
| Dimensions (L x W) | 10.5 x 5.4 in. (26.7 x 13.7 cm) |
Fisherbrand™ Heavy-Duty Vortex Mixers
Strong, consistent mixing action for up to 8 microplates with optional accessory attachments.
| Width (English) | 6.6 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Plug Type | US Plug |
| Orbit | 4.9 mm |
| Product Type | Vortex Mixer |
| Width (Metric) | 16.8 cm |
| Dimensions (L x W) | 9.5 x 6.6 in. (24.1 x 16.8 cm) |
| Includes | 50-place Foam rack, one tray pad set, 92 in. detachable three-wire cord and plug |
|---|---|
| Shipping Weight (Metric) | 19 kg |
| Height (Metric) | 40.6 cm |
| No. of Positions | 50 |
| Width (English) | 15 in. |
| Length (Metric) | 23.5 cm |
| Orbit | 3.6 mm |
| Product Type | Multi-Tube Vortexer |
| Length (English) | 9.25 in. |
| Shipping Weight (English) | 42 lb. |
| Width (Metric) | 28.1 cm |
| Speed Range | 500 to 2500 rpm |
| Height (English) | 16 in. |
OHAUS™ Multi-Tube Vortex Mixer
OHAUS™ Multi-Tube Vortex Mixers are ideal for high throughput sample processing. Interchangeable foam racks for vortexing tubes from 10 to 29 mm in diameter are sold separately.
| Shipping Weight (Metric) | 19.1 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 40.6 cm |
| Load Bearing Capacity (English) | 10 lb. |
| Electrical Requirements | 110 V |
| Width (English) | 15.1 in. |
| Length (Metric) | 24.1 cm |
| Orbit | 4.9 mm |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Operating Modes | Continuous |
| Width (Metric) | 38.4 cm |
| Width (Metric) Platform | 31.1 cm |
| Length (English) Platform | 7.3 in. |
| Includes | 3-Wire Cord/Plug, Support Tray Pad Set, Test Tube Foam Rack - 12 mm |
| Length (Metric) Platform | 18.4 cm |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 5 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Shipping Weight (English) | 42.1 lb. |
| Height (English) | 16 in. |
Thermo Scientific™ Digital Vortex Mixers - PROMO
Accurate and efficient sample mixing. Designed for accurate speed control to continuously mixing or pulsing samples
MP Biomedicals Smart Vortenizer™
Smart Vortenizer provides precise sample agitation to fluid samples using vortex generation, for gentle shaking to high-speed mixing applications.
Corning™ LSE™ Vortex Mixer Accessory, Processing Heads
Heads allow for processing of larger numbers of tubes
| For Use With (Equipment) | LSE Vortex Mixer |
|---|
Heidolph™ Reax Top Vortex Mixer
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for mixing samples in tubes, vials and similar vessels of different diameters at extremely high speed rates
OHAUS Bead Genie
Bead beater ideal for lysing, extraction or homogenization applications, utilizing an aggressive vertical mixing motion.