Immunohistochemistry Kits and Reagents
- (2)
- (32)
- (9)
- (8)
- (10)
- (3)
- (599)
- (3)
- (4)
- (2)
- (616)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (31)
- (24)
- (14)
- (8)
- (5)
- (1)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (19)
- (726)
- (17)
- (319)
- (33)
- (2)
- (9)
- (157)
- (1)
- (8)
- (2)
- (9)
- (1)
- (4)
- (8)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (31)
- (35)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (31)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (11)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (2)
- (85)
- (38)
- (1)
- (37)
- (20)
- (14)
- (3)
- (49)
- (72)
- (12)
- (3)
- (3)
- (6)
- (37)
- (1)
- (11)
- (37)
- (1)
- (1)
- (33)
- (7)
- (9)
- (1)
- (6)
- (27)
- (8)
Filtered Search Results
BD Human IFN-γ ELISA Kit II
For in vitro quantitative determination of human interferons in serum, plasma, and cell culture samples
R&D Systems™ Mouse TNF-alpha ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Product Type | Mouse TNF-alpha ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole Cells |
| Synonym | APC1 protein, Cachectin, Cachetin, DIF, TNF, TNF, monocyte-derived, TNF-a, TNFA, TNFalpha, TNF-alphacachectin, TNFATNF, macrophage-derived, TNFG1F, TNFSF1A, TNFSF2, TNFSF2TNF superfamily, member 2, tumor necrosis factor, tumor necrosis factor (TNF superfamily, member 2), tumor necrosis factor alpha, Tumor necrosis factor ligand superfamily member 2, tumor necrosis factor-alpha |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
Invitrogen™ PolarScreen™ Glucocorticoid Receptor Competitor Assay Kit, Red
PolarScreen™ Glucocorticoid Receptor Competitor Assay Kit, Red
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ LanthaScreen™ TR-FRET PPAR alpha Coactivator Assay Kit, goat
LanthaScreen™ TR-FRET PPAR alpha Coactivator Assay Kit, goat
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Mouse Mesenchymal Stem Cell Marker Antibody Panel
For the verification of mesenchymal stem/stromal cell identity by flow cytometry
R&D Systems™ Feline IFN-gamma ELISpot Development Module, 5 Plate
Offers an economical alternative to buying separate antibodies
BD BV480 Mouse Anti-Human CD25
CD25 is expressed on regulatory T cells, activated lymphocytes (T and B), and monocytes. BD Horizon™ BV480 Mouse Anti-Human CD25 expression on T and B lymphocytes is upregulated by antigenic or mitogenic stimulation.
| Content And Storage | Store undiluted at 4°C |
|---|---|
| Storage Buffer | Aqueous buffered solution containing BSA and ≤0.09% sodium azide |
| Form | BV480 |
| Product Type | BV480 Mouse Anti-Human CD25 |
| Sample Volume | 5 μL |
| Cross Reactivity | QC Testing: Human; Tested in Development: Rhesus, Cynomolgus, Baboon |
| For Use With (Application) | Flow Cytometry |
Novus Biologicals™ Stomach Slides (Adult Adenocarcinoma, MSS)- Paraffin
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Tissue Slides
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IL-6 Enhanced Sensitivity Flex Set (Bead A7)
Measures human Interleukin-6 (IL-6) in serum, plasma and cell culture supernatant samples
Molecular Probes™ Human Neural Stem Cell Immunocytochemistry Kit
Human Neural Stem Cell Immunocytochemistry Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
R&D Systems™ Porcine IFN-gamma ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Includes | Porcine IFN-gamma Microplate, Biotinylated Detection Antibody, Streptavidin conjugated to Alkaline Phosphatase, Dilution Buffers, Wash Buffer Concentrate, BCIP/NBT Chromogen, Porcine IFN-gamma Positive Control |
|---|---|
| Antigen | IFN-gamma |
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Product Type | Porcine IFN-gamma ELISpot Kit |
| Sample Type | Whole cells |
| For Use With (Application) | Detection of cytokine secreting cells, quantitative sandwich ELISA |
| Cross Reactivity | Pig |
BD Cytometric Bead Array (CBA) Human IP-10; Flex Set, Bead B5
Bead-based immunoassay capable of measuring human interferon-Glc gamma-induced protein-10 (IP-10), also known as CXCL10, in serum, plasma, and cell culture supernatant samples
R&D Systems™ Mouse Granzyme B ELISpot Kit
highly sensitive, microplate-based assays for the detection of cytokine secreting cells
| Antigen | Granzyme B |
|---|---|
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
| Host Species | Mouse |
| Product Type | Mouse Granzyme B ELISpot Kit |
| Gene ID (Entrez) | 3002 |
| Sample Type | Whole Cells |
| Gene Symbol | Gzmb |
| Synonym | C11, CCPI, CGL1, CGL-1, CSPB, CSP-B, CTLA1, CTLA-1, CTSGL1, Fragmentin-2, granzyme B, Granzyme-2, GranzymeB, GRB, GrzB, GZMB, HLP, SECT |
| For Use With (Application) | Diagnostics |
BD Human IL-1β ELISA Kit II
For the quantitative determination of Human IL-1Β in serum, plasma and cell culture supernatant