Furniture
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Vinyl Chair - Medium Bench Height with Round Tube Base, Seat Tilt, and Casters in Grade B Vinyl
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fisherbrand™ Vinyl Chairs with Round Tube Base are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments, fixed foot ring, and self-braking casters. Antibacterial/Antifungal Grade B vinyl in a variety of colors will suit any work space.
| Load Bearing Capacity (English) | 300 lb. |
|---|---|
| Warranty | 15 year parts, lifetime on pneumatic lift, 5 year on upholstery |
| Depth (English) | 18 in. |
| Width (English) | 19 in. |
| With Tilt | Yes |
| Footrest | No |
| Seating Height | Medium Bench Height |
| Foot Type | Black dual-wheel, self-braking, non-marring casters (suitable for both hard and carpeted floors) |
| Width (English) Base | 25 in. |
| Material | Vinyl |
| Adjustable (Height) | 25.25 to 33 in. |
| Adjustable | Yes (Pneumatic) |
| With Backrest | Yes |
| With Armrest | No |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 136 kg |
| Thickness (English) Seat | 2.5 in. |
| With Lumbar Support | Yes |
| Product Type | General Seating Chair |
| With Casters | Yes |
| Back Style | Standard |
| Seat Tilt | Ergonomic 8 degree forward and 3 degree backward seat tilt locks in place |
| Weight (English) | 33 lb. |
| Seating Type | Medium Bench Height |
| Base Material | Powder-coated Steel |
| Base Style | Powder-coated steel with fixed foot ring |
Fisherbrand™ Class 10 Polyurethane Clean Room Chair - Medium Bench Height with Casters in Black Polyurethane
Fisherbrand™ Polyurethane Clean Room Chairs are height adjustable for 36 in. work surfaces and feature ergonomic adjustments and self-braking casters. Self-skinning polyurethane is chemical, soil, and puncture resistant and easily cleaned making it ideal for clean room environments.
Fisherbrand™ Electronic Drive Height Adjustable Stainless Steel Table
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Electronic Drive height Adjustable Stainless Steel Tables have an all Type 304 stainless steel construction with 2 in. square tube legs and leveling feet.
| Height (Metric) | 76.2 to 104.1 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | 30 to 41 in. |
| Adjustable | Yes |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 30 to 41 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Foot Rest
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stainless Steel Foot Rests are constructed from heavy gauge Type 304 stainless steel with an all-welded construction.
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Lab Wall Shelves with Upturned Bookends
Stainless Steel Lab Wall Shelves with Upturned Bookends have an all type 304 stainless steel construction and include 16 gauge 1 in. wide uprights with laser cut notches for shelf attachment/mounting.
| Includes | Shelving Assembly |
|---|---|
| Height (Metric) | 92.7 cm |
| Depth (English) | 12 in. |
| No. of Shelves | 3 |
| With Casters | No |
| Product Type | Wall Shelf |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| Color | Silver |
| Material | Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Storage Shelving |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Adjustable | Yes |
| Height (English) | 36.5 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Casters and Perforated Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Casters & Perforated Top have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Stainless Steel Hand Sink
Stainless Steel Hand Sinks are constructed of heavy duty Type 304 stainless steel and include a backsplash and outer marine edge.
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters comes with extra heavy duty vibration isolation locking, swivel casters that have a ratchet style leveling function. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Width (English) | 36 in. |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Cabinet Type | Table |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Includes | Table |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. UDL |
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 x 2 in. Tubular Steel |
| Warranty | 2 Years |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | 30 to 36 in. |
| Adjustable | Yes |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg UDL |
| Product Type | Steel Table |
| Wheel Type | Vibration Isolation Casters |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Leveling Glides and Solid Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Leveling Glides have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Height (Metric) | 91.8 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Color | Silver |
| No. of Drawers | None |
| Adjustable (Height) | No |
| Adjustable | No |
| Includes | Table Assembly |
| With Casters | No |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | #4 Finish |
| Height (English) | 36.125 in. |
Fisherbrand™ Open Loop Hangers
Hangers can be used with Free Standing or Wall Mounted Gowning Racks.
| Product Type | Hanger |
|---|---|
| Quantity | 1 Hanger |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 36 in. |