Rat Secondary Antibodies
Secondary antibodies where rat is the host species. Secondary antibodies must be raised against the host species of the primary antibody. Includes different antigens, classifications, conjugations, and isotypes.
Applications
- (4)
- (68)
- (22)
- (3)
- (19)
- (4)
- (13)
- (23)
- (9)
- (3)
- (1)
- (60)
- (15)
Classification
- (1)
- (60)
- (14)
Host Species
- (75)
Quantity
- (8)
- (15)
- (6)
- (13)
- (2)
- (9)
- (8)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (5)
Target Species
- (61)
- (14)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
81
results
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG2a (Heavy chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide |
| Immunogen | Purified IgG from BALB/c mice. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | LO-MG2a-7 |
Invitrogen™ Rat anti-Mouse Kappa Light Chain Secondary Antibody, HRP
Rat Monoclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Frozen),Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse Kappa Light Chain |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Gene Alias | Iglc |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 50% glycerol and 0.01% thimerosal |
| Immunogen | Purified mouse IgG1 kappa. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | LO-MK-1 |
Invitrogen™ Rat anti-Mouse IgG2a Secondary Antibody
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG2a |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Mouse IgG2a. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | LO-MG2a-3 |
Invitrogen™ Rat anti-Mouse IgG (H+L) Secondary Antibody, HRP
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG (H+L) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 4mg/mL BSA, 40% glycerol and 0.19% Kathon™ CG; pH 7.4 |
| Immunogen | Gamma Immunoglobin. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | LO-MG-7, LO-MG-1-2, and LO-MG3-7 |
Invitrogen™ Rat anti-Mouse IgG1 Secondary Antibody, HRP, eBioscience™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 50% glycerol and no preservative; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | M1-14D12 |
Invitrogen™ Rat anti-Mouse IgG1 Secondary Antibody, HRP, eBioscience™
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | 4°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | HRP |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with no preservative; pH 7.2 |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | M1-14D12 |
Invitrogen™ Rat anti-Mouse IgM (Heavy chain) Secondary Antibody
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Flow Cytometry,Immunohistochemistry,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgM (Heavy chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide; pH 7.4 |
| Immunogen | Mouse IgM. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | LO-MM-9 |
Invitrogen™ Rat anti-Mouse IgG1 Secondary Antibody
Rat Monoclonal Secondary Antibody
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunoprecipitation,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG1 |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Purified |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide |
| Immunogen | IgG gamma 1. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | LO-MG1-2 |
ProteinSimple PROTEIN SIMPLE USA
NC3968041 ANTIHUMAN IGG DETECTION MODULE
Encompass Procurement Services
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Promotions Available
Mouse IgE Antibody, R&D Systems™
Mouse IgE Antibody, R&D Systems™
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rat Monoclonal Antibody
Rat anti-Mouse IgE Heavy Chain Secondary Antibody (LO-ME-3), Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rat Monoclonal Antibody
Rat anti-Rabbit IgG (H+L) Secondary Antibody, PE, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rat Polyclonal Antibody
Rat anti-Rabbit IgG (H+L) Secondary Antibody, Allophycocyanin, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rat Polyclonal Antibody
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Mouse |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | ELISA,Western Blot |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG1 |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG3 (Heavy chain) |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein G |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 0.1% sodium azide |
| Immunogen | Polyclonal mouse IgG. |
| Classification | Monoclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
| Clone | LO-MG3-13 |
Rat Pure-Blot anti-Mouse IgG (H+L) Secondary Antibody (eB144), Biotin, Novus Biologicals™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rat Monoclonal Antibody