General Purpose Sample Bags
- (1)
- (100)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (18)
- (4)
- (176)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (6)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (29)
- (2)
- (14)
- (19)
- (1)
- (6)
- (1)
- (71)
- (4)
- (10)
- (5)
- (31)
- (25)
- (4)
- (19)
- (1)
- (5)
- (1)
- (50)
- (2)
- (7)
- (3)
- (19)
- (13)
- (14)
- (5)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (15)
- (38)
- (10)
- (6)
- (1)
- (34)
- (67)
- (2)
- (1)
- (57)
- (28)
- (3)
- (5)
- (6)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (23)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (114)
- (24)
- (5)
- (9)
- (6)
- (12)
- (5)
- (4)
- (216)
- (1)
- (4)
- (25)
- (5)
- (5)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (25)
- (4)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Bitran™ Specimen Storage Bags
Choice of Saranex™ odor-control film for long-term storage or polyethylene for short-term storage
| Closure Type | Zip Seal |
|---|
| Thickness (English) | 2 mil |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | LDPE, LLDPE |
| Closure Type | Zip Seal |
Fisherbrand™ Biohazard Specimen Transport Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For light-duty use
| Product Type | Biohazard Specimen Transport Bag |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | OSHA, NCCLS |
| For Use With (Application) | For light-duty use |
| Closure Type | Zip Closure |
Fisherbrand™ Tamper-Evident Adhesive Closure Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For specimen transport where tamper-evident protection is required
| Color | Clear |
|---|---|
| Material | LDPE |
| Closure Type | Self-adhesive |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Whirl-Pak™ Standard Sample Bags
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features puncture proof tabs for protection from damage due to wire-end protrusion. Easy-to-close bags are ideal for sampling and product analysis. Available in plain or write-on styles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sterilization Method | Ethylene Oxide Gas |
| Protective Inner Packaging | Plastic |
| Outer Packaging | Cardboard |
| Temperature Range (English) | -320°F to +180°F |
| Quantity | 500/Pk. |
| Material | Polyethylene |
| No. per Pack | 500/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +82°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
Minigrip™ Reloc ZIPPIT™ Clear Non-Biohazard Reclosable Zipper Bags
Economical bags with zipper closure
| Product Type | Specimen Transport Bag |
|---|---|
| Color | Clear |
| Closure Type | Zip Seal |
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Type | Zipper |
Fisherbrand™ Color-Coded Biohazard Specimen Transport Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Color-coded bag lip for easy identification
| Length (Metric) | 23 cm |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (English) | 9 in. |
| Closure Type | Zip Seal |
| Width (Metric) | 15 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 6 in. (23 x 15cm) |
Fisherbrand™ Bags with Round-Wire Closure
Secure, contaminant-free, pliant container ensures dependable analysis results
| Material | Polyethylene |
|---|---|
| Closure Type | Round Wire |
Ampac™ Flexibles SealPAK Heavy-Duty Pouches
Ideal for applications requiring long-term storage, sharper objects, or solutions of formaldehyde, acids, alkalies, greases, oils and organic solvents
| Thickness (English) | 4.50 mil |
|---|---|
| Material | Polyester |
Fisherbrand™ Zipper Seal Sample Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Zipper-locking feature securely seals bags
| Closure Type | Zip Seal |
|---|
Qorpak™ 2mil Clear LDPE Zip Bags
Poly Zip Bags protect product while creating an air tight seal. Qorpak™ 2mil Clear LDPE Zip Bags are economical, easy to use and versatile.
| Thickness (English) | 2 mil |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | LDPE |
| Closure Type | Air-tight Seal |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Thickness (English) | 4 mil |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
Fisherbrand™ Polyethylene Bags, 2.25 mil
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement polyethylene bags for use with floor model disposal boxes.
Ampac™ Flexibles SealPAK Pouches
Ideal for histology and pathology specimens and for safe biological waste disposal in medical, institutional and industrial facilities
| Thickness (English) | 2.50 mil |
|---|---|
| Temperature Range (Metric) | -56°C to +115°C |