Stirrer Accessories
Filtered Search Results
Caframo™ Propeller and Shaft
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Propeller and Shaft is desirable for pharmaceutical, food and sanitary applications.
| Type | Impeller |
|---|---|
| Diameter (Metric) Shaft | 13 mm |
| Length (Metric) | 914 mm |
| Length (English) | 36 in. |
| Material | Polished Stainless Steel (316L) |
Fisherbrand™ Pitched Blade Propeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pitched Blade Propeller for use with Fisherbrand Overhead Stirrers.
IKA™ F 2302 Propeller Stirrer, 4-Bladed
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A standard stirring element for drawing the material to be mixed from the top to the bottom.
IKA™ R 1342 Propeller Stirrer, 4-Bladed
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The R 1342 Propeller stirrer, 4-bladed, is used for drawing the material to be mixed from the top to the bottom.
Heidolph™ Overhead Stirrer Impellers - Blade and Half-Moon Styles
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hei-TORQUE Blade and Half-Moon Style Impellers are recommended for applications which require an average speed and little or average viscosity.
| Diameter (Metric) Shaft | 0.8 cm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Hei-TORQUE Core, Hei-TORQUE Expert, Hei-TORQUE Ultimate |
| Diameter (English) Shaft | 0.31 in. |
| Diameter (Metric) Fan | 6.6 cm |
| For Use With (Application) | Mixing Tasks with Little or Average Viscosity |
| Diameter (English) Fan | 2.6 in. |
Caframo™ Impeller Set for Petite Stirrer - Two Blades and Shaft
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Impeller Set for Petite Stirrer BDC250 (14-500-50). Includes two blades, shaft and hardware.
Caframo™ Propeller and Shaft
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pitched Blade Propeller and Shaft for use with Caframo™ and Fisherbrand™ Overhead Stirrers. This axial flow impeller is effective for high speed, low to medium viscosity mixing.
Caframo™ Impeller Shaft
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stainless steel Impeller Shaft designed for use with Caframo™ Impeller and Propeller blades. Maximum corrosion protection available in multiple sizes.
| Type | Stirring Shaft |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (316L) |
Fisherbrand™ Stainless Steel Shaft for Mixing Impellers
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stainless Steel Shaft for Mixing Impellers is composed of 316L stainless steel and passivated for maximum corrosion protection. Available in multiple sizes.
| Type | Impeller Stirrer Shaft |
|---|---|
| Material | Stainless Steel (316L) |
Caframo™ Straight Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Electro-polished stainless steel Straight Blade Impeller for use with Caframo™ and Fisherbrand™ Overhead Stirrers. Available in multiple sizes.
| Type | Impeller |
|---|---|
| Diameter (Metric) Shaft | 8 mm |
| Shape | Straight |
| Length (Metric) | 400 mm |
| For Use With (Equipment) | Caframo Overhead Stirrer |
| Length (English) | 16 in. |
| Diameter (English) Shaft | 0.3125 in. |
| Weight (English) | 0.3 lb. |
| Material | Electropolished Stainless Steel (316L) |
| For Use With (Application) | High Speed, Low Viscosity Mixing, Radial Flow Pattern |
Caframo™ Square Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stainless steel Square Blade Impeller with shaft for use with Caframo™ and Fisherbrand™ Overhead Stirrers. Available in multiple sizes.
| Type | Square Blade Impeller |
|---|---|
| Diameter (Metric) Shaft | 8 mm |
| Shape | Square |
| For Use With (Equipment) | Caframo Overhead Stirrer |
| Diameter (English) Shaft | 0.3125 in. |
| For Use With (Application) | Low Speed, High Viscosity Mixing, Tangential Flow Pattern |
Fisherbrand™ Straight Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Straight Blade Impeller for use with Fisherbrand Overhead Stirrers.
Fisherbrand™ Collapsible Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Collapsible Blade Impeller for use with Fisherbrand Overhead Stirrers.
Fisherbrand™ Pivoting Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pivoting Blade Impeller for use with Fisherbrand Overhead Stirrers.
Fisherbrand™ Square Blade Impeller
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Square Blade Impeller for use with Fisherbrand Overhead Stirrers.