Miscellaneous Molecular Biology Reagents
- (7)
- (5)
- (4)
- (2)
- (69)
- (5)
- (1)
- (26)
- (27)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (8)
- (6)
- (2)
- (3)
- (5)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (2)
- (3)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Calbiochem™ 5-Bromo-2'-deoxyuridine
Can be used both in vitro and in vivo to label DNA during DNA synthesis where it is incorporated into DNA in place of thymidine
| Content And Storage | Store at +15°C to +30°C |
|---|---|
| CAS | 59-14-3 |
| Form | Solid |
| Color | White |
| Purity | ≥98% by HPLC |
| Synonym | 5-BrdU |
| Formula Weight | 307.1g/mol |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Chondroitin Sulfate, Bovine Trachea
Fundamental component of connective tissue
Invitrogen™ UltraPure™ Guanidine Hydrochloride
UltraPure Guanidine Hydrochloride is a strong protein denaturant. In a highly concentrated (5 to 6M) guanidine hydrochloride solution, many proteins unfold and separate into their constituent polypeptide chains.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
MilliporeSigma™ Novagen™ Pellet Paint™ NF Co-Precipitant
Useful substitute for the original Pellet Paint Co-Precipitant in applications where fluorescent detection is used
| Content And Storage | Store at −20°C |
|---|---|
| Label or Dye | Non-fluorescent |
Novus Biologicals™ Tropodithietic acid Broad spectrum antibiotic
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Broad spectrum antibiotic
MilliporeSigma™ Calbiochem™ OmniPur™ Sodium Dodecyl Sulfate Solution, 20%
For use in molecular biology applications.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Calcineurin Assay Kit, Colorimetric
Non-radioactive, convenient 1-step detection assay kit
BD Pharmingen™ Indo-1 AM Dye
Cell-permeant dye that can be used to measure intracellular ionized calcium concentration, [Ca2+]i. Indo-1 AM is a ratiometric dye: with UV excitation, the ratio of emission around 410nm to the emission around 485nm can be used to measure intracellular ionized calcium concentration.
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Aquacide II
Highly viscous salt useful for concentration of proteins and other macromolecules and can be used for rapid removal of water from dialysis tubing
| Content And Storage | Store at +15°C to +30°C |
|---|---|
| CAS | 9004-32-4 |
| Form | Solid |
| Color | White |
| Formula Weight | 500000g/mol |
BD Cell Enrichment Cocktail
For negative selection of untouched memory CD4+ helper T cells from peripheral blood
| Includes | Biotin mouse Anti-Human CD8, clone SK1, CD11b, clone ICRF44, CD16, clone 3G8, CD19, clone HIB19, CD36, clone CB38, CD41a, clone HIP8, CD45RA, clone HI100, CD56, clone B159, CD123, clone 9F5, CD235a (Glycophorin A), clone GA-R2 (HIR2), gd TCR, clone B1 |
|---|---|
| Content And Storage | In aqueous buffered solution containing BSA™ 0.09% sodium azide at 4°C |
| For Use With (Equipment) | Flow cytometer |
| Quantity | 5 mL |
| For Use With (Application) | For negative selection of untouched memory CD4+ helper T cells from peripheral blood, magnetic cell separation |
MP Biomedicals™ IPTG Powder
Induces of α-galactosidase activity in bacteria; suitable for use with X-gal or bluo-gal to detect lac gene activity in cloning procedure
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| pH | 5 to 7 |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Hypoxanthine
Used in conjunction with thymidine and aminopterin for cloning and selection of hybridoma cell lines