Biosafety Cabinet Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (5)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (17)
- (20)
- (1)
- (1)
- (21)
Filtered Search Results
Labconco™ Logic™ Vue Airflow Sensor Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Displays inflow and outflow velocities
Labconco™ SoLo™ Hydraulic Lift Base Stand, North America Plug
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to support Logic™ Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Hydraulic lift stand lowers for passage of biosafety cabinets through standard doorways. Infinitely adjustable, provides work surface heights up to 37 in. Optic White epoxy-coated steel frame.
| Includes | Hydraulic Stand, Casters, Installation Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 102.9 to 152.4 cm |
| Depth (English) | 34.3 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Adjustable Stand |
| Depth (Metric) | 87.1 cm |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 40.5 to 60 in. |
Labconco™ Washable Prefilter Kit for Logic™ Biosafety Cabinets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For applications needing control of larger debris like animal hair and/or bedding. Protects and extends life of HEPA filter.
| Depth (English) Exterior | 0.5 in. |
|---|---|
| Includes | Washable/reusable metal screen-type prefilter, Optic White towel catch, hardware and bracket |
| Height (Metric) | 15.7 cm |
| Depth (English) | 0.5 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Purifier Logic and Logic Biosafety Cabinets |
| Product Type | Filter |
| Depth (Metric) Exterior | 1.3 cm |
| Filter Type | Screen Prefilter |
| For Use With (Application) | Needing control of large debris, animal hair and dander |
| Height (English) | 6.2 in. |
Labconco™ Logic™ Vue Cable Safety Interlock
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provides interface between the Logic Vue and automation devices that employ a safety interlock
Labconco Logic Telescoping Stand with Casters
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Welded telescoping base stand with casters for 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Labconco™ Biosafety Cabinet Telescoping Base Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to support Logic™ Class II Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Optic White epoxy-coated steel frame. Available with fixed leveling feet or casters.
| Height (Metric) | 69.9 to 87.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 29 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Base Assembly |
| Depth (Metric) | 73.7 cm |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 27.5 to 34.5 in. |
Labconco UV Lamp Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
UV lamp kit for 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Labconco™ Logic™ Particle Counter Integration Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Particle Counter Integration Kit for Logic biosafety cabinets. Allows quick identification of particulate level in biosafety cabinet.
Labconco™ Biosafety Cabinet Telescoping Base Stand with Shelf (Non-welded)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to support Logic™ Class II Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Optic White epoxy-coated steel frame. Available with fixed leveling feet.
| Includes | Base Stand with fixed leveling feet |
|---|---|
| Height (Metric) | 69.9 to 87.6 cm |
| Depth (English) | 29 in. |
| Description | Telescoping base stand with fixed leveling feet and shelf (non-welded) |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Base Assembly |
| Depth (Metric) | 73.7 cm |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 27.5 to 34.5 in. |
Thermo Scientific™ Height Adjustable Floor Stand for Herasafe™ 2030i
For use with Herasafe 2030i Biological Safety Cabinets
| Height (Metric) | 680 to 880 mm |
|---|---|
| Description | Charcoal Gray |
| Product Type | Height Adjustable Floor Stand |
| Depth (Metric) | 800 mm |
| Height (English) | 26.7 in. to 34.6 in. |
Labconco™ SoLo™ Hydraulic Lift Base Stand, China/Australia Plug
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to support Logic™ Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Hydraulic lift stand lowers for passage of biosafety cabinets through standard doorways. Infinitely adjustable, provides work surface heights up to 37 in. Optic White epoxy-coated steel frame.
| Includes | Hydraulic Stand, Casters, Installation Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 102.9 to 152.4 cm |
| Depth (English) | 34.3 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Adjustable Stand |
| Depth (Metric) | 87.1 cm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 40.5 to 60 in. |
Labconco™ SoLo™ Hydraulic Lift Base Stand, UK Plug
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to support Logic™ Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Hydraulic lift stand lowers for passage of biosafety cabinets through standard doorways. Infinitely adjustable, provides work surface heights up to 37 in. Optic White epoxy-coated steel frame.
| Includes | Hydraulic Stand, Casters, Installation Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 102.9 to 152.4 cm |
| Depth (English) | 34.3 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Adjustable Stand |
| Depth (Metric) | 87.1 cm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 40.5 to 60 in. |
Labconco™ Fluorescent Light Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Provide interior lighting for the XPert™ Balance Enclosure, Protector™ XVS Ventilation Station, or the Demonstration Hood
| Product Type | Conversion Kit |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | XPert Enclosures |
| Weight (English) | 15 lb. |
| For Use With (Application) | Light Kit |
| Height (English) | 3 in. |
Labconco Logic IV Bar Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
IV bar kit for 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Labconco Logic Telescoping Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Welded telescoping base stand for 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.