DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (19)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (97)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Matrix | Lysing matrix K |
|---|---|
| Bead Type | Zirconium silicate |
| Capacity | 2 mL |
| Sample Type | Bone,Spores,Animal Tissues,Fixed Samples,Ancient and Dried Samples |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid isolation and purification |
| RNase | RNase-free |
Applied Biosystems™ PrepSEQ™ Residual DNA Sample Preparation Kit
The Applied Biosystems PrepSEQ Residual DNA Sample Preparation Kit is optimized for highly efficient DNA recovery from complex mixtures of proteins, buffers, and salts which are typical of samples that need to be quantitated for residual host cell line DNA.
Invitrogen™ MagMAX™-96 DNA Multi-Sample Kit
MagMAX™ DNA Multi-Sample 96-Well Kits are designed for rapid purification of high-quality genomic DNA from a variety of sample types including blood and blood cards, tissue, mouse tails, buccal swabs, buffy coats, and cultured cells.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Target | Genomic DNA |
|---|---|
| Format | Kit |
| Product Type | DNA Multi-Sample Kit |
| Final Product Type | Genomic DNA |
| Sample Type | Blood,Buccal Samples,Cells,Tissue |
| Isolation Technology | Magnetic Bead |
| High-throughput Compatibility | High-throughput Compatible, Not High-throughput Compatible (Manual), Automated Protocols |
| For Use With (Application) | Genotyping, Real-Time Quantitative PCR (qPCR), PCR, Sequencing |
| Product Line | MagMAX |
Applied Biosystems™ PrepSEQ™ 1-2-3 Mycoplasma Nucleic Acid Extraction Kit
The Applied Biosystems PrepSEQ 1-2-3 Nucleic Acid Extraction Kit rapidly extracts Mycoplasma genomic DNA from 100 μL sample volumes of research cell lines, stem cell lines, and cell and tissue therapy samples.
Applied Biosystems™ PrepSEQ™ Express Nucleic Acid Extraction Kit
The PrepSEQ Express Nucleic Acid Extraction Kit contains pre-filled reagents and plastic tubes and tips to perform hands-free extraction of purified nucleic acid from 52 samples.
BD MAX™ DNA MMK SPC
A complete PCR reagent mix for amplification of DNA that contains primers and probes to detect BD's sample processing control.
MP Biomedicals™ Lysing Matrix E, 96-tube Rack
Lysing Matrix E tubes contain 1.4 mm ceramic spheres, 0.1 mm silica spheres, and one 4 mm glass bead. Used to grind soil, sediment, water, feces, sludge, compost, rhizosphere. For use on FastPrep™ instruments or any bead beater.
| No. of Reactions | 96 |
|---|---|
| Bead Type | 1.4 mm Ceramic Spheres, 0.1 mm Silica Spheres, 4 mm Glass Beads |
| For Use With (Equipment) | FastPrep-96 |
| Sample Type | Soil,Environmental,Feces |
| DNase | Dnase-free |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals SPINeasy™ DNA Maxi Kit for Soil
Soil samples represent a highly complex and variable environment, making microbial DNA analysis particularly challenging.
MP Biomedicals™ TeenPrep™ Lysing Matrix E, 15 mL Tubes
TeenPrep™ Lysing Matrix E contains ceramic spheres, silica spheres and glass beads for grinding soil, feces, sludge and other environmental samples.
| Content And Storage | Room Temperature |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix E |
| Bead Type | 1.4 mm Ceramic Spheres, 0.1 mm Silica Spheres, 4 mm Glass Beads |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Soil,Environmental,Feces |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals™ Lysing Matrix C, Bulk
Lysing Matrix C contains 1 mm silica spheres. Lysing Matrix C is used primarily for lysis of yeast, fungi, molds, spores and filamentous algae.
MP Biomedicals™ Gnome™ DNA Isolation Kit
Gnome™ DNA Isolation Kit offers a rapid and efficient method for isolation of high molecular weight genomic DNA from bacteria, plant, yeast, blood cells and other mammalian cells and tissues of all types.
| Includes | Cell Lysis/Denaturing Solution, RNase Mixx, Protease Mixx, Salt Out Mixture, Cell Suspension Solution |
|---|---|
| Format | Kit |
| Product Type | Gnome™ DNA Isolation Kit |
| Sample Type | Blood,Tissues,Yeast,Bacteria,Plant |
| pH | Cell Lysis/Denaturing Solution pH range: 6.2 to 6.9, Salt-out Mixture pH range: 6.0 to 6.8, Cell Suspension Solution pH range: 8.0 to 8.2 |
| Sample Volume | 20 to 50 mg wet weight bacterial cell pellet, Up to 250 mg plant tissue, 2 to 5 x 107 nucleated white blood cells, 50 to 250 mg mammalian tissue, ∼1 to 5 x 108 yeast cell pellet |
| Yield | 100 μg |
Thermo Scientific™ Resuspension Solution for GeneJET Plasmid Maxiprep Kit
Thermo Scientific GeneJET Resuspension Buffer is a component of the GeneJET Plasmid Maxiprep Kit and may be purchased separately.
MP Biomedicals MagBeads FastDNA Kit for Feces
Processes both fresh and frozen human and animal feces with complete DNA extraction in under 60 minutes.
Applied Biosystems™ MicroSEQ™ ID Purification Combo Kit v2.0, with 8-strips kit
The MicroSEQ ID Purification Combo Kit v2.0 includes reagents for post-PCR and post-sequencing clean-up in the MicroSEQ ID microbial identification workflow.
MP Biomedicals™ BigPrep™ Lysing Matrix Y, 50 mL Tubes
Lysing Matrix Y contains 0.5 mm diameter yttria-stabilized zirconium oxide beads and is used to lyse yeast, fungi and algae.
| Includes | Each tube contains 0.5mm dia. Yttria-Stabilized Zirconium Oxide beads |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix Y |
| Bead Type | Yttria-stabilized Zirconium Oxide |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Animal Tissues,Plants,Insects |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |