DMEM Cell Culture Media
- (121)
- (16)
- (1)
- (2)
- (48)
- (15)
- (65)
- (23)
- (52)
- (11)
- (3)
- (2)
- (60)
- (1)
- (8)
- (47)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (48)
- (56)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (15)
- (60)
- (3)
- (4)
- (3)
- (27)
- (71)
- (20)
- (6)
- (46)
- (14)
Filtered Search Results
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Ambient |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Glutamine,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
Gibco™ DMEM, low glucose, GlutaMAX™ Supplement, pyruvate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
|---|---|
| With Additives | GlutaMAX,Low Glucose,Sodium Pyruvate,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No HEPES |
| Classification | Animal Origin-free |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1X |
| Sterility | Sterile-filtered |
Gibco™ DMEM, powder, high glucose
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Form | Powder |
|---|---|
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
Gibco™ Advanced DMEM
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium that allows the culture of mammalian cells with reduced Fetal Bovine Serum (FBS) supplementation.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | MDBK, HepG2, COS-7, A549, MDCK, WI-38, and Vero |
| Content And Storage | Storage conditions: 2-8° C. Protect from light Shipping conditions: Ambient Shelf life: 12 months from date of manufacture |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Phenol Red,Sodium Pyruvate,Non Essential Amino Acids (NEAA) |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Reduced Serum |
Gibco™ DMEM, no glucose
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ DMEM, high glucose, pyruvate, no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Phenol Red,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Gibco™ DMEM, high glucose, no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Line | HeLa, 293, Cos-7, and PC-12 |
| Form | Liquid |
| Without Additives | No Glutamine,No HEPES,No Sodium Pyruvate |
| Manufacturing Quality | cGMP-compliant under the ISO 13485 standard |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile-filtered |
| Cell Type | Primary Fibroblasts, Neurons, Glial Cells, HUVECs, Smooth Muscle Cells |
| Sterilization Method | Sterile-filtered |
| With Additives | High Glucose,Phenol Red |
| Product Type | DMEM (Dulbecco's Modified Eagle Medium) |
| Classification | Animal Origin-free |
| Shelf Life | 12 Months From Date of Manufacture |
| Product Line | Gibco |
| Serum Level | Standard Serum Supplementation |
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM)
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Sterile IVD classical media. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) is substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal that ensures improved stability over the original formulation.
Corning™ DMEM with L-Glutamine, 1g/L Glucose and Sodium Pyruvate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM with L-Glutamine, 1g/L Glucose and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.
Cytiva HyClone™ Dulbecco's Low Glucose Modified Eagles Medium
Support cell culture growth and biomanufacturing processes with HyClone™ Dulbecco's Low Glucose Modified Eagles Medium (DMEM), manufactured using ISO 9001:2000-certified processes.
| Content And Storage | 2° to 8°C, away from light |
|---|---|
| Sterilization Method | 0.1 μm Sterile-filtered |
| With Additives | Glucose,Glutamine,Sodium Pyruvate |
| Product Type | DMEM/Low glucose with L-glutamine, sodium pyruvate |
| Form | Liquid |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Sterility | Sterile-filtered |
Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ Dulbecco's Modification of Eagle's Medium (DMEM) 1X1, Powder is hybridoma tested.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | DMEM Media |
Gibco™ DMEM, high glucose, NEAA, no glutamine
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Dulbecco's Modified Eagle Medium (DMEM) is a widely used basal medium for supporting the growth of many different mammalian cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MP Biomedicals™ Dulbecco's MEM, 1X Liq., w/o L-Glut., i-Inositol
Ideally suited for supporting and maintaining a vast range of mammalian cell types.
Corning™ Iscove's Modification of DMEM
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ Iscove's Modification of DMEM is a highly enriched synthetic medium optimized for rapidly proliferation cultures of high cell density.
| Content And Storage | 2° to 8°C |
|---|---|
| Product Type | Iscove's Modification of DMEM media |
| Form | Liquid |
| pH | 7 to 7.4 |
| Shelf Life | 12 Months |
| Concentration | 1 X |
| Sterility | Sterile |
Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Substitution of Pyridoxine HCl for Pyridoxal ensures improved stability over original formulation. Corning™ DMEM With 4.5g/L Glucose, Without L-Glutamine and Sodium Pyruvate is hybridoma tested.