Biosafety Cabinet Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (5)
- (2)
- (1)
- (12)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (32)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (17)
- (20)
- (1)
- (1)
- (21)
Filtered Search Results
Labconco™ SoLo™ Hydraulic Lift Base Stand, China/Australia Plug
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to support Logic™ Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Hydraulic lift stand lowers for passage of biosafety cabinets through standard doorways. Infinitely adjustable, provides work surface heights up to 37 in. Optic White epoxy-coated steel frame.
| Includes | Hydraulic Stand, Casters, Installation Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 102.9 to 152.4 cm |
| Depth (English) | 34.3 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Adjustable Stand |
| Depth (Metric) | 87.1 cm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 40.5 to 60 in. |
Labconco™ Twist Lock Power Cord, 20 A
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Twist Lock Power Cord for use with Logic™ biosafety cabinets, 20 A - IEC-C19 connector with NEMA L5-20 plug, 12 ft., North America, 20 A.
Labconco Logic Non-welded Stand
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Telescoping base stand for for 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Labconco Logic Non-welded Stand with Casters
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Telescoping base stand with casters for for 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Universal Piping for Thermo Scientific™ 1300 Series A2 Biological Safety Cabinets
Factory-installed Universal Air/Gas Piping
Labconco™ SoLo™ Hydraulic Lift Base Stand, Schuko Plug
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to support Logic™ Class II, Type A2 Biological Safety Cabinets and PuriCare™ Procedure Stations. Hydraulic lift stand lowers for passage of biosafety cabinets through standard doorways. Infinitely adjustable, provides work surface heights up to 37 in. Optic White epoxy-coated steel frame.
| Includes | Hydraulic Stand, Casters, Installation Hardware |
|---|---|
| Height (Metric) | 102.9 to 152.4 cm |
| Depth (English) | 34.3 in. |
| For Use With (Equipment) | Labconco Class II Biosafety Cabinets |
| Product Type | Adjustable Stand |
| Depth (Metric) | 87.1 cm |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Ports | None |
| For Use With (Application) | Biosafety |
| Height (English) | 40.5 to 60 in. |
Labconco™ Twist Lock Power Cord, 15 A
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Twist Lock Power Cord for use with Logic™ biosafety cabinets, 15 A - IEC-C13 connector with NEMA L5-15 plug, 12 ft., North America, 15 A.
Labconco™ Logic™ and Procedure Station Class II Type A2 Airflow Sensor
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Designed to work with Optic White Logic and PuriCare Procedure Stations. Allows display of inflow and downflow velocities on display screen. Select part number based on exhaust requirements. Requires installation and certifier calibration.
| Includes | Sensor and installation hardware |
|---|---|
| Width (Metric) Exterior | 10.2 in. |
| Height (Metric) | 5.1 cm |
| Depth (English) | 4 in. |
| Product Type | Airflow Sensor |
| Depth (Metric) | 10.2 cm |
| Width (English) Interior | 4 in. |
| Width (English) Exterior | 4 in. |
| Height (English) | 2 in. |
| Width (Metric) Interior | 10.2 in. |
Labconco Logic A2 Airflow Sensor
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Airflow sensor kit for recirculating 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Labconco™ Ultraviolet Lamp Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For Optic White Logic™ Biosafety Cabinets and PuriCare Procedure Stations.
Labconco Heavy Duty Caster Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Heavy duty caster kit for loads up to 1500 lb.
Labconco™ Logic Vue Connection Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Kit to connect two Logic Vue Class II Enclosures together for an expanded work area.
Labconco Logic A2 Airflow Sensor
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Airflow sensor kit for recirculating 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.
Labconco™ Logic™ Remote Communication Board
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For connecting Class II Type A2 Optic White Logic and PuriCare Procedure Stations to remote blowers or building management systems.
Labconco Ventus II Canopy
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ventus II Canopy kit for 8 ft. Logic Biosafety Cabinets.