Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (79)
- (25)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (4)
- (18)
- (1)
- (1)
- (6)
- (12)
- (1)
- (9)
- (48)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (10)
- (13)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (34)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (53)
- (13)
- (7)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (7)
- (1)
- (9)
- (183)
- (10)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (30)
- (79)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (4)
- (10)
- (4)
- (3)
- (30)
- (1)
- (3)
- (3)
- (6)
- (95)
- (99)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (27)
- (11)
- (4)
- (5)
- (39)
- (13)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (36)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (7)
- (6)
- (3)
- (9)
- (24)
- (6)
- (1)
- (3)
- (5)
- (57)
- (2)
- (3)
- (11)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Resin
Purify His-tagged recombinant fusion proteins using high-capacity nickel-NTA (nitrilotriacetic acid) metal-chelate beads, spin columns and plates.
| Stationary Phase | Divalent Nickel, Metal Chelate |
|---|---|
| Type | Resin |
| Target | His-Tagged Protein |
| Content And Storage | Store at 4°C |
| Format | Bottle |
| Description | HisPur Ni-NTA Resin |
| Form | Liquid Suspension |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Capacity (Metric) | Up to 60 mg of 6xHis-Tagged Protein Binding per mL Resin |
| Product Line | HisPur |
Cytiva HisTrap™ HP Prepacked Columns
Purify histidine-tagged proteins directly from homogenized, unclarified cells. Cytiva HisTrap™ HP Prepacked Columns are prepacked with Ni Sepharose™ High Performance and designed for simple, high-resolution purification of histidine-tagged proteins by immobilized metal ion affinity chromatography (IMAC).
| Flow Rate | 4 mL/min. (1 mL), 5 mL/min. (5 mL) |
|---|---|
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
| Description | HisTrap HP are nickel-charged IMAC columns for high resolution his-tagged protein purification with high binding capacity for maximized recovery. |
| Max. Operating Pressure | 5 bar (0.5 MPa, 70 psi) |
| pH Range | 3 to 12 |
| Material | Polypropylene |
| Support Type | 6% Highly Cross-linked Agarose |
Thermo Scientific™ NE-PER™ Nuclear and Cytoplasmic Extraction Reagents
Efficiently lyse cells and extract separate cytoplasmic and nuclear protein fractions in less than two hours with this subcellular fractionation kit.
| Buffer | Lysis Buffer |
|---|---|
| Shipping Condition | Ambient |
| Form | Liquid |
| Product Type | Nuclear and Cytoplasmic Extraction Reagent |
| Reagent Type | Cell Lysis Buffer, Detergent Solution, Subcellular Fractionation |
| Product Line | NE-PER |
Thermo Scientific™ Pierce™ High-Capacity EDTA-Compatible Ni-IMAC Resin
Pierce High-Capacity EDTA-Compatible Ni-IMAC Resin is designed for the purification of over-expressed His-tagged proteins from cell culture media.
| Binding Property | Chelator Stable |
|---|
Thermo Scientific™ Mitochondria Isolation Kit for Cultured Cells
Isolate intact mitochondria from cultured mammalian cell samples in about 40 minutes with this versatile, benchtop microcentrifuge-based fractionation kit.
Thermo Scientific™ HisPur™ Cobalt Superflow Agarose
Perform high-purity, large-scale purification of polyhistidine-tagged proteins with this tetradentate-chelating Superflow 6 support charged with divalent cobalt.
| Stationary Phase | Metal Chelate, Divalent Cobalt |
|---|---|
| Type | Agarose |
| Target | His-Tagged Protein |
| Content And Storage | Store at 4°C |
| Format | Bottle |
| Form | Liquid Suspension |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Product Line | HisPur |
Thermo Scientific™ HisPur™ Cobalt Resin
Gently purify His-tagged recombinant fusion proteins using cobalt (Co2+) immobilized metal chelate affinity (IMAC) beads, spin columns and plates.
| Stationary Phase | Metal Chelate, Divalent Cobalt |
|---|---|
| Type | Resin |
| Target | His-Tagged Protein |
| Content And Storage | Store at 4°C |
| Format | Bottle |
| Protein Form | Recombinant |
| Form | Liquid Suspension |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Product Line | HisPur |
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Superflow Agarose
Perform FPLC purification of poly-histidine-tagged proteins with this nitrilotriacetic acid (NTA) modified Superflow 6 support charged with divalent nickel (Ni+2).
| Stationary Phase | Divalent Nickel, Metal Chelate |
|---|---|
| Type | Agarose |
| Target | His-Tagged Protein |
| Content And Storage | Store at 4°C |
| Format | Bottle |
| Form | Liquid Suspension |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Capacity (Metric) | 20 mg His-Tagged GFP Binding per mL Resin |
| Product Line | HisPur |
Cytiva HisTrap™ FF Crude Prepacked Columns
Purify histidine-tagged proteins directly from homogenized, unclarified cell lysates. Cytiva Life Sciences™ HisTrap™ FF Crude Prepacked Columns offer the convenience of simple, one-step purification of histidine-tagged proteins by immobilized metal ion affinity chromatography (IMAC).
| Particle Size | 45 to 165 μm |
|---|---|
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
| pH Range | 3 to 12 |
| Material | Polypropylene |
| Support Type | 6% Cross-linked Agarose |
Cytiva HisTrap™ excel Prepacked Columns
For capture and purification of histidine-tagged proteins secreted into eukaryotic cell culture supernatants. Cytiva Lifescience™ HisTrap™ excel Prepacked Columns are designed for fast and convenient purifications.
| Type | Pre-packed Column |
|---|---|
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
| Description | HisTrap excel columns are prepacked with Ni Sepharose excel affinity resins for capture and purification of histidine-tagged proteins secreted into eukaryotic cell culture supernatants by immobilized metal ion affinity chromatography (IMAC). |
| Max. Operating Pressure | 5 bar (0.5 MPa, 70 psi) |
| pH Range | 2 to 12 |
| Material | Polypropylene |
| Support Type | 6% Highly Cross-linked Agarose |
Cytiva™ Protein Select™ Resin
An affinity chromatography resin for purifying recombinant proteins using the self-cleaving Cytiva™ Protein Select™ tag.
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Spin Columns, 1 mL
Purify His-tagged recombinant fusion proteins using high-capacity nickel-NTA (nitrilotriacetic acid) metal-chelate beads, spin columns and plates.
Invitrogen™ Ni-NTA Agarose
Nickel-charged affinity resin that can be used to purify recombinant proteins containing a polyhistidine (6xHis) sequence
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Type | Agarose |
|---|---|
| Stationary Phase | Ni-NTA |
| Content And Storage | The Ni-NTA resin is pre-charged and able to bind up to 50 mg of recombinant protein per 1 ml of resin. It is provided as a 50% slurry in 30% ethanol. The resin will appear blue in color when charged with Ni2+ . Store at +4°C. Ni-NTA resin is guaranteed stable for 6 months when properly stored. |
| Form | Suspension |
| Column Type | Affinity Column |
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Spin Purification Kit, 1 mL
Purify His-tagged recombinant fusion proteins using high-capacity nickel-NTA (nitrilotriacetic acid) metal-chelate beads, spin columns and plates.
Thermo Scientific™ Mem-PER™ Plus Membrane Protein Extraction Kit
Perform small-scale solubilization and enrichment of integral membrane proteins and membrane-associated proteins in a simple reagent-based procedure.