Shelving Posts and Accessories
- (11)
- (3)
- (12)
- (1)
- (6)
- (21)
- (3)
- (4)
- (7)
- (6)
- (8)
- (4)
- (2)
- (1)
- (4)
- (79)
- (51)
- (21)
- (6)
- (38)
- (12)
- (21)
- (5)
- (11)
- (39)
- (1)
- (9)
Filtered Search Results
Mott Manufacturing Sigma Flex™ Laboratory Furniture Component, Steel Shelves
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For use on Sigma Flex unit
| Warranty | Two years from date of shipment |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Product Type | Shelf |
| For Use With (Equipment) | Sigma Flex™ Unit |
| Depth (Metric) | 30.4 cm |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA, ISO9001:2008 |
Mott Manufacturing Sigma Flex™ Laboratory Furniture Component, Outer Shelf Bracket
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pair of shelf brackets for use on Sigma Flex unit
| Warranty | Two years from date of shipment |
|---|---|
| Depth (English) | 12 in. |
| Product Type | Outer Shelf Bracket |
| For Use With (Equipment) | Sigma Flex™ or Sigma Cart™ |
| Depth (Metric) | 30.4 cm |
| Color | Gray |
| Material | Steel |
| Certifications/Compliance | SEFA, ISO9001:2008 |
Metro Super Erecta Solid Shelf
Super Erecta Solid Shelf are made of Premium Autoclavable/Cart-Washable Type 316 Stainless Steel.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Product Type | Extra Shelf |
| With Casters | No |
| Autoclavable | Autoclavable |
Metro™ Super Adjustable Super Erecta™ Wire Shelf, Chrome Finish
Unique, open-wire design of chrome finish shelf permits many configurations, free circulation of air, and minimizes dust accumulation.
| Includes | Four non conductive sleeve/wedges |
|---|---|
| Product Type | Wire Shelf |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ adjustable shelving system |
| Material | Chrome |
| For Use With (Application) | Ideal for Drying, Non-corrosive Environments |
Metro™ MetroMax i™ Solid Polymer Shelf
Customize your lab as you see fit. As part of the MetroMax i system, MetroMax i Solid Polymer Shelves allow you to create your own made-to-order shelving system.
| Includes | Mat, frame, four wedge lock connectors |
|---|---|
| Material | Polymer |
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelf, Chrome Finish
Wire shelves in chrome finish allow adjustable configurations when used with Metro Super Erecta shelving systems.
| Includes | Plastic sleeves and wedges |
|---|---|
| Product Type | Wire Shelf |
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ shelving system |
| Material | Chrome |
Metro™ Super Erecta™ Chrome Wire Shelf, Brite Finish
Chrome wire shelf in brite finish is easily adjustable, offering multiple storage configurations when used with Metro Super Erecta shelving systems.
| Includes | Plastic sleeves and wedges |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Metro™ Super Erecta™ shelving system |
| Material | Chrome |
| Finish | Brite |
Metro™ Super Erecta™ Wire Shelf, Metroseal 3 with Microban™ Finish
Wire shelves are easily adjustable and the Metroseal 3 green epoxy with Microban™ finish promotes easy cleaning. For use with Metro Super Erecta shelving systems.
| Product Type | Wire Shelf |
|---|---|
| Finish | Metroseal 3 with Microban |
Fisherbrand™ Bench Mounted Reagent Poles
Fisherbrand™ Bench Mounted Reagent Poles are used to make stackable shelving on an island or peninsula. Poles can be stacked to make multiple tier shelving.
| Includes | Installation Hardware |
|---|---|
| Diameter (English) | 1 in. |
| Width (English) | 1 in. |
| Product Type | Reagent Pole |
| Depth (Metric) | 2.5 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Width (Metric) | 25 mm |
Fisherbrand™ Bookend Shelf Bracket
Fisherbrand™ Bookend Shelf Brackets can be attached to an island stanchion or wall standard to support shelves.
| Includes | Bookend Bracket |
|---|---|
| Height (Metric) | 15.2 cm |
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Material | Steel (14 ga.) |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Height (English) | 6 in. |
Fisherbrand™ Notched Phenolic Shelving
Fisherbrand™ Notched Phenolic Shelving is made out of chemical resistant black phenolic resin. Notched to create a pass-thru shelf with island stanchions.
| Height (Metric) | 2.5 cm |
|---|---|
| Product Type | Notched Shelf |
| Color | Black |
| Material | Phenolic |
| Height (English) | 1 in. |
Fisherbrand™ Undermount Shelf Bracket
Fisherbrand™ Undermount Shelf Brackets can be attached to an island stanchion or wall standard to support shelves.
| Includes | Undermount Bracket |
|---|---|
| Height (Metric) | 11.4 cm |
| Width (English) | 1 in. |
| Color | White |
| Material | Steel (14 ga.) |
| Width (Metric) | 25 mm |
| Height (English) | 4.5 in. |
Fisherbrand™ Plastic Label Holder
Plastic Label Holder provides easy identification of shelf contents or section. All label holders can accommodate up to a 1 1/2 in. tall label.
| Includes | Label Holder |
|---|---|
| Height (Metric) | 5.1 cm |
| Warranty | 2 Years |
| With Casters | No |
| For Use With (Equipment) | Wire Shelving |
| Color | Clear |
| For Use With (Application) | Label Holder |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 2 in. |
| Includes | Wall Standard |
|---|---|
| Depth (English) | 1 in. |
| Width (English) | 1.5 in. |
| Product Type | Wall Standard |
| Depth (Metric) | 2.5 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Width (Metric) | 38 mm |
Fisherbrand™ Rear Retaining Lip
Fisherbrand™ Rear Retaining Lips provide a rear lip for island or peninsula shelving.
| Height (Metric) | 5.1 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 2 in. |
| Product Type | Rear Retaining Lip |
| Depth (Metric) | 5.1 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Height (English) | 2 in. |