Antibody and Dye Based Assays
- (3)
- (4)
- (4)
- (4)
- (1)
- (4)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (5)
- (3)
- (12)
- (1)
- (5)
- (4)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (4)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
Filtered Search Results
Novus Biologicals™ DRAQ5™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Content And Storage | Store at 4°C in the dark. Do not freeze. |
|---|
Novus Biologicals™ Lightning-Link (R) Rapid DyLight 488 Antibody Labeling Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Applications: Flow Cytometry
| Content And Storage | Store at -20°C. Avoid freeze-thaw cycles. |
|---|---|
| Conjugate | DyLight 488 |
| Product Type | Rapid DyLight 488 Antibody Labeling Kit |
R&D Systems™ Proteome Profiler Human Protease Array Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Proteome Profiler Human Protease Array Kit requires no specialized equipment and eliminates the need for multiple Western blot experiments.
R&D Systems™ Proteome Profiler Mouse Angiogenesis Array Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Proteome Profiler Mouse Angiogenesis Array Kit requires no specialized equipment and eliminates the need for multiple Western blot experiments.
R&D Systems™ Proteome Profiler Human Protease Inhibitor Array Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Rapid, sensitiv, and economical tool to simultaneously detect the relative changes of 32 protease inhibiting analytes in a single sample
Novus Biologicals™ DRAQ9™
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
| Content And Storage | -20°C |
|---|---|
| For Use With (Application) | Immunocytochemistry/Immunofluorescence, Live Imaging Microscopy |
Novus Biologicals™ Lightning-Link (R) Rapid DyLight 350 Antibody Labeling Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Antibody labeling kit
| Content And Storage | Store at -20°C. Avoid freeze-thaw cycles. |
|---|---|
| Conjugate | DyLight 350 |
| Product Type | Rapid DyLight 350 Antibody Labeling Kit |
Novus Biologicals™ LATEX 400nm Blue Mini Antibody Conjugation Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The LATEX™ Conjugation Kit allows antibodies or proteins to be conjugated to high quality 400 nm blue latex beads quickly and easily.
| Target | LATEX™ 400nm Blue Mini |
|---|---|
| Content And Storage | -20°C |
Novus Biologicals™ Amine Reactive Comp-Bead 2 Population Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Amine Reactive Compensation Beads are designed for labeling amine-reactive dyes (live/dead fixable viability stains) when setting compensation in flow cytometry.
R&D Systems™ Proteome Profiler Human XL Oncology Array
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Proteome Profiler Human XL Oncology Array requires no specialized equipment and eliminates the need for multiple Western blot experiments.
R&D Systems™ Proteome Profiler Human Phospho-Immunoreceptor Array Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Proteome Profiler Human Phospho-Immunoreceptor Array Kit requires no specialized equipment and eliminates the need for multiple Western blot experiments.
BD Fixable Viability Stain 575V
For discrimination of viable from non-viable mammalian cells in multicolor flow cytometric applications. BD Horizon™ Fixable Viability Stain 575V reacts with and covalently binds to cell-surface and intracellular amines. Permeable plasma cell membranes allow for the intracellular diffusion of the dye and covalent binding to higher overall concentrations of amines than in nonpermeable live cells.
Abnova™ CREB Phospho-Specific Array
CREB Phospho-Specific Array includes 174 highly specific and well-characterized phosphorylation antibodies in the CREB pathway.
Abnova™ p53 Signaling Phospho-Specific Array
p53 Signaling Phospho-Specific Array includes 196 highly specific and well-characterized phosphorylation antibodies in the p53 signaling pathway.
Invitrogen™ LanthaScreen™ Tb-labeled Anti-Rabbit Antibody Kit
To facilitate in-house assay development around multiple target classes and assay formats, Tb-labeled species-specific secondary antibodies are available within the LanthaScreen™ Toolbox of assay reagents.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Dry Ice |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Reactivity | Rabbit |
| Conjugate | Lanthanide Chelates, Terbium (Tb) |