Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (69)
- (5)
- (1)
- (26)
- (27)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (8)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
Invitrogen™ UltraPure™ Buffer-Saturated Phenol
UltraPure™ Buffer-Saturated Phenol is used in the purification of nucleic acids. The reagent, which consists of UltraPure™ Phenol that has been saturated with Tris-HCl buffer, is already buffer equilibrated to pH >7.4.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in refrigerator (2–8°C). |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | Molecular Biology Grade |
| pH | 7.4 |
| Chemical Name or Material | Phenols |
| Product Line | UltraPure |
| CAS | 9005-65-6 |
|---|---|
| Synonym | Polyoxyethylene(20)sorbitan monooleate |
Polysorbate 20
CAS: 9005-64-5 Molecular Formula: C26H50O10 Synonym: Polyoxyethylene(20)sorbitan monolaurate
| CAS | 9005-64-5 |
|---|---|
| Synonym | Polyoxyethylene(20)sorbitan monolaurate |
| Molecular Formula | C26H50O10 |
Promega Herring Sperm DNA
Produces fragments with a size range of 80% between 100-3,000 base pairs; free of DNase or RNase activity.
| Content And Storage | -30°C to -10°C |
|---|---|
| DNase | Yes |
| Concentration | 10 μg/μL |
| For Use With (Application) | Blocking agent in hybridizations or as carrier DNA |
Thermo Scientific™ Formamide
Prepare hybridization cocktails and various denaturing solutions used with nucleic acids using this highly pure formulation of formamide denaturant.
Thermo Scientific Chemicals Dodecyl sulfate, sodium salt, 99%, for biochemistry
CAS: 151-21-3 Molecular Formula: C12H25NaO4S,C12H25NaO4S
| CAS | 151-21-3 |
|---|---|
| Molecular Formula | C12H25NaO4S,C12H25NaO4S |
Invitrogen™ Guanidine Thiocyanate
Guanidine Thiocyanate is an ultrapure, molecular biology grade reagent. It is free of detectable nuclease and protease activity and is a strong protein denaturant, as both the guanidinium cation and the thiocyanate anion are chaotropic agents.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
BD Pharmingen™ Hoechst 34580 Reagent
For the fluorescent staining of DNA and nuclei in live or fixed cells. Hoechst 34580 is a bisbenzimidazole dye with high specificity for binding to double-stranded DNA.
| Form | Liquid |
|---|---|
| Product Type | DNA labeling reagents |
| Color | Clear |
| Synonym | DCA in Toluene |
| Concentration | 10% (v/v) |
Poloxamer 188
Molecular Formula: C5H10O2 Synonym: Pluronic™ F-68; Polyoxyethylene-polyoxypropylene block copolymer
| Synonym | Pluronic™ F-68; Polyoxyethylene-polyoxypropylene block copolymer |
|---|---|
| Molecular Formula | C5H10O2 |
Thermo Scientific™ Tris
Perform a variety of protein and molecular biology methods. Thermo Scientific™ Pierce™ Tris is a standard Tris buffering reagent available in a 1kg pack.
MilliporeSigma™ Chemicon™ Dextran Sulfate 50% Solution
Used as additive in probe hybridization solutions.
Thermo Scientific Chemicals Ethidium Bromide, Electrophoresis Reagent, 98% (dry weight)
CAS: 1239-45-8 Molecular Formula: C21H20BrN3,C21H20BrN3 Synonym: 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide
| CAS | 1239-45-8 |
|---|---|
| Synonym | 3,8-Diamino-5-ethyl-6-phenylphenanthridinium bromide; Homidium bromide |
| Molecular Formula | C21H20BrN3,C21H20BrN3 |
Novus Biologicals™ Pinacidil Monohydrate K+ channel activator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
K+ channel activator
| Target | Pinacidil Monohydrate K+ channel activator |
|---|---|
| Content And Storage | Store at 4°C short term. Aliquot and store at -20°C long term. Avoid freeze-thaw cycles. |
| CAS | 85371-64-8 |
| Form | Powder |
| Purity | >98% (HPLC); NMR (conforms) |
| Molecular Formula | C13H19N5· H2O |
| Source | Synthetic |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ OmniPur™ IPTG
Inducer for β-galactosidase, an enzyme that promotes lactose utilization.
| Content And Storage | 2°C to 8°C |
|---|---|
| Description | IPTG, Crystalline Powder |
| Purity | Molecular Biology Grade |