General Purpose Sample Bags
- (1)
- (100)
- (25)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (18)
- (4)
- (176)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (6)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (7)
- (3)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (5)
- (2)
- (4)
- (1)
- (28)
- (1)
- (1)
- (29)
- (2)
- (14)
- (19)
- (1)
- (6)
- (1)
- (71)
- (4)
- (10)
- (5)
- (31)
- (25)
- (4)
- (19)
- (1)
- (5)
- (1)
- (50)
- (2)
- (7)
- (3)
- (19)
- (13)
- (14)
- (5)
- (1)
- (7)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (15)
- (38)
- (10)
- (6)
- (1)
- (34)
- (67)
- (2)
- (1)
- (57)
- (28)
- (3)
- (5)
- (6)
- (7)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (2)
- (12)
- (6)
- (23)
- (1)
- (2)
- (1)
- (9)
- (114)
- (24)
- (5)
- (9)
- (6)
- (12)
- (5)
- (4)
- (216)
- (1)
- (4)
- (25)
- (5)
- (5)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (1)
- (25)
- (4)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Bitran™ Specimen Storage Bags
Choice of Saranex™ odor-control film for long-term storage or polyethylene for short-term storage
| Closure Type | Zip Seal |
|---|
| Thickness (English) | 2 mil |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | LDPE, LLDPE |
| Closure Type | Zip Seal |
Whirl-Pak™ Standard Sample Bags
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Features puncture proof tabs for protection from damage due to wire-end protrusion. Easy-to-close bags are ideal for sampling and product analysis. Available in plain or write-on styles.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Sterilization Method | Ethylene Oxide Gas |
| Protective Inner Packaging | Plastic |
| Outer Packaging | Cardboard |
| Temperature Range (English) | -320°F to +180°F |
| Quantity | 500/Pk. |
| Material | Polyethylene |
| No. per Pack | 500/Pk. |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +82°C |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Product Type | Biohazard Specimen Transport Bag |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | Polyethylene |
| Certifications/Compliance | OSHA, NCCLS |
| For Use With (Application) | For light-duty use |
| Closure Type | Zip Closure |
Fisherbrand™ Color-Coded Biohazard Specimen Transport Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Color-coded bag lip for easy identification
| Length (Metric) | 23 cm |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (English) | 9 in. |
| Closure Type | Zip Seal |
| Width (Metric) | 15 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 6 in. (23 x 15cm) |
Minigrip™ Red Line™ Plain Double Zipper Bags
Leak-resistant bags which fits any industrial need. Minigrip Red Line Plain Double Zipper Bags feature easy open/close zipper and manufactured with 100% FDA-approved virgin LDPE and LLDPE resins.
| Product Type | Sample Bag |
|---|---|
| Material | LDPE, LLDPE |
| Closure Type | Double Zipper |
Minigrip™ Reloc ZIPPIT™ Clear Non-Biohazard Reclosable Zipper Bags
Economical bags with zipper closure
| Product Type | Specimen Transport Bag |
|---|---|
| Color | Clear |
| Closure Type | Zip Seal |
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Type | Zipper |
| Thickness (English) | 4 mil |
|---|---|
| Material | Polyethylene |
Fisherbrand™ Zipper Seal Sample Bags
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Zipper-locking feature securely seals bags
| Closure Type | Zip Seal |
|---|
Ampac™ Flexibles SealPAK Heavy-Duty Pouches
Ideal for applications requiring long-term storage, sharper objects, or solutions of formaldehyde, acids, alkalies, greases, oils and organic solvents
| Thickness (English) | 4.50 mil |
|---|---|
| Material | Polyester |
Minigrip™ 2 MIL Plain ZIPPIT™ Reclosable Zipper Bags with White Block
Writable white block area for consent description
| Description | Plain Bag with Writable White Block |
|---|---|
| Thickness (English) | 2 mil |
| Quantity | 100/Pk. |
| Closure Type | Zip Seal |
Whirl-Pak™ Stand-Up Sample Bags
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Stand-up bags make it very easy to add material to the bag and to remove sample for testing or analysis. The flat bottom ensures stability and the wire tabs hold the top open for easy access.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Description | Whirl-Pak™ Stand-Up Bag |
| Color | Clear with White Block |
| Material | Polyethylene |
| Sterility | Sterile |
| Sterilization Method | Ethylene Oxide Gas |
| Product Type | Stand-up Bag |
| Protective Inner Packaging | Plastic |
| Outer Packaging | Cardboard |
| Temperature Range (English) | -320°F to +180°F |
| Latex Free | Yes |
| Temperature Range (Metric) | -196°C to +82°C |
| Closure Type | Tape and Wire |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Fisherbrand™ Bags with Round-Wire Closure
Secure, contaminant-free, pliant container ensures dependable analysis results
| Material | Polyethylene |
|---|---|
| Closure Type | Round Wire |
Qorpak™ 2mil Clear LDPE Zip Bags
Poly Zip Bags protect product while creating an air tight seal. Qorpak™ 2mil Clear LDPE Zip Bags are economical, easy to use and versatile.
| Thickness (English) | 2 mil |
|---|---|
| Color | Clear |
| Material | LDPE |
| Closure Type | Air-tight Seal |
| Autoclavable | Not Autoclavable |