Labware Detergents and Cleaners
- (22)
- (1)
- (1)
- (33)
- (1)
- (1)
- (109)
- (2)
- (43)
- (7)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (13)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (4)
- (4)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (3)
- (10)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (11)
- (1)
- (5)
- (1)
- (34)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (4)
- (5)
- (3)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (11)
- (67)
- (61)
- (4)
Filtered Search Results
Decon™ Contrad™ 70 Liquid Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cleans glass, plastic, ceramic, and ferrous metals by soaking, scrubbing, or ultrasonic cleaning
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| Product Type | Liquid Detergent |
| Color-coded | No |
| pH | 13 |
| Certifications/Compliance | USDA, 29 CFR 1910.1200 |
| Scent | Regular Scent |
| Appearance | White |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Jet-Clean Liquid Detergent
Jet Clean is a liquid blend of highly alkaline builders, organic water softeners, and corrosion inhibitors. Jet Clean is low foaming and is ideal for use in spray type glass washing machines. Laboratory glassware and equipment including stainless steel and most plastics will be spotlessly cleaned.
Labconco™ LabSolutions™ Powder Detergent
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Removes grease, blood, agar, protein digestates, and other contaminants
| Form | Powder |
|---|---|
| Product Type | Detergent |
| Color-coded | Yes |
| pH | 12.5 |
| Scent | Unscented |
| For Use With (Application) | For use in Glassware washers, removes range of contaminants including Protein digestates, Agar, Blood and Grease |
| Sterility | Non-sterile |
Decon™ Contrex™ AP Powdered Labware Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ideal for cleaning labware, scientific apparatus, and process equipment
| Form | Powder |
|---|---|
| Product Type | Detergent |
| Color-coded | No |
| Color | White |
| pH | 9.5 to 11 |
| Scent | Regular Scent |
| For Use With (Application) | For use in manual, soak or ultrasonic cleaning; Cleans labware, scientific apparatus and process equipment |
| Sterility | Non-sterile |
Decon™ Neutrad™ Liquid Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For manual scrubbing
| Boiling Point | 100°C |
|---|---|
| Format | Liquid |
| Form | Concentrated Liquid |
| Product Type | Cleaning Solution |
| Color-coded | No |
| Color | Amber |
| pH | 7.2 |
| Certifications/Compliance | 29 CFR1910.1200 |
| Scent | Regular Scent |
| For Use With (Application) | Manual Cleaning |
| Sterility | Non-sterile |
Decon™ Contrex™ CA Acidic Liquid Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For use in descaling, mineral removal, oxide removal, or other applications where an acidic detergent is indicated
Alconox™ Powdered Precision Cleaner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Concentrated, anionic detergent for manual and ultrasonic cleaning
| Content And Storage | Store closed and upright in a cool dry place at 15° to 30°C. |
|---|---|
| Form | Powder |
| Product Type | Powdered Precision Cleaner |
| pH | 9.5 |
| For Use With (Application) | Cleaning contaminants from glassware, metals, plastics, ceramic, porcelain, rubber and fiberglass |
| Appearance | White, Cream |
Alconox™ Liquinox™ Critical Cleaning Liquid Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Concentrated, mild, anionic detergent for manual and ultrasonic cleaning
| Content And Storage | Store closed and upright in a cool dry place at 15° to 30°C. |
|---|---|
| Form | Liquid |
| Product Type | Critical Cleaning Liquid Detergent |
| pH | 8.5 |
| For Use With (Application) | Clean healthcare instruments, laboratory ware, vacuum equipment, tissue culture ware |
| Appearance | Pale Yellow |
Decon™ Contrad™ NF Liquid Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cleans a wide variety of organic and inorganic contaminants from most substrates
| Boiling Point | >100°C |
|---|---|
| Form | Concentrated Liquid |
| Product Type | Cleaning Solution |
| Color-coded | No |
| pH | 14 |
| Scent | Regular Scent |
| For Use With (Application) | For automatic washing machines, removes Organic and Inorganic contaminants |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ PCC-Pfree™ Detergent Concentrate
A phosphate-free, surfactant-based cleaning solution for use on many laboratory surfaces and glassware; RBS pF alternative for Europe.
Decon™ Contrex™ EZ Powdered Enzymatic Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Formulated for removal of protein and fat contamination
| Form | Powder |
|---|---|
| Product Type | Detergent |
| Color-coded | No |
| pH | 9.5 to 11 |
| Certifications/Compliance | 29 CFR1910.1200 |
| Scent | Regular Scent |
| For Use With (Application) | For use in manual or soak cleaning of labware and equipment contaminated with proteins and fats |
| Appearance | White |
| Sterility | Non-sterile |
Fisherbrand™ Versa-Clean™ Pharmaceutical Production and Multi-Purpose Cleaner
Fisherbrand Versa-Clean™ From delicate labware to full scale production equipment Versa-Clean keeps sensitive equipment free of inhibitory residues that could interfere with analysis, tissue culture, and other critical procedures. Ideal for pharmaceutical production, research labs, environmental labs, water or wastewater labs.
| Form | Liquid |
|---|
Alconox™ Alcojet™ Low-Foaming Powdered Critical Cleaning Detergent
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Concentrated, non-ionic cleaner for use in labware washers, parts washers, power-spray systems, manual and ultrasonic cleaning
| Content And Storage | Store closed and upright in a cool dry place at 15° to 30°C. |
|---|---|
| Form | Powder |
| Product Type | Low-Foaming Powdered Detergent |
| pH | 11 |
| For Use With (Application) | Cleaning contaminants from glassware, metals, plastics, ceramic, porcelain, rubber and fiberglass |
| Appearance | White |
Labconco™ LabSolutions™ Low-Foaming Liquid Detergent
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Removes a wide range of contaminants
Thermo Scientific™ RBS™ Solid Detergent
A low-foaming, surface-active powdered detergent formula for use in laboratory automatic dishwashing machines.